Убитите в Куманово били по-малко от първоначално обявеното
Източник: ЕПА/БГНЕС

С лед сраженията между полицията и въоръжени етнически албанци миналия уикенд в северния македонски град Куманово са намерени телата на 10 етнически албански бойци, а не на 14, както обявиха по-рано властите.

Това съобщи службата на държавния прокурор на Македония.

Разминаването в броя на убитите е поредният въпрос към властите относно момента, провеждането и целта на операцията в условията на политически вълнения, отбелязва агенцията.

Осем полицаи загинаха при акцията, която бе предприета призори в предградие на Куманово по заповед на консервативното правителство, което се бори да остане на власт след порой от обвинения в злоупотреби.

Операцията бе осъществена една седмица преди голям митинг, който свиква опозицията с искане за оставка на премиера Никола Груевски и това породи спекулации сред някои чуждестранни анализатори и етнически албанци, че става дума за акция за отвличане на вниманието.

След операцията стана известно, че правителството е знаело за присъствието на въоръжени лица в района, много от които от съседно Косово. Коалиционният партньор на Груевски - Али Ахмети, председател на партията Демократичен съюз за интеграция и бивш лидер на етническите албански бунтовници в Македония през 2001 г., потвърди, че е бил в контакт с тези лица и опитал да посредничи за тяхното предаване. Около 30 души бяха арестувани.

"Ние намерихме телата на 10 членове на въоръжена терористична група след полицейската операция в Куманово", заяви пред Ройтерс говорител на службата на държавния прокурор.

Груевски и тогавашният министър на вътрешните работи Гордана Янкулоска казаха по-рано, че 14 членове на "най-опасната терористична група на Балканите", по думите на премиера, са били убити при операцията.

Запитан за разминаването, говорителят на МВР Иво Котески каза, че първите данни "са били предварителни, събрани от полицаите на терен". Правителството обяви, че няма пострадали или убити цивилни. Европейският съюз и НАТО, към които Македония иска да се присъедини, призоваха за прозрачно разследване на случилото се.

Ден преди големия опозиционен митинг в неделя Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) оповести нови, както твърди, подслушани разговори и подробности за протеста

На записите, според лидера на опозиционната СДСМ Зоран Заев, се чуват гласове и разговори между бившия директор на Управлението за сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков, бившата министърка на вътрешните работи Гордана Янкулоска, шефа на кабинета на премиера Мартин Протугер, премиера Никола Груевски, бившия министър на транспорта и съобщенията Миле Янакиески, говорителя на МВР Иво Котески, но и между Янкулоска и нейния съпруг Влатко Илиески.

Според Заев записите показват застрашаване на сигурността и стабилността в държавата и това, че полицейските структури са били ръководени от неподходящи лица.

Сред оповестените записи има разговор между Янкулоска и Котески във връзка със случай в Гостивар, когато полицай, който не бе на служба, уби две лица, а свидетел бе неговата малолетна дъщеря.

В един от разговорите премиерът разпитва бившия министър на транспорта и съобщенията за място срещу хотел "Бристол" за изграждането на барокова сграда.

Някои от разговорите, както твърди Заев, показват, че част от ръководството на власт не са искрени, когато говорят за съжителство в страната и те го унищожават. Заев повтори, че за премиера вече няма място на политическата сцена в страната и не са верни твърденията, че СДСМ подготвя насилствен протест в неделя. Заев се обърна към членовете на партията и гражданите и ги призова да участват в митинга в неделя.

В неделя, на 17 май, да излезем гордо и достойно на надпартиен и мирен протест и да покажем как се обича Македония, призова Заев. Протестът според него ще бъде мултиетнически и ще бъде подкрепен от неправителствени организации и сдружения. Заев заяви, че опозицията прави всичко протестът да не бъде свързан с насилие. Много млади хора ще направят буферна зона между полицаите и онези, които ще протестират, заяви Заев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нови протести и сблъсъци в Сърбия

Нови протести и сблъсъци в Сърбия

Свят Преди 1 час

По информация на репортер на N1 на място е имало хвърляне на пиротехнически средства и гонитба с полицията

САЩ убиха 11 души в Тихия океан и Карибско море

САЩ убиха 11 души в Тихия океан и Карибско море

Свят Преди 3 часа

Предполагаемите лодки на наркотрафиканти са плавали по известни маршрути

Освободиха директор и учител след самоубийство на ученик

Освободиха директор и учител след самоубийство на ученик

България Преди 3 часа

Проверка на МОН установи системен тормоз, налаган върху младежа

Готвят нов президентски мандат на Ердоган в Турция

Готвят нов президентски мандат на Ердоган в Турция

Свят Преди 4 часа

66% от турците се противопоставят на промяна в конституцията с цел трети мандат.

