Обама най-сетне проговори за Либия
Президентът на САЩ Барак Обама и държавният секретар Хилъри Клинтън   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Барак Обама наруши мълчанието си за събитията в Либия, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

В своето

първо публично изявление по темата

Обама осъди, по думите му, скандалното насилие, на което са подложени антиправителствените демонстранти.

"Страданията и кръвопролитията са скандални и неприемливи. Такива са и заплахите и заповедите да се стреля по мирни демонстранти", подчерта той в изказването си, което направи в Белия дом, редом до държавния секретар Хилари Клинтън.

Президентът на САЩ обеща страната му да действа заедно с международните си партньори, за да поиска сметка от режима в Либия.

В същото време той

не отправи директни обвинения

срещу либийския държавен ръководител Муамар Кадафи и не подкрепи изрично налагането на санкции на северноафриканската държава, която е сред най-големите производители на петрол в света.

Президентът на САЩ даде да се разбере, че страната му обмисля "пълен набор от варианти" за оказване на натиск върху Кадафи.

Обама обяви, че изпраща Хилари Клинтън на международни разговори в понеделник в Женева с цел прекратяване на насилието в Либия. Клинтън ще присъства на заседание на Съвета на ООН за човешките права, посветено на темата.

"Правим всичко по силите си, за да защитим американските граждани. Това е най-висшият ми приоритет", подчерта Обама.

Президентът на САЩ заяви това, след като страната му нае ферибот, който да евакуира американци и други чужденци от Либия на остров Малта.

Говорителят на Държавния департамент Филип Кроули съобщи, че корабът, който пристигна в Триполи вчера, за момента не може да отплава поради силното вълнение. Фериботът може да транспортира около 575 души, уточни Кроули.

Обама - първият американски президент, срещнал се с Кадафи, който е на власт от 1969 г., си навлече критики от страна на някои среди, че

не е реагирал по-рано на събитията в Либия,

отбелязва Ройтерс.

Представители на американското правителство отговориха, че умишлено са възприели по-умерена позиция, за да може хилядите американци в джамахирията да бъдат евакуирани безпрепятствено.

След дни на предпазливи изявления за вълненията в Либия, САЩ обаче заемат все по-остра позиция.

Филип Кроули даде да се разбере, че американското правителство обмисля дали да наложи санкции на либийския режим, включително да замрази авоарите на Кадафи.

Либийските власти ще бъдат държани отговорни за своите действия, каза и държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, цитирана от Франс прес.

Тя призова международната общност да действа заедно във връзка с кризата в джамахирията.

Много страни имат по-близки отношения с Либия, отколкото имаме ние, обърна внимание държавният секретар на САЩ.

Същевременно

либийските сили за сигурност нападнаха участниците в антиправителствен митинг

в третия по брой на населението град в страната - Мисурата. Има жертви, предаде Франс прес, като се позова на очевидци.

Привържениците на режима атакуваха невъоръжените демонстранти с картечници и гранатомети, разказал един от цитираните източници. Той споменал за няколко убити.

Третият по брой на населението либийски град вече стана на 19 февруари арена на кръвопролитни сблъсъци между противници на режима и силите за сигурност, подкрепени от африкански наемници.

Обстановката в Либия остава крайно неопределена, посочва ИТАР-ТАСС.

Противниците на режима контролират втория по брой на населението град в джамахирията - Бенгази, докато държавният ръководител Муамар Кадафи продължава да държи столицата Триполи.

Все повече либийци обаче преминават на страната на противниците на режима и се присъединяват към "народната революция", отбелязва ИТАР-ТАСС.

Кадафи контролира де факто само Триполи

Според бившия постоянен представител на Либия в Арабската лига Абдел Муним ал Хуни, който премина на страната на опозицията, "е въпрос само на няколко дни" Кадафи да загуби и столицата.

Напрежението в Триполи междувременно намаля малко, отбелязва още агенцията.

Вчера на Зеления площад се състоя демонстрация в подкрепа на Кадафи. Бензиностанциите, неголемите магазини и хлебопекарните работят.

