В начина, по който подхождаме към Шенген, не бива да забравяме едно - влизането на България в Шенген допринася за общата сигурност на европейските граници. Това заяви вицепремиерът Мария Габриел пред български журналисти след участието си в днешното заседание на Съвета на ЕС по външни работи в Люкскембург.

"Ако днес все още има предизвикателство, то е, защото ние не сме в Шенген. Мисля, че наистина ЕС ще си даде много по-голям шанс и да отстоява принципите на Шенген, и да обръща внимание на проблемите и предизвикателствата, свързани с външните граници, ако България и Румъния са член на Шенгенското пространство", добави тя.

Габриел съобщи, че днес е имала двустранни срещи по този въпрос с външните министри на Нидерландия, Италия, Франция, Швеция, Германия, Словакия и Хърватия. "За мен беше много важно, че получих подкрепа от тях за Шенген", заяви тя.

EURACTIV: България влиза в Шенген на два етапа

"С министъра на Нидерландия обсъдихме и борбата с нелегалната миграция. Това за тях е важно, както ние искаме да бъде удовлетворена наша национална вътрешнополитическа цел - Шенген. Изпълнили сме критерия, за да бъде сложен край на механизма за наблюдение (на Европейската комисия над България - бел. кор.), за Шенген оставаме отворени за диалог, така че и малкото останали въпроси да бъдат решени", допълни вицепремиерът.

Габриел посочи, че е отбелязала пред своите колеги оценката на новото българско правителство за важността от продължаване на помощта за Украйна. "Изразили сме тази подкрепа в няколко различни аспекта - търсенето на отговорност за престъпленията, извършени от Русия, инициативата за мир на президента Володимир Зеленски, подкрепили сме техния призив да има подкрепа и с боеприпаси", добави тя.

По нейните думи въпросът за включването на нашата страна в общата европейска поръчка на боеприпаси за Украйна остава от компетенциите на Министерството на отбраната. Според нея участието в общите поръчки е въпрос на много ясен анализ. "Много ясно заявихме желанието си да бъдем част от общата европейска инициатива, която да носи ползи на страната", добави Габриел.

По вътрешнополитическите въпроси и възможността за преждевременна оставка на премиера Николай Денков тя заяви, че ако бъде взет пример от начина, по който тя и министър-председателят работят, има всички основания за оптимизъм. "Между него и мен има диалог, вслушване в мнението на другия, много ясни правила и цели. Искаме да дойде време за резултати. Няма причина, съдейки по този пример, това да не се случи и с парламентарните групи", обобщи тя.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Руски петролен танкер достигна Куба

Руски петролен танкер достигна Куба

Свят Преди 3 часа

Русия счита за свой дълг да се намеси

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Свят Преди 4 часа

Асоциацията за граждански права в Израел подаде петиция до Върховния съд на страната, изисквайки отмяна на закона

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Свят Преди 5 часа

Дамаск се опитва да остане настрани от регионалната война

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Свят Преди 5 часа

Нападателят е бил задържан след стрелбата

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Свят Преди 6 часа

Това става след атаки срещу енергийната инфраструктура

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Свят Преди 7 часа

Финландия издигна изтребител Ф-18

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

Свят Преди 7 часа

Тя е четвъртата от началото на войната в Близкия изток

,

Хиперреалистичните кукли: Терапия за милиони или странно хоби?

Любопитно Преди 8 часа

Отвъд стряскащия им вид, „reborn“ бебетата се превръщат в глобална индустрия за 630 милиона долара, помагайки при деменция, загуба и психични травми

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Любопитно Преди 8 часа

Памела Андерсън е тайната беквокалистка в хита „Loverboy“ на Марая Кери от 2001 г. Песента бележи труден период за певицата заради скандал със семпъл, използван от Джей Ло, и намесата на бившия ѝ съпруг Томи Мотола, но днес Марая я обожава

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

България Преди 8 часа

Според партията Иван Анчев трябвало да напусне управлението на НПО до 19 март

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

България Преди 8 часа

След вписването на новите членове на управителните органи, всички дължими плащания следва да бъдат извършени своевременно и в пълно съответствие със законовите изисквания

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

България Преди 8 часа

Регулираната цена на синьото гориво у нас е сред най-ниските в Европа

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Свят Преди 9 часа

Европейският компромис е европейски документ, а не двустранен македоно-български документ

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Любопитно Преди 9 часа

От риалити шоу до историята на Оскарите: ирландката Джеси Бъкли покори критиците и Холивуд с феноменалната си роля в „Хамнет“, доказвайки, че истинският талант няма граници

Иран: Исканията на САЩ за преговори са прекомерни

Иран: Исканията на САЩ за преговори са прекомерни

Свят Преди 9 часа

Багаи: Подложени сме на военна агресия

Ново развитие по делото за убийството на Пейо Пеев

Ново развитие по делото за убийството на Пейо Пеев

България Преди 9 часа

Съдът наложи да бъде изготвена нова експертиза