StatAce – стартъп в преследване на успеха
Източник: StatAce.com

В поредицата ни за перспективните стартъпи (както вече се наложи да се наричат стартиращите млади компании) и успешните начинания на млади предприемачи, която подготвяме заедно с „Джуниър Ачийвмънт България“, този път представяме StatAce.

StatAce е онлайн платформа, насочена към статистици, учени и като цяло анализатори на статистически данни, с която те могат лесно и удобно да обработват големи количества информация, при това като работят в екип. 

Хората, които стоят за този проект, са Кристиан Младенов, Велико Минков и Тодор Казаков. 

Кристиан е завършил е Американския колеж, после е учил в Холандия, където прави магистратура по бизнес администрация. Там е работил като програмист и бизнес анализатор, има по 9 месеца стаж в НР и в Холандия, и в България.

Именно той е човекът с идеята за StatAce. Започва да я реализира през 2012 г., докато пише дипломната си работа. Проектът обаче се развива бавно. 

След това, когато получават финансиране от инвеститор, се присъединява и Велико, който сега е IV курс в СУ. Студент е по компютърни науки. 

От зимата вече са трима – част от екипа става и Тодор, който е завършил компютърни науки в Бирмингам. Работил е като програмист в Ница, Франция, но решил, че иска да работи по собствен проект и се върнал в България.

Досега StatAce е финансиран с една награда от международно състезание и две инвестиции от микросийд фондa LAUNCHub

по 30 и 100 хил. евро.

„Представете си го като Google Docs за хора, които се занимават със статистика. През юли миналата година с този проект спечелихме състезанието betapitch | global в Берлин“, обяснява Кристиан, който в момента е в САЩ, именно за да говори с потенциални клиенти – StatAce е още бета версия, но вече са е дошло времето да се търсят възможностите за продажби.  

Повече за проекта разказва Велико.

Велико Минков
Велико Минков Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

„StatAce използва R – език и среда за програмиране с хиляди библиотеки за статистика с отворен код, който в последните години се утвърждава се все повече и повече. При R обаче проблемът е, че няма лесен интерефейс за използване. И ето – ние го обличаме в удобен за ползване и интуитивен интерфейс, така че да увеличи производителността на работата ви и освен това даваме на потребителите възможност да работят по данните си едновременно със своите колеги. 

В SPSS (една от най-популярните статистически програми – б.ред.) например може да си работиш сам и после да си споделиш данните – но понякога става дума за огромно количество данни – а да се преместват често данни от порядъка на 1GB не е особено удобно“, казва Велико. 

„Всичко при нас е в облака, всички работят върху едни и същи данни едновременно – каквото направи един човек, се вижда и от всички останали. 

Когато искаш да анализираш някакви данни, те се зареждат в RAM паметта, което може да се окаже тежко. Затова, ако искаш да анализираш много данни, може да ти заделим един от сървърите само за твоята работа. Има различни възможности – сървъри с 32, 64 или дори 244 GB. 

Плащането за тях – ако се налага да работите с толкова много данни – е на час. Рядко обаче се намират засега потребители, които имат по-тежки данни. Що се отнася до сигурността, използваме сървъри на „Амазон“, обяснява той. 

StatAce има различни пакети – но за данни до 1GB засега всичко е безплатно. 

– Защо като потребител да избера именно StatAce?

– Предимствата на StatAce са няколко. Първо – работата в екип. Можеш да работиш с други хора, при това – едновременно. 

Второ – интерфейсът. При SPSS например има едно множество готови анализи – изнесени на отделни менюта, и толкова. При нас е различно – всеки потребител може да създаде свои собствени модули, така че да запази и сподели своя анализ. Много важно е че, това може да се прави от потребителите. Това е голям плюс. 

Засега видовете ни анализи са ограничен брой, но скоро ще са много повече. 

Трето предимство – не трябва да се тревожиш за големината на данните си. Не ти трябва и мощен компютър, тъй като изчисленията са в облака.

