Н а втория ден от работното си посещение в Мадрид заместник-министърът на икономиката и енергетиката с ресор туризъм Бранимир Ботев проведе продължителна среща с президента на компания THR Eулогио Бордас и членове на неговия екип, съобщиха от МИЕ.

Фирмата е международен лидер в изготвянето на национални стратегии в туризма и детайлизирани мастер-планове за развитието на тази индустрия. Срещата се състоя в рамките на международното туристическо изложение "Фитур".
THR е част от световноизвестната тройка на най-добрите консултанти по развитие на национални брандове, стратегии и логистика в туризма заедно с "Хоруат интернешънъл" и "Бостън консълтинг груп". Техни клиенти са правителствата на почти всички водещи държави в сектора. "Добре е да ползваме тяхната експертиза, която се е доказала в международен план и резултатът от услугите им са по-голяма разпознаваемост на съответната страна като туристическа дестинация, съществено увеличение на броя туристи, както и генериране на по-скъпи и престижни туристически продукти", подчерта Ботев. Тези консултанти разполагат и с детайлна информация за Балканите, тъй като са работили за правителствата на Хърватска, Гърция, Румъния и Турция.
Беше постигнато съгласие Бордас още този февруари да посети България и да се запознае с предварителната стратегия за устойчиво развитие на нашия туризъм, подготвена от Министерството на икономиката и енергетиката. Той ще проучи също възможността да се създаде подробна стратегия за различните туристически продукти (море, планина, СПА и уелнес, културно-историческо наследство и др.), както и да се откроят водещите туристически региони в България. Изключителен интерес би могло да има експонирането на международния пазар на тракийската цивилизация и наследството на траките като култура по българските земи, стана ясно от разговора между Ботев и Бордас. Те единодушно подчертаха, че това е голям потенциал, който трябва да бъде разработен по съвременен начин и да обхване максимален кръг хора и страни. Бордас даде за пример как Мексико е превърнало културата на ацтеките, а Перу - на инките, в туристически продукт. Траките също могат да бъдат изключителен коз на България, заключиха международните експерти.
Зам.-министърът участва и в официалната среща на ресорните министри от страните, присъстващи на "Фитур". Тя беше открита, а министрите – поздравени, от наследника на испанската корона Филипе, принц на Астурия, придружен от съпругата си принцеса Летисия и министъра на индустрията,енергетиката и туризма на Испания Хосе Маноел Сория. Присъства и генералният секретар на Световната организация по туризъм към ООН Талеб Рифай. След официалното откриване Бранимир Ботев беше поканен на разговор с принц Филипе, който прояви подчертан интерес към България и се оказа много добре запознат с възможностите на страната ни за туризъм и с традициите ни за отглеждане на лозя и производство на вино. Зам.-министър Ботев обеща на принца на Астурия да му изпрати колекция от български вина, които да оправдаят този авторитет на страната ни.
С министър Сория Бранимир Ботев коментира постигнатите предния ден договорености с държавния секретар по туризъм Изабел Боррего Кортес. Беше постигнато съгласие България да получи информация за законодателството на Испания по поддръжката и управлението на културно-историческите паметници, както и в изграждането на туристически курорти.
Ботев проведе и други срещи с ресорните си колеги от различни държави, сред които се открои разговорът с министъра на туризма на Андора Францеск Камп Торес. Тази страна има изключително развит туризъм и е ски зона с много луксозни хотели. Торес изказа ласкави думи за българския ски туризъм и за постигнатото от нашата държава през последните години в отрасъла. Той изяви желание да посети Банско и други наши зимни курорти. Оказа се също, че генералният директор на националния офис на туризма на Андора Бетим Будзаку говори прекрасен български. Той многократно е посещавал Варна и българското Черноморие и заяви, че би бил щастлив да съдейства за разширяване на сътрудничеството между двете страни в туризма. /БГНЕС
/

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Свят Преди 38 минути

След "обстойно претърсване на парка и околността" не е бил открит заподозрян, се посочва в изявлението

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

Издирват 79-годишна жена край Казанлък

България Преди 2 часа

Кметът каза, че няма данни тя да има заболявания

<p>Проф. Кантарджиев разкри кой е&nbsp;ключът срещу разпространението на морбили</p>

Проф. Кантарджиев: Случаите на морбили нарастват

България Преди 4 часа

Макар заболяването често да протича леко при деца, професорът предупреди за възможни сериозни усложнения

Вениамин: Страхът да остана без средства е най-голямата ми травма

Вениамин: Страхът да остана без средства е най-голямата ми травма

Любопитно Преди 5 часа

Певецът разказва за бедното си детство, загубите в семейството и битката с паник атаките

<p>Дронове блокираха петролен поток в Русия</p>

Украински дронове повредиха нефтопровод в Русия

Свят Преди 5 часа

Преносът на петрол е спрян след атаката в пристанището на Балтийско море

<p>&quot;Газа, Марсилия е с теб!&ldquo; - нова&nbsp;акция в Средиземно море</p>

Новa флотилия към Газа се формира с кораби от Марсилия

Свят Преди 5 часа

Очаква се около 100 кораба да участват в международната морска инициатива

<p>Конфликтът между Иран, Израел и САЩ се изостря с нова вълна от удари (ОБЗОР)</p>

Конфликтът между Иран, Израел и САЩ се изостря с нова вълна от удари

Свят Преди 5 часа

САЩ, Израел и Иран разменят удари в нова ескалация, засегнати са Техеран, Израел и държави от Персийския залив, съобщават международни агенции

<p>Пожар в къща в Свищов</p>

Пожар в къща в Свищов, изведена е самотноживееща жена

България Преди 6 часа

Гасенето на пожара в къщата продължава

<p>Папа Лъв XIV: Нека не позволяваме да бъдем парализирани</p>

Папа Лъв XIV отслужи Великденска литургия във Ватикана

Свят Преди 6 часа

В базиликата „Свети Петър“ той призова за мир и край на войната

Внимание, столичани! Временна организация на движението в София

Внимание, столичани! Временна организация на движението в София

България Преди 6 часа

Временната организация е за времето от 9:00 до 12:00 часа

<p>Най-близкият кръг на Макрон започва да напуска властта</p>

Макрон губи ключови съюзници: Най-близкият му кръг започва да напуска властта

Свят Преди 7 часа

С наближаването на края на втория му мандат, в Елисейския дворец се засилва усещането за преход и разпад на екипа

<p>Нобелов лауреат за мир призовава да бъде спрян &quot;лудият&quot;&nbsp;Тръмп</p>

Нобелов лауреат за мир: Тръмп може да превърне Близкия изток в "огнено кълбо"

Свят Преди 7 часа

Мохамед ел Барадей отправи призив към ООН, Китай, Русия и ЕС

САЩ доказа "въздушното си господство": Спасен е вторият пилот на сваления F-15 над Иран

САЩ доказа "въздушното си господство": Спасен е вторият пилот на сваления F-15 над Иран

Свят Преди 8 часа

Пилотът се е намирал "в тила на врага в коварните планини на Иран"

Защо 11 септември? Скритата връзка между атаките в Ню Йорк и разгрома на Османската империя

Защо 11 септември? Скритата връзка между атаките в Ню Йорк и разгрома на Османската империя

Любопитно Преди 8 часа

Възможно ли е терористичната организация Ал-Кайда да е избрала датата 11 септември 2001 г. не случайно, а като акт на възмездие за едно от най-тежките поражения на Османската империя в Европа – битката при Виена през 1683 г.