Ердоган: Корупционната афера няма да успее да ме свали от власт
Източник: ЕПА/БГНЕС

Т урският премиер Реджеп Тайип Ердоган увери днес, че ще преживее корупционната криза, въртяща се около неговото правителство, и заяви, че онези, които опитват да го свалят от власт, ще се провалят точно както антиправителствените протести това лято, предаде агенция Ройтерс.

Ердоган твърди, че корупционният скандал е международен заговор и обвини опонентите си, че не се тревожат за корупцията, а искат да подкопаят властта в Турция, която се преобрази икономически по време на неговото 11-годишно управление.

В петък хиляди турци поискаха оставката на правителството и влязоха в сблъсъци с полицията в центъра на Истанбул. Вълненията напомниха за протестите през лятото, които започнаха заради плановете за преустройство на истанбулския парк Гези, но се разшириха до съпротива срещу авторитарното управление на Партията на справедливостта и развитието на Ердоган.

Премиерът обикаля тези дни страната, за да събере подкрепа преди местните избори през март.

Пред приветстваща го тълпа в западния окръг Маниса той каза: "Те казват "Гези" и чупят прозорци. Сега казват "корупция" и чупят прозорци. Тези конспирации няма да успеят".

"Те не са загрижени за корупцията, законите или правосъдието. Тяхната единствена грижа е да навредят на силата на тази страна".

Правителството на Ердоган освободи около 70 следователи, работещи по антикорупционната операция, докато финансовите пазари се разклатиха, а един представител на управляващата партия каза, че парламентарните избори може да бъдат изтеглени по-рано от 2015 г., ако кризата продължи.

Макар че 7 демонстранти и един полицай загинаха при протестите през лятото, популярността на Ердоган остана почти непокътната в социологическите анкети.

Анализатори казват, че това се дължи на силната подкрепа на религиозните турци и на заможния елит, както и на разнородния характер на демонстрациите, отбелязва Ройтерс.

Случаят придоби и личен характер, след като през последната седмица турски медии публикуваха документ, който изглежда като подготвителна призовка за Билял Ердоган, един от двамата синове на премиера.

Ердоган твърди, че Билял е посочен, за да бъде засегнат той.

Вълненията от петък не се повториха вчера и днес, отбелязва Ройтерс.

За разлика от сблъсъците на Ердоган с негови противници в миналото, като светски настроената армия, корупционният скандал разкри вътрешно разделение между влиятелните религиозни турци,

посочва агенцията.

Твърденията на Ердоган за чужда намеса в аферата насочват фокуса към Фетхуллах Гюлен - влиятелният проповедник, който живее в самоналожено изгнание в САЩ от 1999 г.

Неговото глобално ислямистко движение "Хизмет" има най-малко един милион последователи, включително високопоставени съдии и полицаи в Турция. Гюлен отрича да е замесен в корупционната афера.

В неясно формулирано поучение, качено в неговия уебсайт през почивните дни,

Гюлен оприличава сегашната ситуация на тъмните епизоди от историята, когато "масите са били играчки на демагозите, сложени да спят и събуждани, когато е удобно".

Гюлен предрича "погребение на този хаос" и казва, че "свещените дни, когато народът ще бъде на пътя на положителна промяна, са близо".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Франция повишава отбраната си в Близкия изток, заяви Макрон

Франция повишава отбраната си в Близкия изток, заяви Макрон

Свят Преди 5 часа

Необходимо е „да адаптираме позицията си към развитието през последните часове, което нищо не оправдава и което няма да оставим без реакция“, подчерта той

Ирански медии: Болница е засегната при въздушни удари в Техеран

Ирански медии: Болница е засегната при въздушни удари в Техеран

Свят Преди 6 часа

"Болницата „Ганди“ е била атакувана при въздушните ционистко-американски удари“, пише иранската агенция ИСНА

ОАЕ ще поемат разходите за настаняване и храна на блокираните в страната туристи

ОАЕ ще поемат разходите за настаняване и храна на блокираните в страната туристи

Свят Преди 8 часа

Редица частни компании също предлагат помощ, като предоставят безплатно ваканционни жилища на засегнатите

