Папата призова мюсюлманските лидери да осъдят тероризма
Папа Франциск дава пресконференция в самолета   
Източник: ЕПА/БГНЕС

П апа Франциск призова днес всички мюсюлмански религиозни, политически и интелектуални лидери "ясно" и недвусмислено да осъдят ислямисткия тероризъм.

На пресконференция в самолета на път от Истанбул за Рим папата заяви в отговор на въпрос за тероризма на джихадистките групи и "ислямофобията", която той поражда, че е настоял за това осъждане на срещата си турския президент Реджеп Ердоган в петък.

Казах му, че би било добре всички мюсюлмански водачи в света - политически, религиозни и университетски - ясно да осъдят това насилие, което вреди на исляма, посочи папата.

"Това би помогнало на мнозинството от мюсюлманите, ако дойде от устата на политическите лидери, религиозните водачи, учените. Ние всички се нуждаем от глобално осъждане на този феномен", отбеляза той.

"Вярно е, продължи папата, че тези актове, не само в този регион (Ирак, Сирия), но също и в Африка, предизвикват отблъскване: "Това ли е ислямът! Аз съм гневен". И толкова много мюсюлмани са обидени и казват: "Ние не сме (като) тези хора, Коранът е пророческа книга на мира".

Папа Франциск осъди тези, които "казват, че всички мюсюлмани са терористи". Според него това не е вярно, "както не може да се каже, че всички християни са фундаменталисти".

Той осъди и "християнофобията": Ислямистите "преследват християните в Близкия изток - те трябва да напуснат, губейки всичко, или плащайки данък". А в някои страни, добави той, някои служители "преследват християните с бели ръкавици", без да се прибягва до насилие, но с духа на бюрокрацията, "като че ли не искат да остане нито един християнин в тези страни", добави той, без да уточни за коя страна става въпрос.

Папата цитира мюсюлмански дипломат, който му казал, че "междурелигиозният диалог е достигнал до края си". "Ние трябва да направим качествен скок", заяви папата. Той призова освен за диалог между интелектуалците, и за диалог между "религиозни хора от различни изповедания" за техния религиозен опит. 

Лидерите на католическата и православната църква поискаха днес да се сложи край на жестокото преследване на християни в Близкия изток

и призоваха за диалог с мюсюлманите в името на постигането на мир и справедливост в региона.

Папа Франциск и духовният лидер на православните християни, Вселенският патриарх Вартоломей Първи, издадоха съвместна декларация днес в края на посещението на Франциск в Турция, по време на което папата се помоли в една от най-известните джамии в Истанбул.

"Ужасното положение на християните и всички страдащи в Близкия изток изисква не само нашите постоянни молитви, но и подходящ отговор от страна на международната общност", се посочва в декларацията.

В документа пише също: "Вдъхновени от общите ценности и обединени от истински братски чувства, мюсюлманите и християните са призовани да работят заедно в името на справедливостта, мира и уважението към достойнството и правата на всеки човек".

Папата завърши днес тридневното си посещение в Турция с литургия по повод Андреевден заедно с патриарх Вартоломей в православната църква "Свети Георги", а след това ще се срещне с млади бежанци от Сирия, Ирак и други зони на конфликт.

"Безразличието към страданията на места като Близкия изток и Украйна е една от големите трагедии на нашето време",

заявиха още двамата духовни водачи. "Много от нашите братя и сестри са преследвани и принуждавани да напуснат домовете си. Изглежда дори, че стойността на човешкия живот е изгубена, че човекът вече няма значение и може да бъде жертван заради други интереси. И трагичното е, че всичко това се приема с безразличие от много хора", се посочва в изявлението.

Папа Франциск заяви по-рано днес, че ислямските бойци в Сирия и Ирак извършват "много тежък грях срещу Бог" и призова за междурелигиозен диалог и съвместни действия за слагане на край на конфликтите. "Отнемането на мира на хората, извършването на всякакви актове на насилие, особено когато са насочени срещу най-слабите и беззащитните, е много тежък грях срещу Бог", подчерта Светият отец по време на днешната служба.

