„Екзакта Рисърч Груп”: Поне 300 000 гласуват заради задължителния вот
Източник: netinfo
11

М ного висок процент на избирателна активност прогнозират социолозите. Делът на заявилите твърдо намерение да гласуват българи, според различни индикатори за категоричност на вота, е между 56% и 60%. За база са използвани официалните данни на ГРАО. Това означава, че на първия тур биха гласували около и малко над 3 800 000 души.

Избори 2016: пенсионираме кебапчетата

Ще ни трябва извинителна бележка, ако не гласуваме

Поне 300 000 българи твърдят, че възнамеряват да отидат до урните главно заради задължителното гласуване.

Това сочат данните от последното национално представително проучване на "Екзакта Рисърч Груп", проведено между 28 октомври и 2 ноември 2016 г. за нагласите на избирателите преди първия тур на президентските избори. Интервюирани са 1000 пълнолетни български граждани в 125 гнезда в 88 населени места. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано face-to-face интервю. Проучването е възложено, реализирано и финансирано от „Екзакта Рисърч Груп”.

Резултатите от проучването сочат още, че активността на Националния референдум ще бъде с около 10% по-ниска в сравнение с активността на президентските избори, в рамките на 46% - 50%. От началото на кампанията не се регистрира ръст в дела на готовите да вземат участие в референдума българи.

Какви са очакванията за представяне на кандидатите на първия тур?

Изборът на президент ще се реши на балотаж. Сигурните участници на балотажа са Цецка Цачева и Румен Радев. Към 2 ноември Цачева получава 27.9% от вота на хората, а Радев ще бъде подкрепен от 22.4% от хората, решили да отидат до изборните урни.

Красимир Каракачанов се нарежда на трето място с 11.5% от вота на твърдо решилите да гласуват. Разликата между него и Румен Радев е значителна. Четвъртото, петото и шестото място се заемат от Веселин Марешки, Пламен Орешарски и Трайчо Трайков. Резултатите на първите двама са много близки и в този смисъл подреждането им в деня на вота би могло да претърпи промени, сочат още данните от проучването.

Веселин Марешки получава 6.9% от вота на твърдо решилите да гласуват, а Пламен Орешарски – 6.7%, като социолозите предвиждат, че кандидатите имат потенциал да постигнат и по-добър резултат на 6 ноември.

Трайчо Трайков получава 5.5% от вота на твърдо решилите да гласуват, Ивайло Калфин – 5%, а Татяна Дончева – 2.5%.

От „Екзакта” ще обявят прогнозата си за втория тур непосредствено преди неговото провеждане.

Националното представително проучване на „Екзакта Рисърч Груп” е проведено в периода 28 октомври – 2 ноември 2016 г. По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни български граждани в 125 гнезда в 88 населени места. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано face-to-face интервю. Проучването е възложено, реализирано и финансирано от „Екзакта Рисърч Груп”.

Коментари 11
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

11 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>Стоянов: Не подготвяме допълнително споразумение за предоставяне на военна помощ на Украйна</p>

Димитър Стоянов: Не подготвяме допълнително споразумение за военна помощ на Украйна

България Преди 5 минути

Димитър Стоянов: Българската армия е предоставила това, което може

Френското правителство оцеля в първи вот на недоверие

Френското правителство оцеля в първи вот на недоверие

Свят Преди 38 минути

Общо 278 депутати гласуваха в подкрепа на вота на недоверие

"Български пощи" временно спират пратките за Русия и Беларус

"Български пощи" временно спират пратките за Русия и Беларус

България Преди 1 час

При промяна в ситуацията и възстановяване на приемането на пратки, клиентите ще бъдат информирани

Си вярва, че Путин ще бъде преизбран

Си вярва, че Путин ще бъде преизбран

Свят Преди 3 часа

Путин: Русия изпитва лека завист заради бързото развитие на Китай

Само бързи и радикални действия могат да предотвратят необратими щети за света

IPCC: Последно предупреждение за климатичната криза

Свят Преди 4 часа

Милиони животи и домове, са разрушени от сушите и наводненията, милиони хора, които са изправени пред глад, и "все по-необратими загуби"

Земетресението в Турция взе над 50 000 жертви

ЕК ще подкрепи Турция с 1 млрд. евро за за възстановяване след земетресенията

Свят Преди 4 часа

Европейската комисия ще подкрепи Турция с 1 млрд. евро за възстановяване след земетресенията.

Челен удар с украински камион на пътя Разград - Русе, загинал

Челен удар с украински камион на пътя Разград - Русе, загинал

България Преди 5 часа

По първоначална информация шофьорът на колата е загубил управление

<p>Отказът на това ни подмладява само след месец</p>

Отказът от тютюнопушене ни подмладява само след месец

Любопитно Преди 5 часа

Изследванията показват, че хората, които пушат, имат по-малко колагенови и еластинови влакна

Снимката е илюстративна

Откриха древен зодиак в Есна, водещ началото си от Вавилон

Любопитно Преди 5 часа

Древен зодиак открит в Есна е част от астрономията на Вавилон

Снимката е илюстративна

121-метровата яхта на Саддам Хюсеин ръждясва на брега на река Ефрат (ВИДЕО)

Любопитно Преди 5 часа

Днес яхтата се е превърнала в дестинация за рибари, които от време на време си правят пикник върху нея

България е шестa в света по помощ за Украйна като дял от БВП

България е шестa в света по помощ за Украйна като дял от БВП

България Преди 5 часа

Самият фундамент на българската политика по отношение на Украйна е в защита на нейната териториална цялост

Кораловите рифове страдат от ниските нива на кислород във водата

До какво води намаленото съдържание на кислород в Световния океан

Любопитно Преди 5 часа

Хипоксията е широко разпространена в много коралови рифове, което показва цялостното намаляване на съдържанието на кислород в световния океан и в крайбрежните води.

Снимката е илюстративна

Почина Глория Дий, първата жена с магическо шоу в Лас Вегас

Свят Преди 5 часа

Дий е едва 19-годишна, когато започва представленията си в „Ел Ранчо Вегас“

Заповедта за арест на Путин е доживотна, Китай призова за предпазливост

Заповедта за арест на Путин е доживотна, Китай призова за предпазливост

Свят Преди 6 часа

Джофри Найс: Този етикет ще остане с него доживот, освен ако не бъде съден и оправдан

Владимир Путин

След заповедта за арест на Путин: Започнато е наказателно разследване

Свят Преди 6 часа

Русия обяви започването на наказателно разследване срещу прокурора и трима съдии от Международния наказателен съд

.

Без изненади: Това е най-щастливата страна според Световния доклад

Свят Преди 7 часа

Световният доклад за щастието, който се провежда за 11-та година, се основава на собствената оценка на хората за тяхното щастие