Момиче съди училището си заради забрана да носи забрадка
Източник: NovaNews.bg

16-годишна съди училището си, защото иска да посещава часовете забулена.

Емине Шаматарева от сатовчанското село Вълкосел влезе в конфликт с училищното ръководство, след като категорично е отказала да сваля забрадката си на територията на училището, което е забранено от вътрешния правилник, разказва Нова ТВ.

В Административния съд в Благоевград днес започва делото, което деветокласничката заведе срещу ръководството.

В училището на Емине учат още 387 деца. Всички изповядват ислям,

но и спазват правилата за светско облекло в училище.
 
Момичето  посяга към забрадката миналата година,

когато изкарва курс по Коран. В профила ѝ във Facebook има послания като „О, Аллах, ако ти не се сетиш за мен, няма кой друг да го направи”.

„Носенето на забрадка в училище поставя ученичката в привилегировано положение.

Нарушава принципа за равно третиране на учениците в училище, като в същото време обезсмисля вътрешните приети правила. Поставя съучениците си със същото вероизповедание в неравностойно положение”, обяснява Митко Джуков, директор на СОУ „Христо Ботев”.

Опитът на училищното ръководство да накара Емине да сваля забрадката в училище среща сериозен отпор. За нея се застъпва и баща ѝ.
 
„Многократно са провеждани разговори с Емине в присъствието на родител. Разяснен е правилникът и Законът за народната просвета, обаче нито родителят, нито момичето приеха компромисен вариант, при който да се спазват законите”, обяснява педагогическият съветник Афродита Дерменджиева.
 
От училището предлагат на деветокласничката да се премести в духовното училище в Момчилград, където носенето на религиозни символи е позволено. Емине обаче е отказала. 

„Все още България не се е отърсила от предразсъдъците, които години наред са обхващали нашия регион.

И за съжаление, в България е престъпно да носиш една забрадка. Образованието е светско, но никой не може да наложи забрана на някого за това с какви дрехи да ходи облечен", коментира районният мюфтия на Гоце Делчев Един Мохамед.

Делото започва на фона на разгорялата се дискусия трябва ли да бъдат забранени бурките в Пазарджик - там Общинският съвет обмисля да гласува и глоба от 500 до 1000 лв. за носене на религиозните символи, които покриват цялото тяло. В града се гледа и процесът срещу 14-те имами начело с Ахмед Муса Ахмед за проповядване на радикален ислям. 

- Докторе, съпругът ми изпи парацетамол по погрешка, какво да правя? - Не хабете лекарствата напразно. Създайте му главоболие!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пеевски подкрепя предложението на ГЕРБ за 120 лева коледни добавки за пенсионерите

Пеевски подкрепя предложението на ГЕРБ за 120 лева коледни добавки за пенсионерите

България Преди 5 минути

"Благодаря на Борисов за подкрепата за закриването на авиоотряда", посочи още лидерът на "ДПС - Ново начало"

Публикуваха новоразсекретени документи за изчезването на Амелия Еърхарт

Публикуваха новоразсекретени документи за изчезването на Амелия Еърхарт

Свят Преди 6 минути

Повече от 4600 страници съдържат карти, таблици и сведения от 16-дневното издирване в Тихия океан, както и кореспонденция и документи за подготовката на полета

Наградите CMA 2025: Най-запомнящите се моменти, победителите и модните акценти

Наградите CMA 2025: Най-запомнящите се моменти, победителите и модните акценти

Любопитно Преди 34 минути

Вижте най-ярките моменти от церемонията, няколко сладки инцидента, за които още се говори, и част от най-стилните визии

<p>$12 млн.&nbsp;за златна тоалетна: Кой стои зад покупката?</p>

"Ripley's Believe It or Not!" е купувачът на златната тоалетна за 12 млн. долара

Любопитно Преди 42 минути

Произведението стана световна сензация още при първото си изложение и отново привлече внимание, след като вторият му вариант бе продаден на търг в Ню Йорк

С искане за достойни заплати: Административни служители готвят серия от протести

С искане за достойни заплати: Административни служители готвят серия от протести

България Преди 49 минути

Те настояват още и за нормални условия на труд, както и за край на публичния натиск и дискредитацията

Украинските земеделски стоки ще се внасят в България с лиценз и през 2026 г.

Украинските земеделски стоки ще се внасят в България с лиценз и през 2026 г.

България Преди 54 минути

Мярката има за цел баланс в търговията със съседните страни и предотвратяване на пазарни изкривявания

5,8 по Рихтер разтърси Индонезия

5,8 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 58 минути

Трусът е бил на дълбочина 130 километра

<p>Русия вербува деца през Telegram да взривяват&nbsp;Украйна</p>

Русия вербува деца през Telegram да саботират Украйна

Свят Преди 1 час

Според СБУ през последните две години са установени над 800 украинци, вербувани от Русия – 240 от тях непълнолетни, някои едва на 11 години

Задкулисните действия на Уиткоф по отношение на Украйна тревожат съюзниците

Задкулисните действия на Уиткоф по отношение на Украйна тревожат съюзниците

Свят Преди 1 час

Планът от 28 точки, изготвен с участие на руски представители, предвижда значителни компромиси от страна на Киев и предизвика тревога в европейските столици

Два влака се сблъскаха в Чехия, десетки са ранени (СНИМКИ)

Два влака се сблъскаха в Чехия, десетки са ранени (СНИМКИ)

Свят Преди 1 час

Над 40 души са с леки травми и двама с тежки наранявания

<p>Какво става в Париж, прекъсване на тока спря метрото и крайградските влакове</p>

Какво става в Париж, прекъсване на електозахранването спря метрото и крайградските влакове

Свят Преди 1 час

Очаква се то да бъде възстановено до 9 часа местно време (10 часа българско време)

<p>САЩ и Русия тайно преговарят за край на войната в Украйна</p>

Западни медии: САЩ и Русия тайно преговарят за край на войната в Украйна

Свят Преди 1 час

Планът предвижда Русия да получи пълен контрол върху Донбас - Донецка и Луганска област

Вашингтон поиска от Украйна да отстъпи територии – Зеленски се среща с висши военни на САЩ в Киев

Вашингтон поиска от Украйна да отстъпи територии – Зеленски се среща с висши военни на САЩ в Киев

Свят Преди 1 час

Срещата идва ден след като САЩ представи ново мирно предложение на Украйна, което изисква Киев да отстъпи контролираната от Русия територия и да намали размера на армията си с повече от 50%

<p>Тръмп ще се срещне с &quot;комунистическия&quot; кмет на Ню Йорк</p>

Доналд Тръмп ще се срещне с "комуниста" Мамдани, новия кмет на Ню Йорк

Свят Преди 2 часа

"Комунистическият кмет на Ню Йорк Зохран "Кваме" Мамдани поиска среща"