Появиха се съобщения, че училищата и университетите ще отворят врати днес.

Либийското правителство увери, че пазарът е снабден нормално с хранителни продукти, предаде Франс прес.

В есемес, изпратен до абонатите на държавния мобилен оператор, властите призоваха "гражданите, работещи в частния и държавния сектор, да възобновят своите дейности и да се върнат към всекидневния си живот". 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Премиерът Желязков се срещна с папа Лъв XIV във Ватикана

Премиерът Желязков се срещна с папа Лъв XIV във Ватикана

България Преди 2 часа

Двамата имаха кратък разговор след края на днешната тържествена литургия във Ватикана

Разкриха причината за сблъсъка на кораб в Бруклинския мост

Разкриха причината за сблъсъка на кораб в Бруклинския мост

Свят Преди 2 часа

Корабът Cuauhtémoc, на борда на който имаше 277 души, удари емблематичната забележителност на Ню Йорк на 17 май

Румъния избира президент: Балотаж между националист и кмет

Румъния избира президент: Балотаж между националист и кмет

Свят Преди 3 часа

На балотажа един срещу друг днес се изправят Джордже Симион и Никушор Дан

Ден на България на ЕКСПО 2025 в Осака: Президентът Радев посети българския павилион

Ден на България на ЕКСПО 2025 в Осака: Президентът Радев посети българския павилион

България Преди 4 часа

Днешният 18 май е Ден на България в рамките на световното изложение

Министър Вълчев: Таксита и доброволци са готови до превозват зрелостници за матурите

Министър Вълчев: Таксита и доброволци са готови до превозват зрелостници за матурите

България Преди 4 часа

Ще ангажираме целия автомобилен и автобусен парк на министерството, посочи Красимир Вълчев

Нападение в бар в Билефелд: Полицията издирва въоръжен заподозрян

Нападение в бар в Билефелд: Полицията издирва въоръжен заподозрян

Свят Преди 4 часа

Заподозреният е нападнал хора пред бар през нощта, след което е избягал от местопрестъплението

Демонтираха "Гъбката" - символът на Морската градина в Бургас

Демонтираха "Гъбката" - символът на Морската градина в Бургас

България Преди 5 часа

На мястото ще бъде поставен нов павилион от Община Бургас

Папа Лъв XIV ще има лична среща със Зеленски

Папа Лъв XIV ще има лична среща със Зеленски

Свят Преди 5 часа

Двамата разговаряха в понеделник

Visit Bulgaria - новото дигитално лице на българския туризъм

Visit Bulgaria - новото дигитално лице на българския туризъм

България Преди 6 часа

Националният туристически портал на България вече е с ново име и домейн

Оставяте ли телефона си да се зарежда до леглото си? Ето защо е опасно

Оставяте ли телефона си да се зарежда до леглото си? Ето защо е опасно

Технологии Преди 6 часа

Батерията се загрява по време на зареждане

Два нови златни медала за България при девойките на Европейската купа по художествена гимнастика

Два нови златни медала за България при девойките на Европейската купа по художествена гимнастика

Любопитно Преди 6 часа

Анастасия Калева и Магдалена Вълкова донесоха отличията на финалите на отделните уреди при девойки индивидуално

Полша избира нов президент, кой ще наследи Дуда

Полша избира нов президент, кой ще наследи Дуда

Свят Преди 6 часа

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски води в социологическите проучвания преди вота

„Муха в супата“ ще извади родните звезди от зоната им на комфорт

„Муха в супата“ ще извади родните звезди от зоната им на комфорт

Любопитно Преди 6 часа

Кулинарното криминале започва на 26 май от 20:00 ч.

Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял град

Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял град

България Преди 7 часа

За мен основното е да се възстанови работата на наземния транспорт, заяви столичният кмет

Авария остави голяма част от Северна Македония без ток

Авария остави голяма част от Северна Македония без ток

Свят Преди 8 часа

Сред засегнатите от проблема градове са Кочани, Прилеп, Скопие, Гевгелия, Щип и Куманово