И Бъчварова, и Арабаджиев отричат за сделка с Турция за Бююк
Източник: БГНЕС

Б изнесменът Абдуллах Бююк, който беше предаден от страната ни на турските власти вчера, беше разпитан в одринската полиция. Той е прегледан от местни лекари и се очаква ще бъде транспортиран до Истанбул, съобщава БНТ.

Причината за предаването на Турция на бизнесмена Абдуллах Бююк, когото властите там издирват във връзка с опита за преврат от 15 юли, е липсата на валидни документи. Това съобщи пред бТВ вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова.

„Категорично искам да заявя, че няма договорка с Турция за връщането на Абдуллах Бююк”, каза и заместник-главният секретар на МВР главен комисар Георги Арабаджиев на пресконференция днес. „Целият обмен на информация е вървял по линия на Интерпол“, подчерта той.

Ръководителят на Дирекция „Миграция“ старши комисар Николай Николов посочи, че рутинна проверка, извършена на пътя от столичната дирекция на вътрешните работи вчера преди обяд, е установила, че въпросното лице пътува без документи.

„Не сме имали предварителна комуникация с турските власти относно задържането на Абдуллах Бююк и връщането му в Турция”, одбави Николов.

„Имаме писмен документ, че той не се е регистрирал и не се намира в процедура от Държавна агенция по бежанците”, поясни комисарят.

„Установено е, че към датата на издаване на заповедта лицето пребивава незаконно в страната и като длъжностно лице съм взел необходимите мерки да бъде прекратен този негов противоправен статут“, заяви Николов. Във връзка с това, че процедурата за екстрадирането на Бююк не е била наблюдавана от представител на омбудсмана, както се изисква по Закона за чужденците.

По-рано Бъчварова обясни, че Бююк е влязъл в България в началото на февруари с невалидни документи. Това било установено при проверка в базата данни на Интерпол.

„Документите, с които е влязъл, са обявени за невалидни – изчезнали или откраднати, няколко месеца преди това. Следващите процедури в такъв случай са извеждане на лицето, защото пребивава незаконно”, уточни Бъчварова.

„Отново чрез Интерпол е получена молба от турската страна за екстрадиция с определяне на престъпления, за които той е обвинен – тероризъм, пране на пари и др. Нашият съд всъщност взема решение, че ще откаже екстрадирането му на основание, че такива престъпления той не е извършил, защото турската страна не е предоставила доказателства за тях”, обясни вътрешният министър.

По думите ѝ преди второто дело той е подал молба в Агенцията за бежанците за получаване на статут. По време на процеса е имало уверение от негова страна, че ще се възползва от статута, ако има положително отношение на съда.

След отказа за екстрадирането му обаче той се отказал от това право и на практика от април месец досега присъства в страната без валиден документ и без желание да уреди статута си.

Турция търси "предателя" Абдулах Бююк в България

Мотористи излязоха в цялата страна, съдийката в отпуск

Турският посланик: Мотористи се опитаха да нахлуят в посолството

„Самият факт, че той 6 месеца отказва да уреди своя статут в чужда държава, е недопустим”, смята Бъчварова.

Бююк е подал молба за политическо убежище у нас, но такова му е отказано от комисията към президентството, добави министърът. По думите ѝ той е предаден с протокол на турските власти, със спазване на всички процедури. Тя призна обаче, че е нямало омбудсман при предаването.

„Не сме търгували това решение по никакъв начин”, подчерта Бъчварова и посочи, че екстрадирането на Бююк няма нищо общо с евентуално връщане на Фарук Бекташ в България, за да бъде съден, след като уби двама мотористи у нас и избяга, докато беше пуснат от съда под домашен арест.

След бягството на Бекташ стотици рокери протестираха пред Съдебната палата и турското посолство, като тази седмица протестът прерасна в национален.

„Направили сме необходимото турският гражданин, който уби двама души при катастрофа, да бъде издирен и доведен в България с Европейска заповед за арест. Той има адресна регистрация в Германия, а не в Турция. Надяваме се скоро да бъде задържан”, каза Бъчварова.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Антонела и Джорджина показаха как се прави: Изненадващ жест между половинките на Меси и Роналдо

Любопитно Преди 14 минути

Жените на Меси и Роналдо загърбиха дългогодишното съперничество между мъжете си. Антонела Рокуцо благодари публично на Джорджина Родригес за скъп подарък и ѝ пожела успех на Световното

Спецакция в Габрово: Жандармерия и КПП-та в града

Спецакция в Габрово: Жандармерия и КПП-та в града

България Преди 16 минути

Операцията се провежда ден след като кметът Таня Христова изпрати отворено писмо до премиера Румен Радев, в което поиска подкрепа от държавата в борбата с престъпността

