Бронетранспортьори с руски знамена влязоха в Краматорск и Славянск
Източник: ЕПА/БГНЕС

Б ронетранспортьори с военни и с руски знамена влязоха в източните украински градове Краматорск и Славянск, където проруски активисти окупираха държавни обекти и срещу които украинските власти започнаха вчера „антитерористична операция“, съобщиха АФП и Ройтерс.

Според различните данни или става въпрос за украински войници, изпратени от Киев, но преминали на страната на проруското народно опълчение, или машините са били превзети от проруските активисти.

АП цитира лидера на фракцията на „Баткившчина“ във Върховната Рада – Серхий Соболев, според когото украинските войници не са дезертирали, за да преминат на страната на проруските сепаратисти, а

провеждат операция под фалшив флаг.

„Това са наши военни единици, които използваха партизанския метод за проникване в местата, които днес са контролирани от руските военни сили и финансираните от тях сепаратисти“, заяви депутатът.

По-късно обаче украинското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс и Интерфакс, обяви, че проруски сепаратисти са заловили в Източна Украйна шест бронетранспортьора на украинските въоръжени сили с помощта на руски агенти. „Днес, 16 април, в Краматорск, Донецка област, влязоха шест единици бронирана техника на въоръжените сили на Украйна, които действаха по плана на антитерористичната операция. В центъра на града движението на колоната бе блокирано от местни жители, сред които са били забелязани представители на руски диверсионно-терористични групи. В резултат на блокирането екстремистите заловиха техниката и колоната се отправи към град Славянск“, се казва в изявление на министерството.

Ведомството добавя, че БТР-ите сега са в намиращия се на 20 км от Краматорск град Славянск, където са охранявани от „униформени лица, които не са свързани с въоръжените сили на Украйна“.

Военните, които пристигнаха в Славянск с БТР-ите, са доброволци от Крим и дезертьори от украинската армия, заяви един от тях, цитиран от АФП. „Аз съм член на отрядите за самоотбрана на Крим. Има десетина от нас. Другите са украински войници, около 150 души, които минаха на наша страна“, заяви представилият се като „Балу“, на около 50-годишна възраст. Той каза, че шестте бронетранспортьора, които по-рано днес пристигнаха в центъра на Славянск, са били част от украинска парашутно-десантна част, които са били спрени в Краматорск. „Поехме контрола над бронетранспортьорите, които бяха предназначени да смажат бунта в Славянск, и войниците минаха на наша страна“, заяви „Балу“. Той отрича в Славянск и околностите да има бойци от руските специални части (Спецназ), както твърдят Киев и западните страни.

Краматорск
Краматорск Източник: ЕПА/БГНЕС

По-рано днес Ройтерс, позовавайки се на очевидци, съобщи за пет или шест бронетранспортьора, които са влезли в Славянск. Първият от тях е бил с руско знаме. На всеки от бронетранспортьорите имало по петнайсетина мъже във военни униформи, които махали на местните жители.

Според репортер на АП мъжете носели зелени камуфлажни униформи и били въоръжени с автомати и гранатомети. Поне един от тях имал лентата на свети Георги, която се превърна в символ на проруското сепаратистко движение в Източна Украйна. Според друг от въоръжените мъже, представил се като Андрей, бронетранспортьорите са от подразделение в състава на 25-а въздушнодесантна бригада на украинските въоръжени сили, което е преминало на страната на проруските активисти, посочва АП.

Три леки бронетранспортьора и камион, превозващ въоръжени мъже без отличителни знаци и носещи руско знаме, влязоха в Краматорск, предаде АФП, като се позова на свой фотограф на място. След това колоната се насочи към Славянск, на няколко километра на север.

За друг проблем с украински военни съобщиха АФП и агенция УНИАН –

двама украински военнослужещи, единият офицер, са били взети за заложници

от въоръжени терористи в източната Луганска област. Според министерството на отбраната в Киев военните спрели край пътя, за да отстранят повреда в колата си, но били отвлечени от екстремисти, които ги откарали в неизвестна посока. Съвместно с други силови ведомства, ангажирани в антитерористичната операция в Източна Украйна, министерството взема мерки за освобождаване на двамата заложници.

