САЩ налагат санкции и върху ключови сектори на руската икономика
Барак Обама   
Източник: ЕПА/БГНЕС

П резидентът на САЩ Барак Обама подписа изпълнителна заповед за налагане на санкции върху ключови сектори на руската икономика, нови 20 висши руски представители от правителството и извън него и срещу руска банка, която ги подкрепя. Веднага в отговор Русия наложи ответни санкции на официални американски представители.

Американският държавен глава изтъкна, че

санкциите са в резултат на „избора, направен от руското правителство, избор, отхвърлен от международната общност“.

Те засягат банка „Россия“, руския сектор на финансовите услуги, енергетиката, мините, машиностроенето и отбраната.

В списъка със санкционираните лица са включени Сергей Иванов – един от най-близките сътрудници на президента Владимир Путин и ръководител на администрацията му, бивш министър на отбраната и като него бивш кадър на КГБ; председателят на Думата Сергей Наришкин; съветникът на Путин – Андрей Фурсенко; първият зам.-началник на президентската администрация Алексей Громов; директорът на държавната жп компания Владимир Якунин; началникът на специалните служби на армията генерал Игор Сергун; олигарсите и банкерите Генадий Тимченко, Аркадий и Борис Ротенберг, директорът на банка „Россия“ Юрий Ковалчук, смятан за "банкера на Путин".

Според „Форбс“ Тимченко, който е съосновател на дружеството за търговия с въглеводороди „Гънвър“, разполага с 15,3 млрд. долара, което го прави шестия най-богат човек в Русия. Аркадий Ротенберг пък е спаринг партньор по джудо на президента.

Съгласно санкциите, авоарите на тези лица в САЩ, ако имат такива, от днес са замразени и те няма да могат да правят бизнес с американски граждани и фирми. Доларовите операции на банка „Росия“ ще бъдат блокирани.

Според американското министерство на финансите

„Россия“ е „личната банка на високопоставените държавни служители на Руската федерация“.

Тя разполага с 10 млрд. долара активи, концентрирани в петролния и газовия сектор и е 17-ата най-голяма банка в страната. Главният ѝ акционер Ковалчук е „близък съветник на Путин и често е представян като неговия личен банкер“, отбелязва министерството. Списание „Форбс“ изчисли личното му състояние на 1,4 млрд. долара, натрупано благодарение на дяловете му в застрахователни компании, руски телевизии и безжичния оператор Tele2 Россия.

Говорителят на руския президент Владимир Путин заяви, че наложените от Съединените щати на страната санкции са

неприемливи,

предаде Ройтерс. „Намиращите се в този списък няколко имена предизвикват недоумение, но каквито и да бяха те, фигурирането им в този списък за нас е неприемливо“, каза Дмитрий Песков, цитиран от ИТАР-ТАСС.

ИТАР-ТАСС съобщи, че

Русия въвежда ответни санкции

срещу девет американски депутати и чиновници, на които се забранява да влизат на руска територия.

Санкциите засягат лидера на групата на демократите в Сената – Хари Рийд, лидера на групата на републиканците в Камарата на представителите – Джон Бейнър, Бенджамин Роуд, който е високопоставен съветник на Барак Обама, председателя на сенатската комисия по външни работи – Робърт Менендес, бившия кандидат за президент Джон Маккейн, зам.-съветника на Обама по въпросите на националната сигурност Керълайн Аткинсън и др.

В тази връзка Маккейн се пошегува, че трябва да отмени пролетната си ваканцията си в Сибир, губи акциите си в „Газпром“ и че тайната му банкова сметка в Москва е замразена“. Други американските конгресмени, които станаха обект на контрасанкциите, веднага обявиха, че се чувстват горди от този факт, предаде АФП.

САЩ вече въведоха санкции на седем руски и четирима украински висши представители, включително сваления украински президент Виктор Янукович и съветници на руския президент Владимир Путин. Това стана на 17 март, след референдума в Крим за присъединяване на полуострова към Русия. Тогава външните министри на страните от Европейския съюз се споразумяха да наложат санкции, включително забрани за пътуване и замразяване на авоари, на 21 длъжностни лица от Русия и Крим. Днес в Брюксел се състои нов Европейски съвет, на който ще се обсъжда разширяването на санкциите.

По-рано днес френският президент Франсоа Оланд обяви, че ЕС е решил да отмени планираната за юни среща на върха с Русия, съобщи френският президент Франсоа Оланд, цитиран от АФП.

Всичко това се случва в деня, в който руската Държавна дума ратифицира договора за приемане на Крим и на Севастопол в пределите на Руската федерация (РФ).

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Руски петролен танкер достигна Куба

Руски петролен танкер достигна Куба

Свят Преди 8 часа

Русия счита за свой дълг да се намеси

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Свят Преди 9 часа

Асоциацията за граждански права в Израел подаде петиция до Върховния съд на страната, изисквайки отмяна на закона

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Сирийски бази бяха атакувани с дронове

Свят Преди 10 часа

Дамаск се опитва да остане настрани от регионалната война

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Загинал и 8 ранени след стрелба в училище в Аржентина

Свят Преди 10 часа

Нападателят е бил задържан след стрелбата

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Свят Преди 11 часа

Това става след атаки срещу енергийната инфраструктура

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Свят Преди 12 часа

Финландия издигна изтребител Ф-18

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

Свят Преди 12 часа

Тя е четвъртата от началото на войната в Близкия изток

,

Хиперреалистичните кукли: Терапия за милиони или странно хоби?

Любопитно Преди 13 часа

Отвъд стряскащия им вид, „reborn“ бебетата се превръщат в глобална индустрия за 630 милиона долара, помагайки при деменция, загуба и психични травми

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Любопитно Преди 13 часа

Памела Андерсън е тайната беквокалистка в хита „Loverboy“ на Марая Кери от 2001 г. Песента бележи труден период за певицата заради скандал със семпъл, използван от Джей Ло, и намесата на бившия ѝ съпруг Томи Мотола, но днес Марая я обожава

Момиче на 4 години почина в болница в Добрич

Момиче на 4 години почина в болница в Добрич

България Преди 13 часа

Родителите обвиняват лекари

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

България Преди 13 часа

Според партията Иван Анчев трябвало да напусне управлението на НПО до 19 март

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

България Преди 13 часа

След вписването на новите членове на управителните органи, всички дължими плащания следва да бъдат извършени своевременно и в пълно съответствие със законовите изисквания

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

България Преди 13 часа

Регулираната цена на синьото гориво у нас е сред най-ниските в Европа

Злато за Ева Брезалиева и медали за Стилияна Николова на Световната купа в София

Злато за Ева Брезалиева и медали за Стилияна Николова на Световната купа в София

България Преди 13 часа

Днес се провежда световната купа по художествена гимнастика в София

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Свят Преди 14 часа

Европейският компромис е европейски документ, а не двустранен македоно-български документ

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Любопитно Преди 14 часа

От риалити шоу до историята на Оскарите: ирландката Джеси Бъкли покори критиците и Холивуд с феноменалната си роля в „Хамнет“, доказвайки, че истинският талант няма граници