Френският президент Еманюел Макрон

Бомбени експлозии разтърсиха района около хотела на Еманюел Макрон в Дамаск

Свят Преди 51 минути

Серия от взрове избухна в сирийската столица по време на историческото посещение на френския президент. Силите за сигурност са на крак, а мотивите за атаката в близост до делегацията на Елисейския дворец все още се изясняват

Киберексперт за бомбените заплахи: Масова автоматизирана атака, проблемът е в защитата

Киберексперт за бомбените заплахи: Масова автоматизирана атака, проблемът е в защитата

България Преди 1 час

Сигналите до съдилища, болници и институции вероятно са изпратени чрез публично достъпни системи за масови имейли, смята Християн Даскалов

Обичана певица от групата G.R.L. почина едва на 37 години

Обичана певица от групата G.R.L. почина едва на 37 години

Свят Преди 1 час

Причината за смъртта на Бенет, която изпя вокалите в емблематичния мегахит на LMFAO през 2011 г., за момента не се съобщава от нейните близки

До 3000 евро награда, ако разкриете фалшива касова бележка в Гърция

До 3000 евро награда, ако разкриете фалшива касова бележка в Гърция

БезГранично Преди 1 час

Сигналът се подава през мобилно приложение, а мярката важи и за туристи

Омбудсманът с критики към Бюджет 2026: Уязвимите групи не трябва да плащат цената

Омбудсманът с критики към Бюджет 2026: Уязвимите групи не трябва да плащат цената

България Преди 1 час

Велислава Делчева настоява за оценка на социалните ефекти от финансовата рамка и предупреждава за риск за пенсионери, семейства с ниски доходи и деца с увреждания

<p>СУ избира ректор за периода до ноември 2027 г.</p>

Софийският университет избира ректор за периода до ноември 2027 г.

България Преди 1 час

Трима са кандидатите за ректор на Софийския университет

,

В деня на срещата на НАТО: Масиран удар с над 430 украински дрона срещу Русия

Свят Преди 1 час

Кметът на руската столица Сергей Собянин обяви, че противовъздушната отбрана е спряла безпрецедентна вълна от безпилотни апарати. Атаката съвпада с началото на срещата на върха на НАТО в Анкара, където се очаква нова помощ от 70 млрд. евро за Киев

Тежък инцидент с тротинетка в Добрич: 16-годишен е в болница със счупен череп

Тежък инцидент с тротинетка в Добрич: 16-годишен е в болница със счупен череп

България Преди 1 час

Младежът е бил транспортиран в болницата в Добрич, а впоследствие е преместен за лечение в УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна

,

Жертвите на земетресенията във Венецуела достигнаха 3535 души

Свят Преди 1 час

Според най-новите данни броят на ранените е 16 740, а останалите без домове след трусовете вече са 17 854

Как старият смартфон може да е полезен при пътувания

Как старият смартфон може да е полезен при пътувания

Технологии Преди 1 час

Пътуванията са един от най-големите рискове за смартфоните, но и моментите, в които са най-важни. Затова от голяма полза може да бъде да вземем със себе си стария си телефон и да го използваме като допълнителен помощник

<p>Съдбовен ден за Марин Льо Пен: Ще загуби ли последния си шанс за Елисейския дворец?</p>

Решение на френски съд ще определи дали Марин Льо Пен ще може да се кандидатира за президент

Свят Преди 1 час

Апелативният съд в Париж ще реши дали забраната ѝ да заема изборни длъжности остава в сила и ще я лиши от възможността да се кандидатира

Арестуваха мъж, заплашил друг с пистолет, за да защити кучето си

Арестуваха мъж, заплашил друг с пистолет, за да защити кучето си

България Преди 1 час

Размяната на реплики бързо прераснала в остър конфликт

Млад медик и шофьор на линейка спасиха новородено след тежко усложнение при раждането

Млад медик и шофьор на линейка спасиха новородено след тежко усложнение при раждането

България Преди 2 часа

Лекарският асистент Джелил Еюбов и шофьорът Боян Спасов реагираха светкавично при рисково раждане пред АГ комплекса в Русе. Те освободиха задушаващото се бебе от увитата пъпна връв, а днес майката и новороденото са в отлично състояние

<p>Китай изстреля стратегическа ракета от ядрена подводница, Азия настръхна</p>

Китай изстреля балистична ракета от ядрена подводница, Австралия и Япония изразиха тревога

Свят Преди 2 часа

Пекин нарече теста рутинен, но съюзниците на САЩ предупредиха за опасна ескалация на военното напрежение в Тихия океан.