Насилието срещу жени в Турция придобива тревожни размери
Все повече жени в Турция са жертва на насилие, отчитат правозащитни организации   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Нахиде Опуз не е нито звезда, нито видна политическа фигура, но бодигард я охранява постоянно до вратата на магазините, където пазарува, заради смъртоносна заплаха - нейният бивш съпруг.

Тази 39-годишна майка на две деца е първата туркиня, поставена под охраната на

бодигард, платен от правителството.

Това става, след като през 2009 г. Нахиде печели дело в Европейския съд за правата на човека срещу държавата, заради това, че не е успяла да гарантира нейната сигурност и тази на майка й.

Преди разглеждането на нейния случай от съдиите в Страсбург, г-жа Опуз е била редовно подлагана на побоища. Съпругът й се е опитал да я наръга с нож, а след това да я смаже с колата си.

И докато турските власти се бавеха да предприемат действия въпреки нейните жалби, той

уби майка й.

Днес Нахиде Опуз живее в изолация. За нея е невъзможно да говори за нормален живот, тя е преследвана от насилие и смъртни заплахи, откакто се е омъжила, обяснява за АФП нейната адвокатка Мерал Данъш Бешташ.

През януари, при друг случай, станал известен в Турция, 42-годишната Айше Пашалъ бе убита с нож от бившия си съпруг в Анкара.

Тя вече бе станала известна на широката общественост: журналистите я бяха описали преди години в един съд, с подпухнало от побоите лице.

През февруари Арзу Йълдъръм, 33-годишна, бе надупчена от куршуми от бившия си приятел в Истанбул. В дамската й чанта бе открито копие от жалба за заплахи със смърт.

И това са само няколко примера.

Отговорните представители на асоциации уверяват, че насилието срещу жени в Турция, която е кандидат за членство в ЕС, е достигнало

тревожни размери

и критикуват правосъдието и управляващата умерена ислямистка Партия на справедливостта и развитието (ПСР).

През февруари и март 52 жени са били убити от мъже, според сайта BIAnet, посветен на правата на човека.

Тази цифра е била 217 за миналата година и в 27% от случаите жертвите са били убити само защото са поискали развод.

От 2002 г. до 2009 г. броят на убитите жени се е увеличил 14 пъти, според министерството на правосъдието.

Жените отдавна са жертва на насилия и убийства в Турция, специално на "престъпления в името на честта", извършени, за да се изчисти репутацията на едно семейство, когато една жена бъде обявена за грешна или когато е била изнасилена.

Но някои твърдят, че виновни за това са

Партията на справедливостта и развитието и консервативните ценности, които тя защитава.

Консерватизмът на ПСР, ислямистките ценности превръщат сексуалността и женските тела в мишени, посочва Пънар Илккараджан, активистка за човешки права.

Правителството няма волята да се бори срещу насилието спрямо жени, казва тя.

Премиерът Реджеп Тайип Ердоган, който един ден определи феминистките като "маргинални", бе критикуван миналата година, когато заяви, че "мъжете и жените не могат да бъдат равни", а само "допълващи се".

Партията на справедливостта и развитието, която е на власт от 2002 г., отхвърля тези обвинения, като твърди, че

цифрите са се увеличили, защото престъпленията са по-добре регистрирани.

Ние сме партия, която кара своя електорат да се развива, която е по-скоро консервативна в положителен смисъл по отношение на злоупотребите, казва депутатката Фатма Шахин, която ръководи женското крило на ПСР.

Жените започват да говорят и да се борят срещу насилието и за злоупотребите се сигнализира, добавя тя.

Миналия месец Фатма Шахин обоснова проектозакон за по-добра защита на жените, но текстът не бе завършен, тъй като парламентът бе разпуснат заради предстоящите избори през юни.

Анкара уверява, че участва активно в подготовката на конвенция на Съвета на Европа за борба срещу насилието спрямо жени.

Но според адвокатката на г-жа Опуз проблемът е в прилагането на законите. Властите не приемат сериозно смъртните заплахи и полицията и съдиите не си вършат работата, казва г-жа Бешташ. Бившият съпруг на г-жа Опуз бе осъден на 15 години затвор, от които той излежа само шест, посочва адвокатката.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 1 час

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 1 час

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 3 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 3 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 4 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 4 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 5 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 5 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 5 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 6 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 6 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 6 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов