Неясноти около случая с детето аутист и сигнала за сексуално насилие
Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

Д ържавната агенция за закрила на детето е сформирала комисия, която проверява спазването на правата на детето срещу насилие, след подаден сигнал от баща на дете от 4-то помощно училище в столицата за сексуално посегателство.

Това заяви пред БНР директорът на Дирекция „Контрол по правата на детето" Камелия Николова.

Проверка извършва и Министерство на образованието.

Още днес социални раборници от Дирекция „Социално подпомагане“ ще посетят детето от 4-то Помощно училище, каза директорът на Дирекция „Контрол по правата на детето“ от ДАЗД Камелия Николова:

Социални работници на място ще се срещнат със семейството, ще проведат среща с детето, за да преценят каква подкрепа може да бъде оказана на детето, психологическа подкрепа с оглед преодоляване на стреса от евентуално преживяно насилие.

Радосвета Симеонова, майката на момичето, даде гласност на случая на личната си страница във „Фейсбук“.

Данните от проверката ще бъдат оповестени до дни, съобщиха още от ДАЗД.

Досега сигнали за сексуално посегателство в 4-то Помощно училище в ДАЗД не са постъпвали.

"Имали сме сигнали за други пропуски и нарушения. Ако родителите пожелаят, Агенцията ще осигури психолог и психиатър в помощ на детето. Полицията вече е разпитала всички учители от Четвърто помощно училище "Проф. Димитър Кацаров".

Разпитани са и родителите. От МВР уточняват, че сигналът е подаден на 29 септември.

"Нито един миг в това училище децата не се оставят без наблюдение, с изключение на тоалентните",

каза на извънреден брифинг по случая Грета Ганчева - директор на дирекция в Министерството на образованието.

Лазар Додев - директор на дирекция в Министерството на образованието, разказва, че на 19 септември майката на момичето вижда, че детето ѝ е без бодито си, отива в класната стая и намира бельото върху гардеробчето му.

После, след снените писмени обяснения на персонала в училището, по димуте на Додев, се установява, че бельото е било по-рано през деня в ръцете на момичето и е възможно то въобще да не го е обличало.

От същата дата - 19 септември, детето спира да ходи на училище.

Почти седмица по-късно - на 27 септември, то започва да се оплаква от "някакъв чичко", като не посочва конкретен учител.

На 23 септември бащата на момичето е имал среща с училищното ръководство.

Тогава той споделя, че момичето има склонност често да се събува, съблича и заголва, казва заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева.

По думите ѝ, според протокола на срещата, учителите от училището заявяват същото.

В учебното заведение работят трима възрастни учители и шестима по-млади.

Министерството на образованието и останалите институции са сезирани официално на 29 септември, а резултатите от проверката на Просветното министерство ще станат ясни до края на седмицата.

Междувременно от Национална мрежа за децата подкрепиха призива на родителите на детето, жертва на сексулано насилие в IV-то помощно училище в София.

От мрежата настояват за незабавни и координирани действия от страна на институциите за проверка на сигнала и предприемане на действия по случая.

На 8 октомври 2014 г. Национална мрежа за децата ще внесе становище по случая към Главна прокуратура, омбудмана на България и отговорните институции.

"Този случай показва, че всички институции, които работят с деца спешно трябва да въведат процедури за всички, работещи пряко с тях, които да гарантират механизми за подбор на персонала, неговото обучение и супервизия с цел превенция на сексуалното насилие. Такъв механизъм в България все още не е въведен в училищата, детските градини, полицията и съда", алармират от Националната мрежа за децата.

Организацията, заедно с нейните членове, са готови да окажат съдействие за незабавна и адекватна подкрепа на детето и неговото семейство.