Междувременно

най-малко 20 проруски сепаратисти превзеха градския съвет на Донецк,

предаде Ройтерс, като се позова на говорителката на съвета. Окупаторите са въоръжени. Те не пречат на служителите да влизат и излизат от сградата, предаде АФП, като цитира своя кореспондентка на място.

Според нея окупаторите имат само едно искане: да бъде организиран референдум за федерализация на Украйна.

Проруски сепаратисти са окупирали от 6 април сградата на областната администрация на Донецка област. Те обявиха създаването на Донецка народна република.

Според Украинската служба за сигурност (УСС)

на проруските въоръжени отряди в Източна Украйна е заповядано „да стрелят на месо“ по украинските военни.

Подслушани разговори между руските саботьори сочат, че саботажът в Източна Украйна се върши под ръководството на руски офицери от военното разузнаване, които дават цинични заповеди „да се стреля на месо“ по украинските военни“, твърди в комюнике пресотделът на УСС., цитиран от АФП.

Украинският премиер Арсений Яценюк обвини Русия, че изнася тероризъм към Украйна,

като използва сили под прикритие, за да организира въоръжените сепаратисти, които според него са нападнали украински въоръжени сили и са окупирали държавни сгради, предаде Ройтерс. „Руското правителство трябва незабавно да изтегли своите разузнавателно-диверсионни групи, да порицае терористите и да поиска те да освободят сградите“, заяви Яценюк на правителствена среща.

„Това, което се случва в момента, представлява заплаха за Европа и Европейския съюз. Ясно е, че нашите руски съседи са решили да издигнат нова Берлинска стена и искат връщане на Студената война“, допълни премиерът, цитиран от АФП.

Вчера Киев започна антитерористична операция в Източна Украйна. АП я определи като

първата украинска военна акция срещу проруското въстание региона.

Славянск
Славянск Източник: ЕПА/БГНЕС

Ройтерс предаде, че украински въздушнодесантни части са се приземили в Краматорск, но се са се изтеглили в авиобаза, след като били посрещнати враждебно от местните жители.

Военните пристигнали с два хеликоптера след, както изглежда, неуспешен опит на военен самолет да се приземи на летището, чийто вход бил барикадиран от сепаратисти и техни симпатизанти. Кореспондент чул няколко изстрела в авиобазата, докогато тълпа симпатизанти на сепаратистите се приближавала към входа на базата, но изстрелите вероятно били предупредителни. Групата от няколкостотин поддръжници на проруските демонстранти изглежда се състояла само от цивилни, тъй като оръжие не се виждало. До сблъсъци не се е стигнало.

Украинските власти не съобщиха за жертви и пострадали за разлика от руски медии,

които, без да цитират източници, твърдят, че са убити поне четирима души.

По-рано украинската армия съобщи, че си е върнала контрола върху военното летище в Краматорск. Новината беше добре дошла за украинските лидери след поредица неуспехи, докато сепаратистки превземаха административни сгради. На място обаче, генерал Крутов, командващ т.нар. антитерористична операция, каза, че се е сблъскал с враждебно отношение, докато се опитвал да разговаря с множеството. Тълпата викала: „Долу ръцете от Донбас“, напрежението нараснало и хората започнали да блъскат генерала, при което той и подчинените му се изтеглили в базата.

Проруски активисти строят барикади на входа на военната база в Краматорск
Проруски активисти строят барикади на входа на военната база в Краматорск Източник: ЕПА/БГНЕС

Привърженици на федерализацията на Украйна се готвят в град Славянск за евентуално настъпление на командвани от Киев военни части, съобщи и.д. ръководител на градската администрация на Славянск Вячеслав Пономарьов, командир на батальона за самоотбрана, цитиран от ИТАР-ТАСС. Близо до Луганск местни жители са спрели движението на колона с бронетехника на украинските въоръжени сили, съобщи местната телевизия „Интер“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Грандиозният финал на Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2025 е в София на 13 септември. Трябва да го изживееш!

