Автобус с израелски туристи е взривен на летище Бургас, има жертви
Автобус с израелски туристи е взривен на летище Бургас, има жертви   
Източник: БГНЕС

Автобус с туристи, пристигнали с полет от Израел, е взривен на паркинг пред сградата на летище Бургас.

По последни данни загиналите са седем души, сред които и шофьрът - 36-годишният български гражданин М.К. от Бургас. 32-ма бяха настанени в болница, от които трима - в реанимация.

Според здравния министър Десислава Атанасова още двама пострадали са настанени в частни болници.

По списък в автобуса е трябвало да пътуват 47 души.

По-рано беше съобщено за десетки ранените, сред които деца на 11, 15 и 17 години и две бременни жени.

Вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че няма загинали български граждани.

Началникът на ВМА ген. Стоян Тонев обаче съобщи, че

сред пострадалите има и една българка.

Състоянието й не е тежко, допълни Тонев, уточнявайки, че тя е служител на туристическата компания, организирала пътуването на израелските граждани до България.

Според ИТАР-ТАСС сред ранените има и двама граждани на Русия. Те не са били в автобуса, а близо до автомобилите си на паркинга.

Българските власти работят по версия за извършен терористичен атентат, се посочва в съобщението на МВнР. Сформиран е кризисен щаб, който прави огледи и разследва. Районът се проверява и за други взривни устройства, но досега такива не са открити.

От полицията в Бургас потвърдиха, че експлозията е станала в 17,25 ч. на паркинга на летището пред терминала за пристигащи, където е бил спрял автобусът. Мястото на инцидента е извън охраняемата зона на летището.

От взрива са се запалили и няколко други автобуса, но пожарът е бил угасен.

Според бургаското издание BurgasInfo.com експлозията е била много силна,

пламъците са били високи около 5 метра

Туристите са се качвали в автобуса на път за Слънчев бряг, където е трябвало да бъдат настанени в хотели, когато той е избухнал. Според израелския Канал 2 автобусът е бил пълен с младежи.

МВнР обаче съобщи, че туристите са пристигнали в България от Тел Авив с чартърен полет 392 на авиокомпания "Еър Виа" и на борда на самолета по предварителни данни е имало 146 възрастни и осем деца.

Взривеният автобус е на операторска фирма с пловдивска регистрация, която извършва курсове до Слънчев бряг. Фирмата превозвач се казва "СтарБус".

БНТ съобщи, че преди инцидента в офиса й е позвънил анонимен, който е предупредил, че

израелците ще бъдат "посрещнати" от две бомби

Летищните власти засега отказват коментар по случая, а сайтът на летището не работи.

Никой все още не е поел отговорност за нападението.

Летище Бургас беше затворено, в следствие на което стотици пътници бяха блокирани.

Полетите се пренасочват към Варна, където мерките за сигурност са засилени. Там са осигурени допълнителни служители. Пътниците от Бургас се превозват с автобуси от и до Варна.

На мястото на експлозията има няколко екипа на МВР и пожарната.

Районът в Бургас е напълно отцепен. Има засилен полицейски контрол по всички изходи и входове на града, движението се извършва на места само в едното платно, съобщиха веднага след инцидента читатели на BurgasNews.

Оформен бе специален коридор до болницата и бе сформиран щаб, съобщи кметът на Бургас Димитър Николов, който е бил на летището 15 минути преди взрива. Той е изпращал президента на Европейската банка за възстановяване и развитие Сума Чакрабарти.

Засилени мерки за сигурност са обявени

от транспортно министерство по всички български летища, пристанища, автогари, жп гари и пощенски станции във връзка с тежкия инцидент в Бургас, съобщиха от пресцентъра му.

Действията се координират от сформиран кризисен щаб във ведомството. Министър Ивайло Московски прекъсна официалното си посещение в Брюксел и замина за мястото на инцидента.

По-рано софийският кмет Йорданка Фандъкова е поискала засилена охрана около всички места, свързани с еврейската общност, както и на местата, където пребивават израелски граждани, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.

Предвид инцидента в Бургас столичният кмет поиска също така засилване на охраната около местата с масово пребиваване на хора и пред дипломатическите представителства.

В България има около 5000 евреи, като повечето от тях живеят в София.

Премиерът Бойко Борисов, президентът Росен Плевнелиев, външният министър Николай Младенов, финансовият министър Симеон Дянков, министърът на здравеопазването Десислава Атанасова и израелският посланик са на мястото.

По заповед на премиера към Бургас са изпратени два самолета,

снабдени с техника на ДОТИ и с медицинско оборудване. За оказване на бърза и качествена помощ на ранените за града тръгнаха и началникът на ВМА проф. Стоян Тонев и хирургически екипи от болницата с кръв за преливане.

Пред болницата в Бургас пристигнаха и първите желаещи да дарят кръв за пострадалите израелци.

Самолет с медици е излетял от Тел Авив за България, за да прибере ранените. Според ген. Тонев към полунощ ще се изясни дали по-леко пострадалите ще бъдат транспортирани към Израел.

Днешният взрив се случва, след като на 18 юли 1994 г. в Буенос Айрес загинаха 85 души, а над 200 бяха ранени при атентат срещу център на еврейски организации.

Бургас е много популярен сред израелските туристи особено откакто част от туристическия поток към Турция се пренасочи към България заради обтегнатите дипломатически отношения между двете страни.

Израел по-рано предупреди България за опасност, идваща от "Хизбула".

През януари информационният сайт на израелската телевизия "Аруц Шева" съобщи, че българските служби за сигурност са осуетили планирано терористично нападение срещу израелски туристи. От "Гранична полиция"обаче отрекоха да имат такава информация.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 8 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 8 часа

Шестима други са били ранени

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 10 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 11 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 11 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 11 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 11 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви организация в България за терористична

Русия обяви организация в България за терористична

Свят Преди 12 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 12 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 12 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 12 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 13 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 13 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 13 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“