Румънското вътрешно министерство съобщи за редица уволнения и оставки на ръководни кадри в министерството.
Снощи Националната дирекция за борба с корупцията задържа началника на Главна дирекция "Разузнаване и вътрешна защита" Корнел Шербан, който би трябвало да ръководи борбата с корупцията по високите етажи на властта, с обвинение в неправомерно използване на информация и предоставяне на информация на неоторизирани лица с цел извличане на лични облаги.
По случая са задържани четирима души, които ще бъдат изслушани днес, за да се реши дали да останат в ареста.
Прокурорите са задържали също бизнесмена Габриел "Пую" Поповичу, бившия ректор на Университета по агрономия и ветеринарна медицина в Букурещ Йоан Алеку и началника на оперативен отдел в Главна дирекция за борба с корупцията Петре Питкович.
Според адвоката на Шербан обвиненията са свързани с факта, че италиански гражданин е поискал да му бъде разкрита самоличността на притежателя на един телефонен номер.
Корнел Шербан подаде оставка, а вътрешният министър Дан Ника отстрани Виорел Василе, началник на Дирекция "Вътрешна защита", затова, че не е информирал министъра преди назначаването на Корнел Шербан за това, че въпросният има проблеми със закона.
Задържането на Шербан дойде само две седмици след назначението му на отговорния пост.
Комисията по отбрана, сигурност и обществен ред в Камарата на депутатите реши днес да изслуша вътрешния министър във връзка със скандала в дирекцията. Премиерът Емил Бок отказа да коментира случая.
В началото на тази година за по-малко от месец в Румъния оставки подадоха двама вътрешни министри.