Първанов: Преструктуриране в политиката, ДПС ще изгуби позиции
Георги Първанов   
Източник: Любомир Спиров, БГНЕС

С трах и слабост тресат "Позитано" и това е единственото обяснение за тяхното поведение, заяви Георги Първанов (президент на България в периода 2002-2012 г.) на среща с журналисти.

На пресконференцията на гражданската инициатива "АБВ" присъстваха Румен Петков, бившият кмет на Стара Загора Евгени Желев, проф. Борислав Борисов, Евгени Желев, член на БСП, Емил Константинов, председател на областен и общински съвет на БСП Монтана, Владимир Калчев, председател на общински съвет на БСП - Добрич, Трифон Митев, Нидал Алгафари, Дилян Енкин, кмет на Троян, Трендафил Величков, член на младежкото БСП.

Хората, които са днес тук, са малка част от  "набедените за санкция" на заседанието на Националния съвет на БСП в събота, каза Първанов. Понятие "самоизключване" в устава на БСП не съществува, допълни той.

Националният съвет може да ни извади от състава си, но не и да ни изключи от партията,

каза още бившият лидер на социалистите. Първанов обвини ръководството на БСП в мракобесничество. Той посочи, че намира за изключително нелепо няколко хиляди симпатизанти на новото движение, което ще има собствена листа за евроизборите, да бъдат обявени като самоизключили се.

"Когато бях председател на БСП, за тези пет години не е имало нито един изключен от партията", каза Първанов. „Никога не сме си позволили да наричаме някого предател или да изключваме някого. Перспективата се съдържа във включването, това е модерната европейска политика. АБВ ще залага на разширяването на спектъра на ветрилото. Ще видим кой е прав, изборите са наблизо", посочи той.

Попитан докъде АБВ може "да отвори ветрилото си", Първанов каза: ”Разликата от преди три години и сега, е, че тогава имаше представители на различни партии, земеделци и т.н. Сега не е така, сега гражданското е доминиращото и би трябвало да се забележи - генерали, кметове, професори. Ветрилото се отваря, приобщаваме към себе си не просто хора с различни политически убеждения, а граждани, някои, от които отдавна са се отказали да гласуват. Предлагаме им алтернатива”, каза той.

„Живо месо няма да късаме, при нас идват естествено, хора, които са разочаровани. Един процент от БСП може и да е отишъл при АБВ за последния един месец, но имаме много голяма подкрепа и това ме радва", каза Първанов.

Не искам да дестабилизирам нито парламента, нито правителството,

заяви той и отбеляза, че има приятели в ПГ на "Коалиция за България", но според него разбиването на групи трябва да остане в историята.

Аз лично бих искал кабинетът да изкара мандата си, каза Първанов. „Имаме притеснения, че правителството ще работи трудно в това крехко парламентарно мнозинство. Някой от нас критикувал ли е правителството - ще ги критикуваме, ако има защо, но няма да лягаме и ставаме с искането за оставка. Нека минат евроизборите, ще се види дали има преструктуриране в политическото пространство”, посочи още той.

Ще дам всичко от себе си ГЕРБ да остане извън властта, това е основният ни опонент, останалите са ни конкуренти,

ГЕРБ ни е опонентът,

каза Георги Първанов.

Лидерът на АБВ смята, че победителят на изборите и първата тройка все още не са известни, но

ще има преструктуриране на политическото пространство

и ДПС ще загубят своите позиции. Според него преструктурирането ще изисква "висока коалиционна култура". Първанов смята, че България се нуждае от правителство, което да е подкрепено от поне 140 депутати.

Не е обсъждана идея за партия и не стои пред нас,

заяви Първанов. Той съобщи, че е завел тъжба по отношение на в. „Галерия". "Записи няма и не може да има, всеки път, когато ги хванем на тясно, ще ги съдим. С компромати няма да ме спрете. Да заповядат, никога не съм бил в Банкя, не знам къде се намира къщата на Борисов и не мисля да се обяснявам на всички жълтиний", каза бившият президент.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Залеза на Земята заснеха от "Артемида II"

Залеза на Земята заснеха от "Артемида II"

Любопитно Преди 31 минути

Корабът се приближи на 6550 км от лунната повърхност

Откриха вещи на изчезналата жена от Ръжена

Откриха вещи на изчезналата жена от Ръжена

България Преди 2 часа

Следите сочат, че тя се върнала към селото

Накратко: Доналд Тръмп с ултиматум към Техеран – енергийната мрежа на Иран под прицел

Накратко: Доналд Тръмп с ултиматум към Техеран – енергийната мрежа на Иран под прицел

Свят Преди 3 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи директна заплаха за пълно унищожение на ключови ирански електроцентрали и инфраструктура, ако Ормузкият проток не бъде отворен незабавно

Янкулов предложи дисциплинарно производство срещу Русинова

Янкулов предложи дисциплинарно производство срещу Русинова

България Преди 3 часа

Правосъдният министър успя да внесе предложението в рамките на днешния ден

<p>Пет ключови момента от полета на &quot;Артемис II&quot;</p>

Затъмнения на комуникацията, счупени рекорди и послание от миналото: Пет ключови момента от полета на "Артемис II"

Свят Преди 3 часа

Екипажът на капсулата "Орион" прекара емоционален ден, документирайки повърхността на Луната

Иран постави условия за преговори

Иран постави условия за преговори

Свят Преди 3 часа

Техеран отхвърля възможността за споразумение за спиране на огъня със САЩ

Над 10 тона месо в незаконна кланица в Дебелец

Над 10 тона месо в незаконна кланица в Дебелец

България Преди 3 часа

БАБХ спря частично и дейността на месокомбинат в Свищов

Може ли наистина Иран да бъде „заличен“ за една нощ

Може ли наистина Иран да бъде „заличен“ за една нощ

Свят Преди 3 часа

Ето някои изчисления на военен анализатор за една хипотетична мисия

Волтова дъга удари мъж на влак в Кулата, спасяват го с хеликоптер

Волтова дъга удари мъж на влак в Кулата, спасяват го с хеликоптер

България Преди 4 часа

За случая е уведомена прокуратурата, а обстоятелствата около инцидента се изясняват

Мъж стреля с пистолет край деца в София

Мъж стреля с пистолет край деца в София

България Преди 4 часа

Мъжът е задържан за срок до 72 часа

Иран заплаши да превърне войната в световна

Иран заплаши да превърне войната в световна

Свят Преди 4 часа

Корпусът на гвардейците на ислямската революция: Нашият отговор ще се разпростре отвъд региона

Взривове на остров Харг: САЩ удариха „петролното сърце“ на Иран след заплахите от Тръмп

Взривове на остров Харг: САЩ удариха „петролното сърце“ на Иран след заплахите от Тръмп

Свят Преди 4 часа

Вашингтон потвърди прецизни удари срещу остров Харг, след като иранската агенция Mehr съобщи за мощни взривове. Атаката е директен отговор на заплахите на Тръмп, докато Техеран предупреждава за пълна петролна изолация на Запада при нова ескалация

Да спиш на пода в къщата на Краля: Как племенникът на Майкъл Джексън се превъплъти в него

Да спиш на пода в къщата на Краля: Как племенникът на Майкъл Джексън се превъплъти в него

Любопитно Преди 5 часа

Джафар Джексън, който влиза в ролята на Краля на попа в предстоящия биографичен филм „Майкъл“, разкри необичайните методи, чрез които се е подготвял за образ