А те продължават да скачат в ледените води
Източник: БГНЕС
21

М лади мъже скачат в ледените води, за да вадят едно разпятие, което се е оказало в реката не поради нечия небрежност, а съвсем нарочно. Звучи глупаво. И изглежда опасно за здравето, пише Алексъндър Андреев в "Дойче веле".

Може би ще възразите, че е стара народна традиция. Хубава традиция, ще кажете. А какво точно ѝ е хубавото на тази архаична традиция? Че младите мъже проявяват храброст и се подлагат на изпитание?

Храброст и хриле

Такива примитивни инициационни ритуали съществуват във всички култури, ще обяснят антрополозите. В Папуа-Нова Гвинея, на Огнена земя и при ескимосите. Но означава ли това, че модерни европейци през 21 век трябва да си навлекат настинка, ако не и бронхопневмония, а после да пият хапчета и да отсъстват от работа? Да, тестостеронът, мъжкарството, храбростта... В примитивните общества те са решаващи за оцеляването на племето и на рода. В хода на хилядолетната човешка история, пълна с ужасяващи войни и касапници, властниците всячески насърчават мъжката храброст, защото тя им осигурява евтино пушечно месо. Днес обаче живеем в мир и най-елементарната логика ни говори, че храбростта и саможертвата вече не са най-ценните човешки качества. Съвременният умиротворен човек има нужда по-скоро от интелект и морал, от гъвкавост и диалогичност, за да се справя във все по-бързия, отворен и комплексен свят.

А те продължават да скачат в ледените води... Ще кажете: ами ако утре отново избухне война, нали тогава пак ще ни трябват храбростта и саможертвата? Ще Ви отговоря: ами ако утре настъпи потоп, нали тогава ще ни трябват пък хриле? В хода на еволюцията днешният хомо сапиенс е минал и през фаза, в която наистина е притежавал хриле. Това обаче изобщо не означава, че днес трябва да пазим светлия спомен за хрилете и да предаваме техните рудименти от поколение на поколение. Защото днешният човек по определение е „разумно” същество, а не земноводно.

Свличане към примитивното

Младежите, които все по-масово и по-ентусиазирано скачат в ледените води, за съжаление онагледяват една тъжна тенденция в българското общество: свличането към примитивното. Не ни трябва нито лупа, нито микроскоп, за да открием доказателствата за тази тенденция – мутрите и чалгата отдавна се наложиха като емблеми на днешна България. Така че дори небрежно да отметнем инициационния ритуал с кръстовете в реките като безобидна фолклорна традиция и изразходване на излишна младежка енергия, пак е наложително да се запитаме: а нима едно по дефиниция модерно общество трябва да се радва на този ритуал, да го насърчава и популяризира?

Коментари 21
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

21 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Принцът на Лихтенщайн Константин почина внезапно

Принцът на Лихтенщайн Константин почина внезапно

Свят Преди 42 минути

Константин беше седми по ред в линията за наследяване на трона

Прокуратурата е образувала проверка на "Пирогов"

Прокуратурата е образувала проверка на "Пирогов"

България Преди 1 час

Наблюдаващият прокурор е дал разрешение на министъра на здравеопазването да разгласява данни

Кои са петимата, които искат да мерят сили с Путин

Кои са петимата, които искат да мерят сили с Путин

Свят Преди 4 часа

Президентската кампания в Русия е предрешена, но властите може да допуснат до нея и редица опозиционни кандидати

Дейвид Бекъм показа, че е огромен фен на "Игра на тронове" (СНИМКА)

Дейвид Бекъм показа, че е огромен фен на "Игра на тронове" (СНИМКА)

Любопитно Преди 4 часа

Тази седмица той сподели снимка с "майката на драконите" Емилия Кларк

Vivacom и Eutelsat Group стартират в България четвъртата в Европа наземна станция

Vivacom и Eutelsat Group стартират в България четвъртата в Европа наземна станция

Технологии Преди 4 часа

Проектът се реализира в обект на Vivacom на територията на община Стара Загора

Ердоган: Турция да стане гарант за Газа

Ердоган: Турция да стане гарант за Газа

Свят Преди 4 часа

Ердоган: Нетаняху е "на ръба на краха"

<p>&quot;Тайм&quot; обяви &quot;Личност на годината&quot;</p>

Тейлър Суифт е "Личност на годината" на сп. "Тайм"

Любопитно Преди 4 часа

Тя успя да победи осем други финалисти, сред които крал Чарлз III и Барби

"Химическа камера, обречен град": Каква е причината за мръсния въздух в Русе

"Химическа камера, обречен град": Каква е причината за мръсния въздух в Русе

България Преди 4 часа

Местната власт е безгласна буква за разрешаването на този проблем, смята Емилия Милчева

<p>Изпълнителят на&nbsp;&quot;Despacito&quot; се отказва от музиката, посвещава се на Бог</p>

Daddy Yankee се отказва от музиката, посвещава се на религията

Любопитно Преди 4 часа

Изпълнителят с прочу с хитове като "Despacito" и "Gasolina"

Снимката е илюстративна

Потвърдиха два нови случая на свински грип у нас

България Преди 5 часа

В болница е 4-годишно дете, което е с доказан грипен вирус A(H1N1)pdm09

Скандал раздели участниците на COP28 за климата в Дубай

Скандал раздели участниците на COP28 за климата в Дубай

Свят Преди 5 часа

Учените казват, че емисиите на парникови газове трябва да бъдат намалени с 43% през следващите шест години

Напрежение между полиция и протестиращи: Денков, слез!

Напрежение между полиция и протестиращи: Денков, слез!

България Преди 5 часа

Исканията на културните дейци са формулирани в 3 точки

<p>&quot;Блондинките са глупави, а французите са страхливци&quot;</p>

Какъв е произходът на някои от най-популярните стереотипи

Любопитно Преди 5 часа

Блондинките са глупави, а всички ирландци обожават картофите – какво всъщност знаем за едни от най-разпространените стереотипи

Къде ще са запасите с нефт за България решават депутатите

Къде ще са запасите с нефт за България решават депутатите

България Преди 5 часа

Промените бяха одобрени на първо гласуване със 129 гласа

"Врагове навсякъде": Параноична чистка в Китай

"Врагове навсякъде": Параноична чистка в Китай

Свят Преди 5 часа

Параноя се разпростира във всички части на бюрокрацията и икономиката и никой не е в безопасност