– Siri, ще се ожениш ли за мен? – Предпочитам да останем в облачни отношения.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бурята на ужаса: Тайфунът „Фунуон“ помете Филипините - деца сред загиналите, милиони без дом и ток

Бурята на ужаса: Тайфунът „Фунуон“ помете Филипините - деца сред загиналите, милиони без дом и ток

Свят Преди 20 минути

Тайфунът „Фунуон“ донесе разрушения, свлачища и наводнения, оставяйки милиони без подслон и ток само дни след предишната смъртоносна буря „Калмаеги“

Би Би Си се извини за речта на Тръмп

Би Би Си се извини за речта на Тръмп

Свят Преди 24 минути

Това също така поднови дебата във Великобритания относно Би Би Си

Кола прегази куче в София

Кола прегази куче в София

България Преди 1 час

Случаят предизвика вълна от възмущение в социалните мрежи

Никола Саркози

Никола Саркози излиза от затвора

Свят Преди 1 час

На 21 октомври Саркози беше изпратен в известния парижки затвор La Santé, където според съобщения е бил подиграван от други затворници, а адвокатите му веднага подадоха молба за освобождаването му

Тийнейджър намушка 16-годишно момче в Ракитово

Тийнейджър намушка 16-годишно момче в Ракитово

България Преди 1 час

Момчето е настанено в болницата във Велинград

65-годишен мъж блъснат от кола на неосветена пешеходна пътека в Ловеч

65-годишен мъж блъснат от кола на неосветена пешеходна пътека в Ловеч

България Преди 1 час

Пробите за алкохол и наркотици на водачката са отрицателни

Кафето не вреди на сърцето - ново проучване изненадва лекарите

Кафето не вреди на сърцето - ново проучване изненадва лекарите

Любопитно Преди 1 час

„Няма стандартна препоръка за предсърдното мъждене и кофеина“, каза д-р Грегъри Маркус, кардиолог и професор по медицина в Калифорнийския университет в Сан Франциск

<p>Богомил Николов от Асоциация &quot;Активни потребители&quot;&nbsp;със съвети за Черния петък</p>

Експерт със съвети за Черния петък: Планирайте умно, за да спечелите от намаленията

Пари Преди 2 часа

Големите намаления често крият уловки, предупреждава Богомил Николов

<p>&quot;Тигрите са гладни&quot;: Ужасът в Сибир</p>

"Тигрите са гладни": Най-голямата голяма котка в света ужасява Сибир

Свят Преди 2 часа

Африканската чума сред дивите свине доведе до скок в смъртоносните атаки от тигри

Западна Гърция под вода: Стена се срути върху автомобил в Корфу

Западна Гърция под вода: Стена се срути върху автомобил в Корфу

Свят Преди 2 часа

Властите призовават да се избягват пътувания

Шокиращи хотелски тайни: Камериерка разкри тайните за почистване на „мръсни“ стаи

Шокиращи хотелски тайни: Камериерка разкри тайните за почистване на „мръсни“ стаи

Любопитно Преди 2 часа

Когато се настанявате в хотел, очаквате ли стаята ви да е идеално чиста?

Тръбопровод аварира отново под Варненското езеро

Тръбопровод аварира отново под Варненското езеро

България Преди 2 часа

Установено е, че е разместена връзка между две части на временния тръбопровод

<p>Песков: Това е дълбока заблуда, предвид ситуацията на фронта</p>

Кремъл иска войната в Украйна да приключи, но мирният процес е в застой

Свят Преди 2 часа

Пред журналисти Песков повтори позицията на Москва, че войната ще свърши едва когато Русия постигне целите си

<p>Мъж е намерен в безпомощно състояние в Казанлък, в дома му откриха боеприпаси</p>

Възрастен мъж е намерен в безпомощно състояние в Казанлък, в дома му откриха боеприпаси

България Преди 2 часа

Той е прегледан от медицински екип и е настанен в болнично заведение

402-ма нови милионери за година у нас

402-ма нови милионери за година у нас

България Преди 3 часа

Увеличават се дори влогове с малки суми