Русия и Западът с взаимни обвинения за Украйна
Разрушени къщи от последните боеве в Мариинка   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Р усия и западните държави си размениха обвинения за увеличаването на насилието в Източна Украйна, а високопоставен член на наблюдателната мисия на ОССЕ в Украйна обвини и двете страни в конфликта в нарушаване на прекратяването на огъня, предаде Ройтерс.

Дипломатическият сблъсък между представителите на Русия, европейските страни и САЩ се състоя ден след като Украйна предупреди за възможна "пълномащабна инвазия" на Русия, след най-тежките сблъсъци от месеци между силите на Киев и проруските сепаратисти.

Заместник-председателят на Специалната мониторингова група на ОССЕ в Украйна Александер Хуг беше по-балансиран в изказванията си пред Съвета за сигурност на ООН. "Мирните граждани продължават да плащат неприемлива цена в този конфликт", заяви той.

"Цивилни биват ранявани и убивани, защото и двете страни продължават да разполагат военни позиции във и около гражданска инфраструктура. Собствеността и поминъкът на мирните граждани бяха унищожени", заяви Хуг.

Великобритания обвини Русия за насилието,

заявявайки, че нападението на бунтовниците срещу украински военни части очевидно е било предварително планирано. Представителят на Лондон Матю Райкрофт заяви, че "сепаратистките сили са творение на Русия и руски инструмент". Москва има влиянието да ги контролира и трябва да го използва, за да гарантира спазването на споразумението от Минск, подчерта той.

Постоянният представител на Русия в Съвета за сигурност Виталий Чуркин от своя страна обвини Киев за боевете,

заявявайки, че украинските власти нарушават споразумението от Минск и излагат на риск мирните граждани. "Ако позволим на Киев да продължи, ситуацията може да излезе от контрол", предупреди той.

Постоянният представител на САЩ в ООН Саманта Пауър

се позова на изявления на сепаратистки бойци в Туитър, хвалещи се за успешна атака срещу Мариинка. Москва продължава да отрича "обществената тайна", че въоръжава бунтовниците и изпраща руски войници да се бият анонимно в съседна Украйна, каза тя.

Френският постоянен представител в ООН Франсоа Дьолатр от своя страна заяви, че "всички знаят ролята, която те (Русия) играят в тази криза от самото начало".

Посланиците на Литва и Украйна заявиха, че Киев има правото да се защитава от подкрепяните от Русия бунтовници.

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп: Мария Мачадо посвети Нобеловата си награда на мен

Свят Преди 1 минута

По-рано Белият дом критикува решението на Нобеловия комитет

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

България Преди 43 минути

Промените в движението и маршрутите на градския транспорт ще важат от 04:30 ч. на 11 октомври до приключване на маратона на 12 октомври

,

Съдът остави в ареста Благомир Коцев

България Преди 10 часа

Коцев продължава да е кмет на Варна и може да повлияе на неразпитаните свидетели, смята съдът

,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 10 часа

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

,

Около 200 000 души са се завърнали в северната част на Ивицата Газа

Свят Преди 10 часа

Това стана, след като на 10 октомври влезе в сила примирието между Израел и терористичната групировка Хамас

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 11 часа

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

,

Силен взрив във военен завод за експлозиви в Тенеси

Свят Преди 11 часа

Взривната вълна е била почувствана на километри

.

Великобритания, Франция и Германия искат да възобновят преговорите за ядрената програма на Иран

Свят Преди 12 часа

Европейските сили посочиха, че активирането на механизма за възстановяване на санкциите е „правилна стъпка“

,

Германия издирва българин за сексуално насилие над дете

България Преди 12 часа

Мъжът е избягал в чужбина след присъдата

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 12 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 12 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 13 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 13 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 13 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

България Преди 13 часа

Тапата е от машини, тирове и автомобили

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Любопитно Преди 13 часа

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?