Руските власти: Във Волгоград е намерен мъжки палец с щифт от граната
Източник: ЕПА/БГНЕС

Р азследващите органи са намерили мъжки палец с щифт от граната на гарата във Волгоград, където беше извършен самоубийствен атентат, предаде Интерфакс, като се позова на информация от източник от органите на реда.

Това е още едно потвърждение, че мъж е задействал взривното устройство.

По-рано днес руските правоохранителни органи са разкрили, че извършител на атентата във Волгоград е мъж, носел взривно устройство в раница.

„Към момента е установено, че атентаторът-самоубиец е мъж, който е донесъл взривното устройство на гарата в раница. Неговите лични данни са установени”, заяви източник от оперативните служби, пожелал анонимност.

След атентата днес стана ясно, че е била намерена и обезвредена граната на мястото на инцидента.

Това предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на говорителя на Следствения комитет на Руската федерация Владимир Маркин. Взривното устройство, което не е било експлодирало, е било обезвредено от сапьори. Броят на убитите при нападението достигна 16, след като ранена жена е починала в болница, съобщи още Владимир Маркин.

Девет от загиналите, шестима мъже и три жени, вече са разпознати. Броят на ранените е 45. 40 от тях се намират в болница. Загиналият при атентат полицай Дмитрий Маковкин е спрял терористът на входа на гарата, съобщиха от пресцентъра на руското министерство на вътрешните работи.

Това е позволило да бъдат избегнати много повече жертви, подчертаха от ведомството. Старши сержант Маковкин, на 29 години, е спрял камикадзето, докато патрулирал.

Междувременно САЩ, Европа, НАТО, ООН и редица държавници изразиха в съболезнователни писма до Русия тревогата си към самоубийствения атентат в южния руски град Волгоград и осъдиха този акт на жестокост, предаде ИТАР-ТАСС.

"Решително осъждаме днешното нападение във Волгоград. Скърбим за жертвите и съчувстваме на техните семейства",

заяви говорителката на Съвета за национална сигурност към Белия дом Лора Лукас-Магнусон.

Броят на убитите при атентата на железопътната гара на Волгоград достигна 16, след като още един ранен е починал в болница, съобщи медицински източник, цитиран от ИТАР-ТАСС. В сметката не влиза нападателката камикадзе. 14 души са загинали на място, а още двама са починали в болница. 38 ранени остават хоспитализирани. Петима са получили медицинска помощ на място.

Председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет Жозе Барозу и Херман ван Ромпой порицаха днешния атентат във Волгоград.

Барозу написа в "Туитър", че решително осъжда това действие, както и че поднася съболезнованията си на хората в Русия.

В изявлението на Ромпой се изразява солидарност с руското правителство и с руския народ. Осъждам възможно най-решително това отвратително терористично нападение, заявява председателят на Европейския съвет.

Той също поднася съболезнованията си на семействата на жертвите.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен решително осъди терористичното нападение във Волгоград,

довело до смъртта и раняването на много хора. В изявление на Расмусен, разпространено от пресслужбата на алианса, се посочва, че не може да има оправдание за подобни варварски посегателства. НАТО и Русия стоят един до друг в борбата с тероризма, включително чрез съвместната си работа в развитието на технологии, препятстващи нападения в областта на обществения превоз, отбелязва Расмусен.

Той поднася съболезнованията си на семействата и близките на жертвите на днешното нападение, и изразява надежда пострадалите да се възстановят бързо.

Ще продължим сътрудничеството с Русия за подобряването на сигурността на нашите граждани и на нашите държави, допълва генералният секретар.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Съветът за сигурност на ООН осъди терористичния акт във Волгоград, изрази съболезнования на семействата на загиналите и съчувствие на пострадалите.

"Членовете на Съвета за сигурност осъждат по най-категоричен начин терористичната атака, извършена на централната гара във Волгоград, която доведе до много жертви и ранени”, пише в прессъобщението на Съвета за сигурност на ООН.

Френският президент Франсоа Оланд осъди атентата във Волгоград, предаде Франс прес.

"Държа да изразя пред президента Путин и руския народ цялата ни солидарност в този момент след ужасния атентат, който взе многобройни жертви в Русия", заяви Оланд в Рияд, където е на официално посещение.

Самоубийственият атентат в южния руски град съживи опасенията за сигурността на Зимните олимпийски игри 2014 в Сочи, отбелязва АФП.

