Харалд Йегер – човекът, отворил Берлинската стена
Източник: ЕПА/БГНЕС

„Вдигнете бариерата!“ – с тази заповед, изречена в паниката на 9 ноември 1989 г., граничарят от Източен Берлин Харалд Йегер пуска тълпа германци от Изтока да нахлуе на Запад и фактически премахва Стената.

Двайсет и пет години по-късно този бивш верен служител на източногерманския режим, потънал в канапето в скромния си двустаен апартамент, разположен в унило северно предградие на Берлин, разказва за историческата вечер, предизвикала едно от най-големите политически сътресения на ХХ век.

„Не бях аз човекът, отворил Стената – твърди той днес. – Направиха го източногерманските граждани, които се бяха събрали онази вечер“. И добавя: „Единствената ми заслуга е, че всичко мина без нито една капка кръв“.

Тогава подполковник Харалд Йегер след 28 години служба в граничната полиция на ГДР вече е зам.-началник на КПП на „Борнхолмер щрасе“, в северен квартал на Източен Берлин. Той е офицер от Щази – политическата полиция. Застъпвайки на дежурство, очаква 9 ноември да бъде „нормален работен ден“ за него и „14-те му подчинени, които поема от 18 ч. нататък“, след като началникът му си отива у дома. Естествено ГДР ври и кипи вече от седмици и граничарите са нащрек. Но той изобщо не предполага, че до няколко часа под прозорците му ще се струпат хиляди хора...

Харалд Йегер се отбива в стола, „за да хапне нещо за вечеря“. Изведнъж обаче всичко се обърква. Телевизията излъчва изявление на комунистически ръководител, обявяващ за всеобща изненада, че ГДР вдига „незабавно, веднага“ забраната за пътувания в чужбина, държала източните германци зад Стената вече 28 години.

„Залъкът ми заседна, не вярвах на ушите си и си казах: “Какви са тия дивотии, дето ги обявиха?“, разказва той пред АФП. Завръща се бързо на поста си. Колегите му се подсмихват: „Я стига бе, Харалд, нещо не си разбрал!“. Той се обажда на началника, иска нареждания. „Как ще ме търсиш за такива глупости?“, вайка се шефът му и заповядва да връща всички, които нямат разрешение да минат границата.

На „Борнхолмер щрасе“ пристигат неколцина любопитни берлинчани. Малко по малко групичката се увеличава, хората започват да викат: „Пуснете ни да излезем!“.

Без инструкции

Объркан, Йегер отново звъни на началника. „Йегер, нямам никаква заповед отгоре! Нямам нареждания за теб!“, отвръща онзи.

Междувременно пред КПП-то се е насъбрало море от хора – “до 21,00-21,30 ч. се изпълни цялата улица“.

„Трябва да направим нещо!“, вика в слушалката граничарят. Заповядват му да отдели най-буйните от множеството и да ги пусне на Запад, за да успокои нещата. „Ефектът обаче беше обратен. Тълпата се вълнуваше все повече“, спомня си Йегер. Той се страхува да не избухне паника, „хората да не се изпотъпчат“.

„Тогава си рекох: сега ти си на ход. Каквото и да стане, трябва да пуснем източногерманските граждани през границата“.

Затова "към 23,25-23,30 ч.“ разпорежда на хората си: „Вдигнете бариерата!“. Колегите му замръзват на място. Принуден е да повтори заповедта.

Четвърт век след това в апартаментчето, вмирисано на тютюн, той споделя спомените, още живи в паметта му. Бариерата в червено и бяло, вдигната бавно-бавно в ледената нощ, за да се втурне през нея тичешком голямата шумна тълпа, става жалон, белязал края на един свят, разцепен надве след Втората световна война.

„Никога не бях виждал такова ликуване, нито съм виждал след това“, усмихва се Йегер, който вече е на 71. Щом си тръгва от смяна, призори на 10 ноември, той звънва на сестра си. Казва ѝ: „Аз бях онзи, който отвори границата тази нощ“. За да чуе в отговор: „Добре си направил“.

(Вж. видео на немски и френски език)

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ВКС присъди 109 900 лв. на сина на майор Терзиев

ВКС присъди 109 900 лв. на сина на майор Терзиев

България Преди 5 часа

Обезщетението е за положен извънреден труд от майор Терзиев

Тръмп получи покана за визита в Русия

Тръмп получи покана за визита в Русия

Свят Преди 5 часа

Лавров: Не сме обсъждали санкции

Двамата отвлечени не са открити, пуснаха обвиняем под гаранция

Двамата отвлечени не са открити, пуснаха обвиняем под гаранция

България Преди 8 часа

Намерена е и кръв, като предстоят допълнителна експертизи

Зеленски отказал среща с Путин в Москва

Зеленски отказал среща с Путин в Москва

Свят Преди 8 часа

По време на разговора в понеделник Путин предложил Москва

Зов за помощ: Млада жена се бори с левкемия

Зов за помощ: Млада жена се бори с левкемия

България Преди 8 часа

Вики вдигнала температура в края на октомври

Русия помага на Китай за нахлуване в Тайван

Русия помага на Китай за нахлуване в Тайван

Свят Преди 9 часа

„Инсайдър“ се е сдобил с планове за обучение на китайски специалисти

Обвиниха български шофьор за убийство на пътя в Гърция

Обвиниха български шофьор за убийство на пътя в Гърция

Свят Преди 10 часа

Самият българин се лекува под охрана в хирургична клиника

Какво е „сив развод“ и защо експертите казват, че зачестява

Какво е „сив развод“ и защо експертите казват, че зачестява

Любопитно Преди 10 часа

Ескперти анализират защо все повече двойки избират да приключат връзките си след десетилетия заедно

<p>Пътят на Зеленски към сърцето на Тръмп - голф стик за Доналд и писмо за Мелания</p>

Politico: Пътят на Зеленски към сърцето на Тръмп - голф стик за Доналд и писмо за Мелания

Свят Преди 10 часа

Зеленски е получил символичен комплект ключове от Белия дом

Внукът на Кенеди се подигра на Мелания Тръмп (ВИДЕО)

Внукът на Кенеди се подигра на Мелания Тръмп (ВИДЕО)

Любопитно Преди 10 часа

Във видеото, което вече има над 200 000 гледания, Шлосберг носи руса перука и имитира акцента на Мелания Тръмп, докато чете писмото ѝ

Мъж преби жена в дома ѝ, после нападна полицаи

Мъж преби жена в дома ѝ, после нападна полицаи

България Преди 10 часа

Пристигналият на място полицейски екип е установил бившия приятел на пострадалата – криминално проявен

Млад финландски депутат почина в парламента в Хелзинки

Млад финландски депутат почина в парламента в Хелзинки

Свят Преди 11 часа

Според полицията Пелтонен е издъхнал около 11 ч. местно време

<p>Опасната поза в секса, която води до мозъчни увреждания</p>

Опасният сексуален акт, който води до инсулт, гърчове и парализа

Любопитно Преди 11 часа

Сексуалното удушаване представлява натиск върху врата и ограничаване на кръвния поток или дишането с цел „засилване“ на сексуалното преживяване

Протест пред парламента, искат забрана на клетките за телета

Протест пред парламента, искат забрана на клетките за телета

България Преди 12 часа

Отглеждането на телета в клетки е практика, която все още се среща у нас

<p>Автралийски инфлуенсър отива на съд за смъртта на новородено</p>

Скандал с домашни раждания: австралийска „гуру“ обвинена за смъртта на бебе

Свят Преди 12 часа

И майката, и новороденото получили сериозни медицински усложнения, а момченцето починало осем дни по-късно.