Кой е най-големият губещ от санкциите срещу Русия
Източник: Thinkstock/Guliver
31

Ш ироко разпространено е мнението, че санкциите против Русия са по-изгодни за САЩ, отколкото за Европа, защото американските компании имали по-малко бизнес за губене.

Само че втората част от това предположение е на път да стане неистина, или поне докато Европейският съюз не започне да наказва руската икономика.

Двете американски компании "Виза" (Visa) и "Мастъркард" (Mastercard) първи ще усетят ефекта на бумеранга от санкциите.

Загубите им ще превишат дори първите удари, които ще понесе руската финансова система от американските санкции - без изтичането на капитали, породено от страховете от възможни бъдещи мерки.

В понеделник руският президент Владимир Путин подписа поправки в закона за националната разплащателна система, за което "Виза" и "Мастъркард" неотдавна предупредиха инвеститорите в отчета си за финансовите резултати

Новият закон напълно подкопава бизнес и технологичните модели, използвани от "Виза" и "Мастъркард" в Русия, където тези компании обработват близо 90% от всички операции по карти.

Ако "Виза" и "Мастъркард" искат да продължат да работят на руския пазар, то те ще трябва да съхраняват данните за операциите си на руска територия. Този закон, който е твърде мъгляво формулиран, постановява, че те трябва да преотстъпят "контрола" на техните операции на Руската централна банка или на други руски организации, защото в противен случай трябва да внесат допълнително обезпечение в централната банка, чийто размер е обемът на извършваните за два дни операции по обработка на трансакции.

Освен това те ще бъдат глобени с до 10% от вноската по допълнителното обезпечение на ден за едностранно прекратяване на представянето на услуги за която и да е банка. Това последно изискване е пряк отговор на американските санкции срещу четири руски банки, които принадлежат на приятели на президента Владимир Путин.

Най-голямата от тях - "Банка Россия" - е на 16-о място в страната по размер на активите. По обема на операциите на дребно санкционираните банки са истински джуджета: "СМП Банк" е едва на 30-то място по частни депозити, а останалите имат дори по-свита клиентска база.

Когато САЩ въведоха санкции срещу собствениците на тези банки, клиентите гласуваха с краката си: "Банка Россия" изгуби през март 5% от частните си депозити, а СМП - 13 %, макар че санкциите против тази банка бяха въведени през април. Вложителите бяха разбрали накъде духат ветровете. През април очевидно е имало още изтичане на капитали, но за този месец засега не са обявени данни.

При все това за руската финансова система и за обслужващите я американски разплащателни системи проблемите на четирите банки бяха нещо като едва забележимо отклонение.

"Виза" и "Мастъркард" заявиха, че делът на тези банки, преди изключването им от разплащателната система, е бил по-малко от 1 % от обема на операциите им в Русия. Разбира се, руските законодатели са се наклонили към страната на възмездието, когато са разработвали ответните си мерки. Освен това те са имали основателни практически съображения: все някой ще трябва да обработва вътрешните плащания, даже ако САЩ със санкциите си нанесат удар по цялата руска банкова система. Затова законът, подписан от Путин, предвижда да бъде създадена национална система за обработка на банкови карти, която ще се управлява от централната банка - техническа задача, която вероятно ще може да бъде решена до края на 2014 година. Някои руски оператори вече разработиха значителна част от необходимото програмно осигуряване.

"Виза" и "Мастъркард" трябва да решат дали да останат в играта, конкурирайки се с националната система, или просто да сключат с нея определени споразумения по обработката на трансгранични операции както правят в Китай, където местната разплащателна система "ЮнионПей" е монополист на вътрешния пазар, или пък във Франция, където действа системата "Карт Банкер".

Изпълнителният вицепрезидент на "Виза" по въпросите на корпоративната стратегия Уилям Шийди каза неотдавна в телеконференция, че "руският пазар е огромен бизнес за нас като страна и се развива по-бързо, отколкото в която и да е друга държава, където ние работим по схемата на глобалния франчайз". По силата на новия закон обаче разходите за продължаване на услугите в пълен обем превишават облагите.

Според данни на руската централна банка обемът на операциите по разплащателни карти в Русия през четвъртото тримесечие на 2013 г. е достигнал 7,3 трилиона рубли (204 милиарда долара). Ако двете американски компании са обработвали 90% от този обем, тоест около 2 милиарда долара на ден, то те ще трябва заедно да внесат 4 милиарда долара.

Общите им приходи в Русия през 2013 г. е 0,1% от обема на операциите и би трябвало да бъде около 724 милиона долара, макар това да е по всяка вероятност оптимистичната оценка: "Мастъркард" посочва, че на Русия се падат 2 % от общите й приходи, а това са само 167 милиона долара. Освен това ще има глоби за отказ от предоставяне на услуги - стъпка, която тези компании ще бъдат длъжни да направят в съответствие с американското законодателство, когато санкциите започнат да действат. Компаниите, специализирани в разплащането с карти, водят разговори с централната банка, опитвайки се да получат разяснения какви варианти има за тях.