Папата осъди атентата в петък срещу молещи се мюсюлмани в голяма джамия на севернонигерийския град Кано, при която бяха убити над сто души.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Британски министър иска обратно в ЕС

Британски министър иска обратно в ЕС

Свят Преди 3 часа

Почти половината от британската търговия все още е свързана с ЕС

Путин пристигна в Китай

Путин пристигна в Китай

Свят Преди 7 часа

Потвърждението за посещението на Путин дойде само часове след края на визитата на Тръмп в петък

Бангаранга в София, празнуваме победата на Дара

Бангаранга в София, празнуваме победата на Дара

Любопитно Преди 8 часа

От полицията призоваха желаещите да присъстват на събитието да не носят със себе стъклени бутилки, пиротехнически изделия, хладни и огнестрелни оръжия

Вирус Ебола

„Разпространява се по-бързо, отколкото мислехме“: СЗО с плашещо предупреждение за ебола

Свят Преди 9 часа

Има опасения, че епидемията може да е вилняла в продължение на няколко седмици, преди да бъде засечена за първи път на 24 април

Снимката е архивна

Путин се нуждае от помощта на Си: 3 неща, които Русия спешно иска от Китай

Свят Преди 9 часа

Отслабен от 5 години война и срив на икономиката до 0.4%, руският президент търси спасителен пояс в Пекин за блокирания мегапроект „Силата на Сибир 2“

КЗК предложи 23 антикризисни мерки за горивата

КЗК предложи 23 антикризисни мерки за горивата

България Преди 9 часа

КЗК: Изпълнителната власт е приложила подход за отлагане, а не за предотвратяване на „ценовата спирала“

Поколението Z призна: Не можем без AI, но ни прави глупави

Поколението Z призна: Не можем без AI, но ни прави глупави

Свят Преди 9 часа

Според ново глобално проучване на работното място, много служители от поколението Z отчитат силна зависимост от инструментите с изкуствен интелект и изразяват нарастващи опасения, че същите те могат да отслабят уменията им и бъдещите им перспективи за работа

Откриха огромно количество сексуално насилие над деца у двама мъже

Откриха огромно количество сексуално насилие над деца у двама мъже

България Преди 10 часа

В съдържанието има деца на възраст до 10–12 години

Обявиха подробности за промените в пенсиите от юли

Обявиха подробности за промените в пенсиите от юли

България Преди 10 часа

Увеличението ще обхване автоматично инвалидните и наследствените пенсии

Излюпиха първите пилета от изцяло изкуствено яйце, експерти са скептични

Излюпиха първите пилета от изцяло изкуствено яйце, експерти са скептични

Свят Преди 10 часа

Биотехнологичният стартъп Colossal Biosciences обяви огромен пробив по пътя към възкресяването на изчезналата гигантска птица моа, но научната общност остава скептична

Картина на Джаксън Полък беше продадена за рекордните 181 милиона долара

Картина на Джаксън Полък беше продадена за рекордните 181 милиона долара

Любопитно Преди 10 часа

Платното „Номер 7А, 1948 г.“ от колекцията на медийния магнат С. И. Нюхаус се превърна в най-скъпата творба на американския експресионист, продавана някога на търг. На събитието в Ню Йорк милионни рекорди счупиха още Бранкузи, Ротко и Миро

„Дяволът носи Прада 2“ мина милион евро приходи в България

„Дяволът носи Прада 2“ мина милион евро приходи в България

България Преди 10 часа

На второ място остава биографичният филм „Майкъл“

NOVA записа рекорден сезон на „Като две капки вода“

NOVA записа рекорден сезон на „Като две капки вода“

Любопитно Преди 10 часа

Четиринадесетият сезон на любимото телевизионно шоу е привличал средно около половината от зрителите в активна възраст (18-59 г.)

Румънски изтребител свали украински дрон над Естония

Румънски изтребител свали украински дрон над Естония

Свят Преди 11 часа

Министърът припомни, че Естония не е позволявала да въздушното ѝ пространство да се използва за нападения

Хванаха турчин с цял арсенал в Лесово

Хванаха турчин с цял арсенал в Лесово

България Преди 11 часа

Оръжията и пълнителите са били укрити в товарен автомобил