Цветанов: Може и без референдум за задължителен вот
Цветан Цветанов   
Източник: БГНЕС

Може всички политически формации да се обединим около задължителното гласуване и то да се постигне с промени в законодателството, включително конституционни.

Това казва председателят на парламентарната група на ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов в интервю за в."24 часа" в отговор на въпрос дали да очакваме референдум за задължително гласуване заедно с местните избори следващата есен.

"На последните избори видяхме, че има притеснения за демократичните устои. Когато всеки даде гласа си, ще има по-реална представителност в институциите. За мен е по-важно 70-80% от избирателите да определят представителността в българския парламент, отколкото 48 на сто, колкото бяха на последния вот", заявява той.

Цветанов смята, че в момента не можем да бъдем оптимисти за влизане в Шенгенското пространство, защото управлението на кабинета "Орешарски" е върнало страната назад в това отношение.

По думите му с промените в Закона за МВР ГЕРБ цели да върне стандартното за европейските държави разпределение на службите. В Германия е противоконституционно контраразузнавателна служба да бъде заедно със структура с полицейски функции, както е в България след преместването на ГДБОП в ДАНС, посочва Цветанов.

"С промените в Закона за МВР връщаме балансиращата роля на президента - главният секретар ще бъде назначаван с указ по предложение на МС. Ще възстановим ГД “Национална полиция”, която беше разделена на охранителна и на криминална", казва още бившият вътрешен министър.

В отговор на въпрос защо се вадят сересетата от ДАНС и се прехвърлят в Държавната агенция за технически операции към Министерския съвет, Цветанов отчита като положителен на предишното управление стъпките в тази посока и добави, че в ГЕРБ са “за” създаването на подобна структура, която да бъде равноотдалечена от всички заявители на искания за прилагане на СРС.

В интервюто Цветанов отново нарича делата срещу себе си част от "политическа репресия срещу ГЕРБ" и изрази убеденост, че в немалка част главният прокурор бил подвеждан.

"Поднасяни са му нещата по съвсем друг начин, защото кечърите бяха изключително свободно съчинение. В съдебните заседания, в които показания даваше един от директорите, мисля, че това стана ясно на всички без изключение", добавя той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Свят Преди 2 часа

Съмърс е бивш министър на икономиката и бивш президент на Харвардския университет

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Технологии Преди 2 часа

Новият топ модел на компанията вече е факт, като идва в три версии и акцентира над това как изкуственият интелект може да се впише в ежедневието на хората без да е натрапчив и да бъде полезен във все повече ежедневни дейности

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 3 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 4 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 4 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 4 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 5 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 5 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 5 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 5 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 6 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 6 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“

<p>Рашков: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени</p>

Главният секретар на МВР: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени

България Преди 6 часа

Рашков: Категорично отхвърлям всички т.нар. мотиви, с които бе поискано отстраняването ми

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Любопитно Преди 6 часа

Учени доказаха, че мистериозната козметична процедура е била символ на красота във Виетнам още преди 2000 години