Йосич: В България лобирах за СРЮ
Източник: БГНЕС

Докато живеех в България помагах на сръбското правителство чрез снабдяването на технически средства и хуманитарна помощ. Също така лобирах пред местните власти, за да бъдат по-гъвкави по отношение на санкциите срещу нашата страна, заяви пред Окръжния съд в Белград смятаният за един от най-големите балкански и европейски наркобосове Сретен Йосич, по-известен като Йоца Амстердам.

Окръжния съд в Белград даде ход на делото срещу Йосич на 7 април. Йоца Амстердам е обвинен в подстрекаване към убийство на Горан Марианович през 1995 г. При престрелка в спортен център Марианович, известен с прякора "Гокси бомбаш" , бе убит, неговата приятелка Мария Джорджевич бе смъртоносно ранена, а много хора пострадаха. Йосич отхвърли обвинението и заяви, че тогава бил на почивка в Гърция с приятелката си, а сега негова съпруга.

Той обаче разкри други аспекти от дейността си.

"Когато бяха въведени санкциите срещу страната ни през лятото на 1992 г. бях извикан да се върна в страната, защото имах известни позиции сред органите за сигурност и дипломатическите среди на Съюзна република Югославия", каза Йосич. "По време на срещата ми обясниха, че са въведени санкции и че е дълг за всеки патриот да помогне на родината. Казаха ми и че от тази патриотична дейност не трябва да се надявам на печалба."

"Работих за тази цел, но през 1994 г. ми стана ясно, че отделни лица от партията (на Слободан Милошевич, бел.ред.) забогатяват от това нещо. Разбунтувах се и им казах: След като аз мога да правя това нещо по-добре от вас, защо аз да работя за патриотизъм, а вие да забогатявате".

Йосич обвини бившите структури за сигурност в Сърбия, че са "монтирали процес против него, тъй като е бил пречка за техния бизнес на черния пазар".

Той твърди, че е напуснал Сърбия преди 15 години заради конфликта с тогавашния ръководител на сръбската държавна сигурност Радован Стойчич-Баджа.

"Той бе много мощен. От силите за сигурност разбрах, че ще ми скалъпи процес и ще ме обвинят в тежко престъпление, което не съм извършил. Разбрах, че няма охрана, която може да ме защити и реших да напусна страната", разказа още Йоца Амстердам. Стойчич бе убит през 1997 г.

Йосич беше арестуван в България и екстрадиран в Холандия през 2002 г. През март 2006 г. Холандия пък го екстрадира в Сърбия.

През месец май същата година Върховният съд на Сърбия прие гаранцията му от 300 хил. евро и той бе пуснат на свобода.

Йосич е смятан за един от водещите наркобосове в Европа. Няколко европейски страни го обвиняват в поръчки на убийства на мафиоти, атентати срещу държавни служители, контрабанда на огромни количества наркотици, фалшифициране на пари.

Според сръбската преса след много "немирни" години в Сърбия, Австрия, Германия и Холандия Йосич е установил "базата" си в България и оттам е управлявал контрабандните канали, по които преминавали огромни количества наркотици, главно кокаин.

За него се твърди, че е поръчал убийството на бившия главен секретар на МВР, сега кмет на София - Бойко Борисов, както и на холандски прокурор.

Смята се също, че е организирал убийството на двама известни български мафиоти. Единият от тях - Поли Пантев, отговарял за около 100 кг кокаин в склад в Благоевград. Той обаче си присвоил дрогата и 24 часа по-късно бе убит с четири куршума в главата на остров Аруба.

Името на Йосич се свързва и с убийството на сикаджията Милчо Бонев-Бай Миле. Смята се, че е поръчал неговото ликвидиране от затворническата си килия в Холандия като отмъщение за собственото му арестуване в България и предаването му на холандските власти, тъй като подозирал, че Бонев го е предал.

През 2008 г. името на сръбския наркобос отново се появи в пресата в Белград и Загреб. Тогава медиите твърдяха, че той е замесен в убийството на хърватския журналист Иво Пуканич, който бе убит при бомбен атентат на 23 октомври пред редакцията на неговия седмичник "Национал" в центъра на Загреб.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 5 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 6 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 7 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 7 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 8 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 8 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 8 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 8 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 9 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 9 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 9 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 9 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 10 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 10 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 10 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 11 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20