Тур за сбъдване на желания в Сърбия
Водопадът Рипалка   
Източник: Ивайло Славков

С необичайни летни атракции Сърбия се опитва да привлича туристи, разказва Андрея Петрович от ТАНЮГ.

"Маратон на желанията" се организира тази година за втори път. На организация за туризъм, култура и спорт в Сокобаня (обл. Зайчар, граничеща с българските области Видин и Монтана) хрумва идеята да свържат и "пакетират" шест обекта, за които традиционно се вярва, че изпълняват желания.

Туристите получават специални талони, които носят със себе си, и с помощта на координатор минават по пътеката на желанията, където на всяко от шестте места си намислят по едно желание.

През първия ден от тура те посещава Дървото на желанията в парка на Баница, където трябва да се намисли някакво краткосрочно желание.

Богородица в скалата е второто място и тя изпълнява желанието на живота и най-накрая е Изворът на желанието под Сокоград, в който се хвърля монета и се намисля желние, свързано с работата.

През втория ден  се посещават Скалата на любовта, водопадът Рипалка и Грудонска воденица в планината Озрен.

Скалата на любовта е известна от легендата за Хайдут Велко и неговата жена Кючюк Стана. Там трябва да си представите любимия човек или още по-добре, ако той е с вас, да се хванете за ръце и да направите три кръга около скалата, за да бъде любовта ви здрава като скала. Вярва се, че течащата вода отнася всичко лошо, което сте натрупали през живота.

Рипалка е един от най-красивите и най-големи водопади, а в Грудонската воденица се върти воденичният камък на късмета.

Когато завършат обиколката и получат шест печата на талоните, туристите ги пускат в кутия и на площада пред Милошевия конак, тегли се томбола и щастливите печеливши получаяват многобройни награди.

Казват, че желанията се изпълняват, само ако достатъчно силно вярвате в това.

"Дните на кралица Йелена" всяка година събират голям брой посетители в манастира Градац, общ. Рашка (Югозападна Сърбия).

Кралица Йелена, майка на кралете Милутин и Драгутин, е била жена строга на думи, блага по характер, кротка в управлението, непорочна в живота и заедно със съпруга си крал Урош - най-влиятелната личност в Сърбия в края на XIII век.

Особено се е грижела за девойките и младите вдовици и основала училище, в което ги просвещавала, възпитавала и учила на ръчен труд, а през по-късните си години станала монахиня и след смъртта си била погребана в своята обител - манастира Градац.

На този ден след светата литургия в утринните часове е подготвена интересна целодневна програма, която изобилства от културни събития.

Игуменката Ефимия изтъква, че този празник е изключително важен за този край, защото жителите му нямат често възможност да влизат в допир с хора на изкуството, но и заради броя на туристите, които идват на посещение.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
д-р Димо Манов гостува в подкаста „Доктор Здраве с Мария“

Превенция, скрининг и ранна диагностика на онкологичните заболявания в България

Любопитно Преди 7 минути

Медицинският онколог д-р Димо Манов гостува в подкаста „Доктор Здраве с Мария“, където обсъди актуалните теми в съвременната онкология

<p>Смях и плач накараха над 600 деца да избягат от училище в Индия</p>

Смях и плач предизвикаха масова истерия и накараха над 600 деца да избягат от училище в Индия

Свят Преди 20 минути

Ужасени родители прибраха над 600 деца заради „зли духове“, но медиците посочиха истинския виновник за психозата

Николай Младенов

Николай Младенов участва в ключови преговори за Газа с Нетаняху и Кушнер

Свят Преди 1 час

Българският дипломат и Тони Блеър ще се присъединят към американския преговарящ в разговорите с израелския премиер

„Великолепна! Неподражема!": Стоичков поздрави Стилияна Николова за световната титла

„Великолепна! Неподражема!": Стоичков поздрави Стилияна Николова за световната титла

Любопитно Преди 1 час

Футболната ни легенда изрази публично огромното си възхищение към младата грация Стилияна Николова след нейния триумф на Световното първенство по художествена гимнастика във Франкфурт, наричайки я „истинско българско чудо“