Министър Дечев: 23 от 28 областни директори на МВР са сменени до момента

Министър Дечев: 23 от 28 областни директори на МВР са сменени до момента

България Преди 8 часа

Министърът каза, че има план как да работи във връзка с изборите и планът е стартирал

Доналд Тръмп заяви, че досега са били убити 48 ирански лидери

Доналд Тръмп заяви, че досега са били убити 48 ирански лидери

Свят Преди 8 часа

"Никой не може да повярва на успеха, който постигаме – 48 лидери са отстранени с един замах. И нещата се развиват бързо", посочи Тръмп

„Новата кралица на попа“ Оливия Дийн триумфира на Brit Awards 2026

„Новата кралица на попа“ Оливия Дийн триумфира на Brit Awards 2026

Любопитно Преди 9 часа

Оливия Дийн триумфира на Brit Awards в Манчестър с четири награди, включително за най-добър британски изпълнител и албум, утвърждавайки се като новата кралица на попа във Великобритания

Трима американски войници са убити при операцията срещу Иран

Трима американски войници са убити при операцията срещу Иран

Свят Преди 10 часа

Това са първите известни жертви сред американския персонал, откакто САЩ започнаха масирани бомбардировки срещу Иран

Почина депутатът от "Възраждане" Славчо Крумов

Почина депутатът от "Възраждане" Славчо Крумов

България Преди 10 часа

Новината съобщи лидерът на партията Костадин Костадинов

Девет убити в Израел при ирански ракетен удар

Девет убити в Израел при ирански ракетен удар

Свят Преди 10 часа

Ранени са двадесет и осем човека, двама от които са в тежко състояние

1397 български туристи се намират в Близкия изток, блокирани на Малдивите, Сейшелите, Тайланд

1397 български туристи се намират в Близкия изток, блокирани на Малдивите, Сейшелите, Тайланд

България Преди 11 часа

До момента няма информация за нито един пострадал или загинал български гражданин

Партията на Ахмадинеджад опроверга съобщенията за смъртта му в Техеран

Партията на Ахмадинеджад опроверга съобщенията за смъртта му в Техеран

Свят Преди 11 часа

Иранската новинарска агенция ИЛНА по-рано днес съобщи, че 69-годишният бивш лидер е бил убит при въздушен удар в Техеран

Иран след смъртта на Хаменей: Кой ще бъде новият върховен лидер?

Иран след смъртта на Хаменей: Кой ще бъде новият върховен лидер?

Свят Преди 11 часа

Синът му, Моджтаба Хаменей, 56-годишен духовник, често е посочван като възможен приемник. Той обаче никога не е заемал държавна длъжност

Надежда Нейнски разговаря с израелския външен министър Гидеон Саар

Надежда Нейнски разговаря с израелския външен министър Гидеон Саар

България Преди 12 часа

По време на разговора бе направен анализ на актуалната ситуация в региона на Близкия изток

Николай Младенов: Ситуацията в ОАЕ е спокойна. Безопасността е абсолютен приоритет

Николай Младенов: Ситуацията в ОАЕ е спокойна. Безопасността е абсолютен приоритет

Свят Преди 12 часа

Той представи официални данни за ефективността на системите за противовъздушна отбрана и текущото състояние на сигурността в страната

Кая Калас: Смъртта на Али Хаменей е решаващ момент в иранската история

Кая Калас: Смъртта на Али Хаменей е решаващ момент в иранската история

Свят Преди 12 часа

Хаменей беше убит при вчерашните израелски и американски въздушни удари в Иран, при които бе поразена и резиденцията на върховния лидер в центъра на Техеран

УНИЦЕФ: Атаките срещу училища в Иран нарушават международното право

УНИЦЕФ: Атаките срещу училища в Иран нарушават международното право

Свят Преди 12 часа

Най-малко 108 ученички са били убити при ракетна атака в южната част на страната, според ирански източници