Грандиозният финал на Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2025 е в София на 13 септември. Трябва да го изживееш!

Любопитно Преди 16 минути

Паркингът на зала „Арена София“ ще се превърне в най-голямата музикална сцена на България

"Столичен електротранспорт": Водачът на трамвая, който дерайлира, ще понесе наказание

"Столичен електротранспорт": Водачът на трамвая, който дерайлира, ще понесе наказание

България Преди 17 минути

В конкретния случай водачът ще бъде санкциониран по Кодекса на труда

Снимката е илюстративна

Икономиката на Русия попадна в „техническа стагнация“ през второто тримесечие на 2025 г.

Свят Преди 46 минути

Това заяви Герман Греф, ръководителят на най-голямата руска банка – Сбербанк, съобщи „Киев Индипендънт“

Възражда ли Доналд Тръмп доктрината "Монро"?

Възражда ли Доналд Тръмп доктрината "Монро"?

Свят Преди 52 минути

Напрежението между Венецуела и САЩ отново се покачва, пише сп. „Нюзуик“

Ужас в Пенсилвания: Пет деца открити в покрита с изпражнения „тъмница“

Ужас в Пенсилвания: Пет деца открити в покрита с изпражнения „тъмница“

Свят Преди 52 минути

Родителите на децата бяха арестувани

Рюте: Защо се интересуваме какво мисли Русия относно войските в Украйна?

Рюте: Защо се интересуваме какво мисли Русия относно войските в Украйна?

Свят Преди 1 час

Москва предупреди, че ще откаже да обсъжда каквато и да било "чужда намеса" в Украйна

Джери Брукхаймер се притеснил за живота на Брад Пит на снимките на „F1“

Джери Брукхаймер се притеснил за живота на Брад Пит на снимките на „F1“

Любопитно Преди 1 час

Докато снимал животозастрашаващите сцени, Брукхаймер постоянно се тревожел за безопасността на Пит

МВнР успокои: Няма пострадали българи при инцидента с атракцион в Лисабон

МВнР успокои: Няма пострадали българи при инцидента с атракцион в Лисабон

България Преди 1 час

Компетентните власти продължават процедурите по идентификация на жертвите

Ако правите това в тоалетната, рискът от хемороиди скача с 46%

Ако правите това в тоалетната, рискът от хемороиди скача с 46%

Любопитно Преди 1 час

„Като цяло бих препоръчал да се опитате да ограничите изхожданията до най-много 10-15 минути, за да намалите риска от хемороиди“

Десетки загинали при руски удари в Донецка област

Десетки загинали при руски удари в Донецка област

Свят Преди 1 час

От началото на пълномащабното нашествие в Донецка област са били убити 3578 души

Адолф Хитлер

„Програма Т4“ – зловещият план за изтребление на Хитлер

Свят Преди 1 час

„Леля ми постоянно е получавала успокоителни, накрая е била завързана за леглото и според аутопсията е починала от възпаление на белите дробове“

Звездите, които откриха истинската любов след 40

Звездите, които откриха истинската любов след 40

Любопитно Преди 1 час

За тези звезди истинската любов не дойде, докато не навършиха 40 години

Нарасна броят на жертвите при инцидента с атракцион в Лисабон

Нарасна броят на жертвите при инцидента с атракцион в Лисабон

Свят Преди 1 час

Сред 21-те ранени при вчерашния инцидент има много много чужденци, които са били в популярния сред туристите фуникуляр

22-годишна жена е със счупено ребро след жесток побой в Смолян

22-годишна жена е със счупено ребро след жесток побой в Смолян

България Преди 1 час

По случая е образувано бързо производство

<p>След парада в Китай: Швеция посочи основната заплаха за Европа</p>

След парада в Китай: Швеция посочи основната заплаха за Европа

Свят Преди 1 час

Швеция, най-новият член на НАТО, реши да се присъедини към алианса заедно със съседна Финландия след началото на пълномащабното руско нахлуване в Украйна