<p>Атина скочи срещу Анкара заради два морски парка</p>

Гърция обяви за незаконни новите морски паркове на Турция

Свят Преди 1 час

Атина твърди, че зоните се простират извън турските териториални води и върху гръцкия континентален шелф

Класация: Коя зодия понася най-трудно изневярата и коя подминава с лекота

Класация: Коя зодия понася най-трудно изневярата и коя подминава с лекота

Любопитно Преди 1 час

Зодиите преживяват изневярата и предателството по различен начин. За някои предателството е най-големият удар върху връзката, докато други намират за по-лесно да се откажат от подобни ситуации

Снимката е архивна: Товарни кораби в пристанището на Одеса. Разположен на кръстопътя на няколко от основните световни търговски маршрути, пристанищният град е от ключово значение за икономиката на Украйна

Русия удари граждански кораб в Одеса след рекордна атака на Украйна с над 800 дрона

Свят Преди 1 час

Търговски съд под флага на Того бе поразен в пристанищния град часове след като Киев нанесе един от най-мащабните си удари по Москва и руската логистика

Минималната заплата за 2027 г.: Предлагат диапазон между 692 и 750 евро

Минималната заплата за 2027 г.: Предлагат диапазон между 692 и 750 евро

Парите ни Преди 1 час

КТ „Подкрепа“ предлага конкретният размер да бъде определен сега, а преговорите за постоянен механизъм да продължат

Игра на Бог в лабораторията: SpudCell обещава чудеса, но с какъв риск

Игра на Бог в лабораторията: SpudCell обещава чудеса, но с какъв риск

Любопитно Преди 1 час

Наскоро учените вдигнаха шум около SpudCell - „синтетична клетка“, биоинженерно създадена да имитира функциите на живите клетки. Сглобена в лаборатория от биомолекули като протеини, липиди и ДНК, SpudCell обещава много потенциални терапевтични ползи

30 години по-късно: Защо чак сега започва процесът за убийството на Тупак Шакур?

30 години по-късно: Защо чак сега започва процесът за убийството на Тупак Шакур?

Свят Преди 2 часа

Тридесет години след фаталната стрелба в Лас Вегас, стартът на делото срещу бившия лидер на банда Дуейн „Кеф Д“ Дейвис поставя под лупа враждата между Източния и Западния бряг, белязала завинаги историята на световната музикална сцена

Шофьор блъсна велосипедист и избяга в Чепеларе

Шофьор блъсна велосипедист и избяга в Чепеларе

България Преди 2 часа

45-годишният мъж е със счупен крак, а водачът на автомобила е установен по-късно

„Проклятието на мумията“ се продава: Учени алармират за смъртоносна опасност в мрежата

„Проклятието на мумията“ се продава: Учени алармират за смъртоносна опасност в мрежата

Свят Преди 2 часа

Търговията с древни човешки останки онлайн разпространява токсични гъбички и патогени, убили десетки изследователи през годините

Големият безплатен форум за бременни и родители на „Ох, на мама!“ с първо голямо събитие в Пловдив

Големият безплатен форум за бременни и родители на „Ох, на мама!“ с първо голямо събитие в Пловдив

Любопитно Преди 2 часа

На едно място посетителите ще могат да се срещнат със специалисти от различни области и да получат отговори на въпросите, които съпътстват един от най-вълнуващите периоди в живота – от очакването на бебето до първите години на детето

Преподаватели, производствени работници, шофьори и продавачи са сред най-търсените кадри през юли

Търсят се хиляди работници: Кои професии са най-желани през юли

Парите ни Преди 2 часа

Над 10 000 души са получили съдействие за работа и професионално развитие

Полярна мечка

Капитан на лодка събуди полярна мечка, глобиха го с $5000

Любопитно Преди 2 часа

Плавателният съд е плавал край бреговете на архипелага Свалбард, на около 998 километра от Северния полюс, по-рано този месец, когато капитанът е обезпокоил животното и го е накарал да се премести