Георги Велинов

Легендарният Георги Велинов е в тежко състояние

България Преди 4 часа

Той е обявен за футболист номер 1 на България за 1981 г.

Арестуваха Шая Лабъф за нанасяне на телесна повреда

Арестуваха Шая Лабъф за нанасяне на телесна повреда

Свят Преди 5 часа

Актьорът е задържан и срещу него са повдигнати две обвинения

България праща делегация в САЩ за Съвета за мирa

България праща делегация в САЩ за Съвета за мирa

България Преди 5 часа

Правителството определи делегацията да се ръководи от Иван Найденов

Баневи осъдиха за близо 24 млн. лева бившата Агенция за приватизация и НС

Баневи осъдиха за близо 24 млн. лева бившата Агенция за приватизация и НС

България Преди 5 часа

Делото, което водиха е по Закона за отговорността на държавата и е за нанесени им имуществени вреди

Взрив във военен обект в Русия, убити и ранени

Взрив във военен обект в Русия, убити и ранени

Свят Преди 5 часа

Губернаторът на областта Александър Дрозденко съобщи, че сграда на военната полиция се е срутила

Удължават давността за престъпления срещу деца

Удължават давността за престъпления срещу деца

България Преди 6 часа

Въвежда се и квалифициран състав за престъпления със сексуален характер

Страсбург осъди България за закон за внедряването на агенти на ДАНС в частни фирми и НПО

Страсбург осъди България за закон за внедряването на агенти на ДАНС в частни фирми и НПО

България Преди 7 часа

Според съда в Страсбург, законът позволява на ДАНС да внедрява агенти без съгласието на собствениците и без ограничение във времето, създавайки риск от „произвол и злоупотреби“

Възходът и трагедията на Лиса „Left Eye“ Лопес: Необичайните обстоятелства около смъртта на звездата от TLC

Възходът и трагедията на Лиса „Left Eye“ Лопес: Необичайните обстоятелства около смъртта на звездата от TLC

Свят Преди 7 часа

Ето всичко, което трябва да знаете за Лиса „Left Eye“ Лопес и необичайните обстоятелства около нейния край

,

„Застраховка“ за живот след смъртта: Украински войници масово замразяват генетичен материал

Свят Преди 7 часа

В условията на опустошителна война Украйна е изправена пред невидима заплаха – демографски срив

България изпрати 2025 г. с 61,4 милиарда лева държавен дълг: Къде отидоха парите?

България изпрати 2025 г. с 61,4 милиарда лева държавен дълг: Къде отидоха парите?

България Преди 7 часа

В края на 2025 г. държавният дълг на България достигна 61,4 милиарда лева, което представлява 27,1% от икономиката на страната. Въпреки че дефицитът е удържан в рамките на критичните за Еврозоната 3%, данните на Министерството на финансите разкриват сериозен натиск върху хазната – разходите за заплати и социални плащания са скочили с милиарди, докато държавата е ускорила харченето и по проектите от Плана за възстановяване

Справедливост след 40 години: Обвиниха мъж за убийството на приятелката му в Германия през 1984 г.

Справедливост след 40 години: Обвиниха мъж за убийството на приятелката му в Германия през 1984 г.

Свят Преди 7 часа

Една стара ДНК проба върху шал и признание, закъсняло с 40 години, сложиха край на едно от най-загадъчните „студени досиета“ в Бавария. Повече от четири десетилетия след убийството на 19-годишната Мария Кьолер през 1984 г., нейният бивш приятел е изправен пред съда, след като години наред се е крил в Турция и дори е живял под фалшива самоличност в същия германски град