ЕС и САЩ готвят нови санкции за Русия
Руският президент Владимир Путин   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Е вропейски дипломати са постигнали предварителна договореност за нови санкции срещу Русия. 

Списъкът с имена на хора, сред които и приближени на руския президент Владимир Путин, и фирми, на които ще бъдат замразени активите като част от по-строгите мерки срещу действията на Русия в Украйна, трябва да бъде публикуван във вторник или сряда. 

Той ще е допълнение на сега съществуващия, в който влизат 87 души и 20 организации, обект на санкциите на ЕС. 

Сред новите компании щели да бъдат руските банки „Сбербанк“ и ВТБ,

пише „Уолстрийт джърнъл“. 

Пожелали анонимност европейски дипломати казват, че не могат да съобщят пълните подробности, но въпросните лица и компании са избрани защото подкрепят или имат облага от дестабилизирането на Украйна и руското анексиране на Крим. 

Медиите в Русия се питат дали няма да бъдат наложени секторни санкции,

покриващи финансовия сектор, технологиите за проучвания за енергоносители и търговията с оръжия. 

Това би бил е първият път, когато цели сектори, вместо отделни хора или фирми, биха били във фокуса на действията на Запада. 

Според „РБК Дейли“ от подобни санкции руската икономика може да изгуби 23 млрд. евро през тази година и още 75 млрд. през следващата. Почти толкова обаче можело да изгубят и европейските производители. 

САЩ ще се присъединят към ЕС в налагането на нови икономически санкции на Русия

заради продължаващата ѝ подкрепа за сепаратистите в Украйна, съобщи Тони Блинкън, зам.-съветник на Обама по въпросите на националната сигурност, цитиран от Ройтерс. 

Сегашните санкции са нанесли щети на руската икономика, подчерта той, но допълни, че Русия не е спряла подкрепата си за сепаратистите и може би се готви да достави по-мощни ракетни установки в региона. 

„Смятаме, че е нужно да се приемат нови мерки спрямо Русия. Това е, което САЩ и ЕС се готвят да направят тази седмица“, каза Блинкън. 

Лидерите на Франция, Германия, Италия, Великобритания и САЩ считат за необходимо въвеждането на нови санкции

по отношение на Русия във връзка с кризата в Украйна, се посочва и в комюнике, разпространено от Елисейския дворец. 

Франсоа Оланд, Барак Обама, Ангела Меркел, Дейвид Камерън и Матео Ренци са говорили по телефона и са „потвърдили своето намерение да приемат допълнителни мерки по отношение на Москва“. 

Петимата лидери са „изразили съжаление, че Русия не използва своето влияние върху сепаратистите и не е приела очакваните от нея конкретни мерки за обезпечаване на сигурността на руско-украинската граница“. 

Според Оланд, Обама, Меркел, Камерън и Ренци, за да се постигне мир в Украйна,

„трябва да бъде засилен натискът по отношение на Москва“. 

Най-големите американски банки и фирми, опериращи с ценни книжа, изпитват затруднения при спазването на санкциите, които САЩ въведоха по отношение на Русия във връзка със ситуацията в Украйна. 

„Липсата на яснота в санкциите предизвиква трудности със спазването им“, казва юристът на американската асоциация на банкерите Роб Роуи. 

Специалистите, отговарящи за спазването на законодателството в някои американски банки и брокерски фирми,

смятат въведените от финансовото министерство санкции за недостатъчно ясни

и в много случай финансовите компании не знаят как да ги прилагат. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Руски дрон атакува жилищна сграда в Суми

Руски дрон атакува жилищна сграда в Суми

Свят Преди 2 часа

Най-малко трима души са ранени, съобщават местните власти

<p>Възраждане на Алкатрас: САЩ обмислят повторно отваряне на легендарния затвор</p>

Възраждане на Алкатрас: Тръмп готви отваряне на мястото за изгнание на "най-лошите от най-лошите"

Свят Преди 3 часа

Островът, който днес е туристическа атракция, може да се превърне отново в затвор

Влак дерайлира край Трявна, има пострадали пътници

Влак дерайлира край Трявна, има пострадали пътници

Свят Преди 4 часа

В резултат на сблъсъка са дерайлирали локомотивът и първият вагон на влака

Снимка с неуточнена дата на починалото след удар с метална бутилка за вода в главата момиче Кимбърли Савалета Чукипа

Дете е арестувано в Лос Анджелис за смъртта на съученичка след удар с метална бутилка

Свят Преди 4 часа

Момичето е получило тежка травма след нападение в училищен коридор

Сбогуваме се с Борислав Михайлов

Сбогуваме се с Борислав Михайлов

България Преди 4 часа

"Поклон пред светлата му памет!", написаха от клуба

Трапезата за Великден поскъпва: Защо цените растат, а производителите изнемогват

Трапезата за Великден поскъпва: Защо цените растат, а производителите изнемогват

Пари Преди 4 часа

Производителите уверяват, че поскъпването е минимално и пазарът ще остане стабилен

<p>&quot;Христос все още страда&quot;: Силно послание на папата пред десетки хиляди</p>

За първи път от десетилетия: Папа Лъв носи кръста по целия Кръстен път на католическия Разпети петък

Свят Преди 5 часа

За първи път от десетилетия предстоятел на Римокатолическата църква премина целия маршрут с кръста

<p>Тръмп: Надяваме се това да не се случи&nbsp;</p>

Тръмп коментира инцидента с изчезналия пилот на изтребител, свален над Иран

Свят Преди 5 часа

Белият дом не изключва реакция, но засега запазва мълчание по случая

<p>Какво се случва в Близкия изток: Иран свали американски самолети, издирва се пилот (ОБЗОР)</p>

Конфликтът в Близкия изток ескалира: Иран свали американски самолети, издирва пилот

Свят Преди 6 часа

Техеран търси изчезнал пилот след свалени изтребители, отказва примирие със САЩ, докато Израел и Иран си разменят удари, а напрежението се разширява в целия регион

Учените по следите на Мапингуари – звярът, който не трябва да съществува

Учените по следите на Мапингуари – звярът, който не трябва да съществува

Любопитно Преди 6 часа

Дълбоко в Амазония легендите разказват за Мапингуари – гигант с червена козина, едно око и смъртоносен мирис. Дали това е духът на древен шаман, или оцелял от ледниковата епоха гигантски ленивец, който все още се крие от цивилизацията?

Мистерията на „острова от миди“: Древно сметище или следа от цунами?

Мистерията на „острова от миди“: Древно сметище или следа от цунами?

Любопитно Преди 6 часа

Ново изследване разкрива, че странната суша край бреговете на Куласавани вероятно не е дело на цунами, а е издигната от човешка ръка преди 1200 години.

.

Германия: Рекорден брой младежи се отказват от военна служба

Свят Преди 6 часа

"Никой не бива да бъде принуждаван да носи оръжие против волята си" - това е записано в Конституцията

<p>4 април: 22 години от черната нощ в пролома Гостун</p>

4 април: 22 години от черната нощ в пролома Гостун

Любопитно Преди 6 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Как правилно да разположим антените на рутера</p>

Как правилно да разположим антените на рутера, за да подобрим обхвата на Wi-Fi мрежата

Технологии Преди 6 часа

Рутерите вече са в милиарди домове, като осигуряват Wi-Fi връзка за домашните устройства, но си имат своите проблеми. Най-вече с обхвата и затова често хората се питат как правилно да разположат антените, за да имат максимален обсег