П ремиерът на Черна гора Мило Джуканович обяви тази нощ независимостта й, след като стана ясно, че на състоялия се вчера референдум за статута на републиката предимство имат привържениците на идеята за независимост.

"Дами и господа, позволете ми да ви съобщя, че по волята на гражданите си Черна гора възстанови своята независимост", каза Джуканович пред сградата на черногорското правителство, където беше и изборният щаб на Блока за независимост.

"За" са гласували 55, 4% от черногорците, а "против" - 44,6%,

сочат предварителни официални резултати, оповестени от председателя на републиканската комисия за референдума Франтишек Липка. Той уточни, че комисията все още не е получила данните от всички общински избирателни комисии.

Избирателната активност е била 86,3%. До този момента комисията не е получила никакви възражения относно протичането на реферндума. Броят на валидните бюлетини е 99,13%, а на невалидните - 0,87%. Засега има само 12 спорни бюлетини.

Според закона за референдума решението трябва да бъде взето от поне 55% от гласувалите избиратели, като избирателна активност трябва да е над 50%. Гласуването проследиха над 3000 международни и местни наблюдатели, сред които шестима българи.

Мило Джуканович честити и независимостта на Сърбия, като благодари на всички гласували, защото "с участието си в референдума са помогнали този успех да бъде реализиран в съответствие с най-високите европейски стандарти".

Премиерът подчерта, че в Черна гора няма победени и победители,

и добави, че новата независима държава ще стане член на ООН и ще претендира за присъединяване към ЕС.

Черна гора ще съумее да понесе тежестта на отговорността за своята държава и европейското й бъдеще, категоричен бе премиерът.

Той бе продължително аплодиран от привържениците си, които развяваха черногорски знамена и скандираха: "Ние сме държава", "Да живее Черна гора"и "Мило, Мило". Празненството продължи пред сградата на правителството, където Джуканович отвори бутилка шампанско.

Управляващите в Белград запазиха мълчание

след съобщението за първите прогнозни резултати от референдума. Президентът и премиерът на Сърбия Борис Тадич и Воислав Кощуница казаха, че изчакват официалните данни, за да коментират ситуацията.

Единствено външният министърът на Сърбия и Черна гора Вук Драшкович заяви снощи за ТАНЮГ, че не само Черна гора, а и Сърбия са на пътя на международното признаване на независимостта им, ако първите прогнозни резултати бъдат потвърдени. Той добави, че Сърбия трябва да приеме избора на мнозинството в Черна гора.

Председателят на Демохристиянската партия на Сърбия Владан Батич, бивш министър на правосъдието, призова пред ТАНЮГ гражданите на Черна гора,

които заемат държавни постове в Сърбия, още утре да подадат оставки.

За нашата партия това също е морална победа, защото ние вече пет години се обявяваме за независима Сърбия и ни е мъчно, че сръбските гражданите не взеха решението за независимост, добави Батич.

Резултатите са поражение на сръбското правителство, каза той и призова премиера Воислав Кощуница да подаде оставка и да насрочи избори за учредителен парламент на Сърбия.

Армията на Сърбия и Черна гора ще зачете волята на черногорци

и няма, като и досега, по никакъв начин да се намесва в събитията около референдума, заяви днес Министерството на отбраната на Сърбия и Черна гора.

Искате ли република Черна гора да бъде независима държава със статут на пълноправен субект в международното право? На този въпрос отговаряха вчера с "да" или "не" черногорци. Окончателните резултати ще бъдзат обявени в понеделник.

– Скъпи, чувствам се дебела. Кажи нещо мило! – Имаш прекрасно зрение...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 1 час

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 2 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 4 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 5 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

,

Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

България Преди 5 часа

"Кметът пое ангажимент да изготви план за излизане от тежката ситуация", подчерта Цветомир Петров

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 5 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 6 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 6 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 7 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 7 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 7 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 7 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 8 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 8 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 8 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо