„Това е житейска ситуация, в която всеки може да изпадне. А е известно какви са традициите в българското общество. Това са лица, които съжителстват до късна възраст в едно домакинство или поддържат много тесни връзки”.

Така адвокат Валентин Ройнов коментира пред NOVA решението на Върховния касационен съд да разшири кръга на роднините, имащи право на претендират за неимуществени вреди при смъртен случай в резултат на пътнотранспортно произшествие или углавно престъпление. Сред тях вече влизат братя, сестри, баби, внуци и др.

ВКС се произнесе във връзка с дело, заведено от адвокат Ройнов  за катастрофа на пътя Пловдив – Асеновград, станала преди десетилетие, в която загинаха 5-ма младежи, след като автомобилът им се блъсна челно в микробус.

Адвокат Ройнов нарече исканията за лимит на изплащаните обезщетения от 20 хил. лева „циничен”. Това е съпоставимо със стойността на една кола на старо.

Той е категоричен, че застрахователните компании нямат основания да искат драстичен скок на цената на застраховката „Гражданска отговорност” след решението на ВКС, като критикува очакванията за ръст на застрахователните обезщетения до 1 млрд. лв.

„По една груба сметка в България годишно загиват около 600 човека по пътищата. При средно установени обезщетения в размер на 100 – 120 хиляди лева на пострадали от най-близкия кръг, това са около 60 млн. лева”, изчисли адвокат Ройнов.

Той подчерта, че решението на ВКС не приравнява неимуществените вреди на т. нар. лица от втори ред с тези за най-близките роднини.

„Сегашният лимит на отговорност на застрахователите за полица от 200 лв. е 10 млн. лв. Малко са случаите, при които с една полица се достига дори до обезщетение в размер на 1 млн. Така че остават резерви, които са на разположение на застрахователите”, поясни Адвокат Ройнов.

По думите му има наистина адвокатски кантори дават по 5000 лв. на застрахованите при успешен иск, а остатъка от обезщетенията прибират за себе си.

„Да, има такъв бизнес. Има такива кантори, но те определено са свързани и със самите застрахователи. Без тяхното съдействие не може да стане”, категоричен е Ройнов.

Шоково поскъпване на "Гражданска отговорност"

Спорни промени в застраховането - какво следва

Застрахователи предупреждават за социална криза заради „Гражданска отговорност“

Ще стане ли „Гражданска отговорност“ трoйно по-скъпа

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Семейна терапия. Психологът пита: – Как се справяте с конфликтите? Мъжът:  – Аз бягам. Жената:  – Аз го настигам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Грузия направи обратен завой по пътя си към Запада</p>

"На пет минути от автокрацията": Грузия направи обратен завой по пътя си към Запада

Свят Преди 9 минути

Преходът към еднопартийно управление шокира много хора в малката южнокавказка страна с население от 3,7 милиона души

Русия остро критикува Франция за изтребителя Rafale - подхранват войната в Украйна

Русия остро критикува Франция за изтребителя Rafale - подхранват войната в Украйна

Свят Преди 16 минути

Франция вече е доставила на Киев изтребители Mirage, но досега не беше ставало дума Украйна да получи Rafale

Задържаха двама мъже с фентанил в Пазарджик

Задържаха двама мъже с фентанил в Пазарджик

България Преди 27 минути

По случая е образувано бързо производство

<p>Зоната на смъртта: Дроновете &quot;изяждат&quot; фронтовата линия</p>

Зоната на смъртта в Украйна: Дроновете убиха класическата война

Свят Преди 37 минути

Военните тактики от Първата световна война са в миналото, дроновете превърнаха фронтовите линии в различен вид адски пейзаж

Как е починала Селена? Разкриха официални подробности 30 години по-късно

Как е починала Селена? Разкриха официални подробности 30 години по-късно

Свят Преди 41 минути

Певицата беше смъртоносно простреляна в мотел в Тексас на 31 март 1995 г.

Кола блъсна и уби мъж край Чирпан

Кола блъсна и уби мъж край Чирпан

България Преди 46 минути

Катастрофата е станала в понеделник около 18:00 часа

Литва обмисля по-ранно отваряне на границата си с Беларус

Литва обмисля по-ранно отваряне на границата си с Беларус

Свят Преди 52 минути

Лукашенко разпореди на външния си министър да започне преговори с Литва относно отварянето на граничните контролно-пропускателни пунктове

Снимката е илюстративна

Силният вятър създаде проблеми в две общини в Бургаско

България Преди 52 минути

Дърво падна на централната улица в Царево, на няколко други улици вятърът събори клони

Северна Корея екзекутира двойка за бизнес успех, стотици гледаха

Северна Корея екзекутира двойка за бизнес успех, стотици гледаха

Свят Преди 1 час

Екзекуцията, проведена на открито в Мимирим, е била наблюдавана от жители, които са били задължени да присъстват

Бившият директор на "Росатом", осъден за подкупи, предлага да изкупи вината си в спецоперация

Бившият директор на "Росатом", осъден за подкупи, предлага да изкупи вината си в спецоперация

Свят Преди 1 час

Арестът на Сахаров и Кокосадзе стана известен през март миналата година

<p>Тръмп и Западът: Продаваш мир, за да купиш война</p>

Новата оръжейна надпревара на Запада: Продаваш мир, за да купиш война

Свят Преди 1 час

Военните разходи нарастват по-бързо, отколкото когато и да било след Студената война, но отстъпването от дипломацията и чуждестранната помощ ще има цена

15-годишен е в болница след побой от непознати в парк "Бедечка" в Стара Загора

15-годишен е в болница след побой от непознати в парк "Бедечка" в Стара Загора

България Преди 1 час

Инцидентът е станал в неделния ден около 15:00 часа

Депутатите от „ДПС-Ново начало” даряват декемврийските си заплати за коледни добавки за пенсионерите

Депутатите от „ДПС-Ново начало” даряват декемврийските си заплати за коледни добавки за пенсионерите

България Преди 1 час

Партията настоява възрастните хора у нас да получат 110 лв. върху пенсиите си

Ще изпрати ли Русия свой представител в Турция за посещението на Зеленски

Ще изпрати ли Русия свой представител в Турция за посещението на Зеленски

Свят Преди 1 час

Преговорите за прекратяване на войната се забавиха след три кръга директни разговори между Русия и Украйна в Истанбул