"Много ще зависи от диалога с централната банка на Русия, която ще определи правила и процедури за практическото изпълнение на новия закон", заяви на 1 май в телеконференция генералният директор на "Мастъркард" Аджей Банга. "Какво е външно и какво е вътрешно, как да станем по-вътрешни и дали клиринговите разрешения ще ни направят по-вътрешни? Дали пък нещо друго ще ни направи по-вътрешни? Не е ясно".

Генералният директор на разплащателната система "Виза" Чарли Шарф не може да повярва, че Русия ще стигне до там, че да изгони американските оператори. "Ако само за секунда се върнете към действителност, ще видите, че днес в Русия ние имаме 100 милиона карти", коментира той пред анализатори. "Няма да бъде в ничий интерес, включително и за Русия, тези карти да станат невалидни за собствените граждани на страната. Затова ние се надяваме, че с развитието на ситуацията хората ще разберат как стоят нещата".

Русия обаче изглежда се е примирила със загубата на "Виза" и "Мастъркард" като оператори по обработката на вътрешните плащания, ако те пресметнат, че разходите, свързани със запазването на този бизнес по силата на новия закон, са прекалено големи. Не е изключено тези компании в скоро време да могат да обработват само трансграничните плащания на руските си притежатели на карти. Банга отбелязва, че голяма част от руските приходи на компанията идват от вътрешните плащания.

В крайна сметка двете големи американски компании могат да изгубят огромен пазар. Ще има и значителни разходи за руския данъкоплатец, на когото ще му се наложи да плаща за създаването на национална разплащателна система, както и неудобства за руските банки и техните клиенти. При все това тези разходи ще бъдат еднократни и в по-далечна перспектива националната разплащателна система може да се окаже твърде доходонсно предприятие.

Китайският опит вдъхновява съветниците на Путин: "ЮнионПей", чиито карти днес се приемат в 135 страни, в момента е по-голяма от "Мастъркард", а по обем на операциите тази компания е втора след "Виза".

Правителството на САЩ трябва да обмисля задълбочено ефективността на санкциите, толкова внимателно, колкото го правят европейските страни. Засега изглежда "Виза" и "Мастъркард" губят повече, отколкото печели Украйна.

Коментари 31
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

31 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Банско официално дава старт на зимния си сезон

Банско официално дава старт на зимния си сезон

Любопитно Преди 20 минути

Специален гост е австрийската легенда в алпийските ски Михаел Валхофер

Израел атакува команден щаб на "Хамас", укрит в комплекс, в който се е помещавало училище

Израел атакува команден щаб на "Хамас", укрит в комплекс, в който се е помещавало училище

Свят Преди 26 минути

Израелските Сили за отбрана изрично посочват, че взимат мерки за защита на мирните жители

Русия изтегля военното си оборудване от Сирия (СНИМКИ)

Русия изтегля военното си оборудване от Сирия (СНИМКИ)

Свят Преди 2 часа

Това показват сателитни кадри

Силно земетресение разтърси Чили

Силно земетресение разтърси Чили

Свят Преди 2 часа

Трусът е бил с дълбочина 100 километра

"Щом Сирия падне, очаквайте война": Предсказанията на Ванга за Третата световна война

"Щом Сирия падне, очаквайте война": Предсказанията на Ванга за Третата световна война

Свят Преди 2 часа

След падането на Асад в Сирия бяха открити поне 4 признака, че предсказанието на Ванга за Третата световна война може да се сбъдне

.

Колко време отнема пътуването до Луната?

Любопитно Преди 2 часа

Отговор на този въпрос може да прочетете в следващите редове

Джордж Вашингтон

14 декември – ден на ярки исторически личности

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Как да организираме файловете си в Windows

Как да организираме файловете си в Windows

Технологии Преди 3 часа

Добрата организация може да пести доста време в ежедневието

Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6

Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6

Любопитно Преди 10 часа

Той триумфира в битка срещу инженера Гешев и най-доверения си човек в предаването Добрин

.

Ръст на варицелата и бум на коксаки вирус в детските градини

България Преди 11 часа

Темата коментира вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова

Лео Меси е идол за мнозина

Малки фенове едва не задушиха от прегръдки Лео Меси (ВИДЕО)

Любопитно Преди 12 часа

Децата обградиха футболната легенда и не го пуснаха дълго време

.

Двама души са в болница, след като въртележка в Бирмингам се разби

Свят Преди 12 часа

Атракционът е паднал на нивото на земята, докато е бил в експлоатация.

Руският медиен регулатор блокира приложението Viber

Руският медиен регулатор блокира приложението Viber

Свят Преди 13 часа

Това е последната от поредицата социални медийни услуги, забранени от властите в страната

Километрично задръстване на Северната тангента в София

Километрично задръстване на Северната тангента в София

България Преди 13 часа

И трите платна в посока Кулата са блокирани

.

Германия: Дронове прелитат над чувствителни промишлени обкети

Свят Преди 13 часа

Западните политици и експерти смятат, че Русия увеличава действията на „хибридна война“, особено в Северна Европа