– Как гарантирате сигурността на информацията?

– Погрижили сме се много добре да си изпипаме нещата и със сигурност не може да се случи пробив и някой да види данните на потребител.

Но все пак със статистика работят компании, за които сигурността е много важна. Мислим да разработим версия, които да се инсталира при клиента, така че никакви данни да не излизат извън неговия офис. 

Корпоративният сегмент е много важен пазар за нас, но в момента сме се насочили по-скоро към консултанти, които правят статистически анализ като фрилансъри. Така ще можем да утвърдим платформата, преди да минем към enterprise сектора. 

– Какви са потребителите ви сега?

– В момента имаме около 2000 потребители, като засега регистрацията ни е безплатна.

Поддържаме обратна връзка с тях и получаваме информация за желанията им и за мнението им – кое им е полезно, кое – не. 

– Как убедихте LAUNCHub да инвестира във вас? Какви са отношенията ви, след като вече получихте значителна инвестиция? 

– LAUNCHub гледат три неща, като едва последното е идеята. Първото, какъв е потенциалният пазар, а второто – какъв е тимът, дали това са точните хора, които има нужните познания.

За отношенията – не са като шеф с подчинен. Обсъждаме нещата с тях – как вървим, какво сме постигнали, къде искаме да стигнем.

А също дали те могат да ни помогнат, дали не се заблуждаваме за нещо, дали не допускаме някакви банални предприемачески грешки –  например да се втурнем да разработваме нещо, от което няма нужда на пазара. За такива неща ни дават идеи – как да проверим потребителите дали биха ползвали нещо, например. И освен това осигуряват менторска подкрепа и връзки.

– Какво ви чака сега?

– Ще разширим екипа, с финансирането можем да си го позволим. Колко, зависи от нещата, които ни се налага да правим, но на този етап пет души ще са достатъчно. 

Целта ни, с която ще оправдаем първата инвестиция, е 500 потребители с платен абонамент. Така решихме с LAUNCHub – че това е показателят, по който разберем, че нещата вървят правилно. 

Трябва да се е случило до една година. След това ще мислим за още хора. 

– А как изобщо започнаха нещата?

– Бях в един курс по предприемачество в Университета, „Студентска компания“. Имах други идеи, които исках да разработвам, но нямах правилния екип. Присъединих се към друг екип, с който участвах в програмата на „Джуниър Ачийвмънт“.

Не се развиха нещата, както искахме. Но там се запознах с Кристиан. И беше момент, в който всеки можеше да намери с какво да се занимава. Харесах идеята на Кристиан... И така стана.

Кристиан и Велико
Кристиан и Велико Източник: Архив

Велико и Кристиан са доволни от срещата си с програмите на „Джуниър Ачийвмънт“, защото са получили много ценен опит в предприемачеството, поучили са се от успели хора в сферата, имали са реални разговори с инвеститори, теоретическа подготовка, а също и запознанства с потенциални бизнес партньори. 

А това е почти всичко, което е нужно, за да се развие предприемачът в един човек, подчертават те. 

„Бях като вас, слава Богу не се отказах. За всяка причина, заради която се колебаете – мога да ви предложа решение. Нямате идея колко интересно и полезно е“, казва Кристиан на младежите, които се колебаят дали да започнат свой бизнес. 

„И аз се колебаех в началото – исках първо да изкарам магистратурата по бизнес администрация, мислех, че трябва да имам солидна спестена сума, без която не мога да започна и т.н. 

Това са само въображаеми препятствия – всъщност са нужни само желание и воля – за всичко останало ще видите, че има решение.“

Питам Велико дали е имало моменти, когато са искали да се откажат.

„От около година някъде започват да никнат нови и нови конкуренти с много, много по-големи финансови възможности. 

Вярваме обаче, че можем да направим нещата по-добре, по-използваеми и по-иновативни от тях“, оптимист е Велико. 

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 36 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 1 час

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 3 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 4 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 5 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 5 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 6 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 6 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 6 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда