Мъченията са практика в повечето страни по света, а в днешно време няколко милиона затворници биват подлагани на нечовешко и унизително отношение, заяви специалният докладчик на ООН по проблема за изтезанията Манфред Новак, цитиран от Франс прес.
От 18-те държави, които посетил, единствено в Дания не е имало нито един случай на мъчения, обясни Новак на пресконференция за представянето на доклад по темата пред Общото събрание на ООН.
"Тези 18 страни представляват 10% от страните членки на ООН. Смятам, че това е представителна извадка за състоянието в света. Картината, която обрисувам, е много трагична", добави той.
"Има около 10 млн. затворници по света, за мнозинството от които бих казал, че са третирани по нечовешки и унизителен начин.
Има обаче милиони други хора в полицейските арести, които биват третирани още по-зле", подчерта докладчикът.
Новак посочи Папуа-Нова Гвинея, Непал и Ямайка, където мъченията са обичайна практика.
Той изтъкна също, че американският затвор Гуантанамо е незаконен. Самият факт, че затворниците там биват държани дълго време, е нарушение на международното право, каза Новак.
САЩ, отбеляза той, намеквайки за документите, публикувани на сайта "Уикилийкс", носят специална отговорност за това иракските власти да престанат да прибягват до мъчения и да започнат да съблюдават международните закони.
Някои страни като Египет, Алжир, Зимбабве и Куба отхвърлили молбите на докладчика за посещение.
Безнаказаността е основната причина изтезанията да са широко разпространена практика, заяви Новак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!