"Осъждаме този терористичен акт както осъждаме тероризма навсякъде, където той, за жалост, се проявява. Няма никакво оправдание за тероризма", добави френският президент.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ВАС отмени решение на Министерския съвет за избора на европейски прокурор

ВАС отмени решение на Министерския съвет за избора на европейски прокурор

България Преди 40 минути

Върховните съдии приемат, че актът на Министерския съвет е незаконосъобразен

Тленните останки на Али Хаменей пристигнаха в Ирак

Тленните останки на Али Хаменей пристигнаха в Ирак

Свят Преди 1 час

Иракската държавна телевизия излъчи пристигането на самолета

Украйна удари най-голямата петролна рафинерия в Русия

Украйна удари най-голямата петролна рафинерия в Русия

Свят Преди 4 часа

Ударът по рафинерията, която се намира дълбоко в Русия, в Сибир, е един от най-далечните

Пожар избухна в депо за отпадъци край Стара Загора

Пожар избухна в депо за отпадъци край Стара Загора

България Преди 4 часа

На място работят три екипа на пожарната

Евакуация в Ню Йорк, носещи колони на небостъргач се огънаха

Евакуация в Ню Йорк, носещи колони на небостъргач се огънаха

Свят Преди 5 часа

Инспекторите са открили и множество пукнатини и провиснали подове на 21-ия етаж на сградата

Тръмп към Ердоган: Има много хубава химия между нас

Тръмп към Ердоган: Има много хубава химия между нас

Свят Преди 6 часа

Ердоган: Фактът, че скъпият ми приятел Тръмп ще бъде и утре с нас, ще ни даде още сила

,

„Отиде си една легенда“: На 57 години почина легендарен културист „Мистър Вселена“

Свят Преди 6 часа

Светът на културизма скърби за Хосе Антонио Торес - Жоча, който почина на 57-годишна възраст. Бившият „Мистър Вселена“ остави незаличима следа, а неговите най-големи съперници го изпратиха с думите: „Отиде си една истинска и скромна легенда“

Десислава Радева впечатли Турция с модно послание и скрита символика

Десислава Радева впечатли Турция с модно послание и скрита символика

Свят Преди 7 часа

В турската култура белият цвят има дълбоко символично значение

Близки на загиналите при „Петрохан - Околчица“ учредиха фондация за независимо разследване

Близки на загиналите при „Петрохан - Околчица“ учредиха фондация за независимо разследване

България Преди 7 часа

Майката на загиналия Николай Златков съобщи, че целта на фондацията е да подпомогне провеждането на външно разследване

,

Финалът на Smart Face идва с много забавление и свеж хумор

Любопитно Преди 7 часа

Дивна и Златка Димитрова тестват женската си интуиция в “Звездния рунд”

Найджъл Фараж подаде оставка като депутат

Найджъл Фараж подаде оставка като депутат

Свят Преди 7 часа

Лидерът на „Реформирай Обединеното кралство“ ще се кандидатира отново

Принц Хари загуби делото срещу британски таблоид

Принц Хари загуби делото срещу британски таблоид

Свят Преди 7 часа

Съдът отхвърли исковете за нарушено лично пространство на принц Хари и още шест известни личности срещу издателя на „Дейли Мейл“ поради липса на доказателства. Новината съвпадна със завръщането на херцога в Лондон за благотворителни каузи

След смъртта на малката Криси - 10 години затвор за турски шофьор

След смъртта на малката Криси - 10 години затвор за турски шофьор

България Преди 7 часа

След катастрофата той избягал от местопроизшествието

Трагедия в Солун: 23-годишна българка е открита мъртва в апартамент

Трагедия в Солун: 23-годишна българка е открита мъртва в апартамент

Свят Преди 7 часа

Гръцките власти разследват случая, а съдебномедицинска експертиза трябва да установи причината за смъртта на младата жена.

,

Окончателно: Съдът отряза поетеса, обвинила Тейлър Суифт в кражба на текстове

Любопитно Преди 7 часа

Федерален съд отхвърли обвиненията на поетеса от Флорида, че Тейлър Суифт е откраднала фрази за албума си от 2024 година. Според съдията ищцата не е доказала съществено сходство, но въпреки окончателното решение тя планира обжалване

Нова схема с фалшиви имейли дебне бизнеса

Нова схема с фалшиви имейли дебне бизнеса

Парите ни Преди 7 часа

Измамници се представят за Световната организация за интелектуална собственост и искат плащания