Несметните богатства на клана Асад
Башар Асад и съпругата му Асма   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Колко богати са семейство Асад? Те притежават 3 млн. долара, казва един израелски експерт. 40 млрд. - твърди пък йордански сайт. А един канадски портал отива още по-далеч и назовава сумата 122 млрд.!

Сирийските владетели съвсем не винаги са били чак толкова заможни. Патриархът на клана Хафез Асад е роден в много бедно семейство и е първият от рода, който завършва по-добро образование. Движен от немалките си амбиции, той прави впечатляваща кариера: на 16 години се присъединява към партията "Баас", на 22 започва военната си служба. 12 години по-късно е генерал, а през 1971 г., след преврат, застава начело на Сирия, където остава до края на живота си.

На президентския пост го наследява синът му Башар, който в момента води кървави битки за власт с опозицията. Нейният гняв е насочен не просто към Асад, а принципно срещу управляваща клика.

Зетьове и племенници, братовчеди и лели...

Още от времената на бащата Хафез семейството успешно е обсебило всички възлови позиции в държавата. Зетьове и племенници, братовчеди и лели са се посветили на обичайното занимание на роднините на арабските властелини - да се обогатяват.

Членовете на клана са много. А нанесените от тях щети на държавата трудно се поддават на изчисление. Идеално функциониращата семейна мрежа - със своите фирмени участия и сметки в чужбина - е толкова заплетена, че в нея изобщо не може да се проникне.

Сайтът albawaba.com съобщава, че личното състояние на Асад било 2 млрд. долара, вложени в швейцарски сметки. За сравнение: средната заплата в Сирия е към 200 долара месечно.

Експертите са на мнение, че Башар Асад се е замесил в тъмни сделки още преди смъртта на баща си. През 1998 г. той поема икономическите отношения с Ливан, който към момента е окупиран от Сирия. Именно тогава Башар вероятно да се е забъркал в мащабна операция за пране на пари, извършена в Ливан. Част от комисионната, възлизаща на 25% от изпраните милиарди, е получена от брата на диктатора - Махер.

"Господин 5 процента"

Човекът, на когото семейството разчита да управлява богатството и да се грижи за неговото умножаване, е Рами Маклуф, братовчед на Башар. Маклуф е персона нон грата в САЩ и ЕС, където е забранено да се прави бизнес с него. Основанието: Маклуф е "влиятелен сирийски бизнесмен, който е изградил икономическата си империя, използвайки връзките си с режима; той насърчава корупцията и печели от нея".

През 2011 г. "Файненшъл таймс" излиза с предположението, че Маклуф контролира към 60% от сирийската икономика. Прякорът му е "Мистър 5 процента", защото никой в Сирия не може да се занимава с търговия, без да му предостави известно дялово участие. Френският вестник "Монд" изчислява личното му състояние на 6 млрд. долара.

Маклуф е основен собственик на сирийския мобилен оператор "Сириател" и на "Хам холдинг", който обхваща хотели, ресторанти, недвижими имоти и първата частна авиокомпания на Сирия. Притежава също така магазини за безмитна търговия, зони за свободна търговия на границата с Ливан и търговски вериги. Има дялове както в различи банки, така и в застрахователни компании, телевизионни мрежи и скъпи частни училища. Семейство Маклуф държи и монопола върху вноса на тютюн.

Джобове без дъно

На този фон реформите, с които Башар Асад се опита да модернизира сирийската икономика след встъпването си в длъжност, изглеждат като алиби: внимателното отваряне на пазарите за чуждестранните инвеститори и банки е още една възможност за нови приходи за Маклуф и неговите хора.

Реформичките на Асад все пак са от полза и за останалото население, но най-облагодетелствани определено са членовете на клана. При това преустройството на сирийската икономика е повече от наложително: експертите смятат, че от 2012 г. нататък Сирия ще трябва да внася петрол, вместо да изнася. Респективно - съвсем неясно е от какво ще живее страната. Сирия почти няма износ - експортираните стоки съставляват само 3% от брутния вътрешен продукт.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Свят Преди 1 час

Съдия Гарнет: Вие бяхте запознати с борбата му със зависимостта

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

Той подчерта, че САЩ не обмислят облекчаване на санкциите срещу Иран

Йотова: Оставката на Борислав Сарафов е началото

Йотова: Оставката на Борислав Сарафов е началото

България Преди 4 часа

Йотова: Важно е хората да получават справедливост

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България Преди 4 часа

Това е първата европейска титла при девойките за България в отборната надпревара

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

България Преди 4 часа

Кметът на София Васил Терзиев върна предложението за преразглеждане

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 5 часа

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Свят Преди 6 часа

Радев открои общите позиции на двете държави по темите за европейската сигурност, диверсификацията на енергийните доставки и развитието на ядрената енергетика

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

България Преди 6 часа

Той реагира остро, след като днес съдът освободи задържания за убийството на дъщеря му

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 7 часа

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Свят Преди 7 часа

Техеран се е ангажирал за възобновяване на корабния трафик през Ормузкия проток

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Свят Преди 7 часа

Банките ще поемат разходите за инсталирането на електронни системи за заглушаване

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 8 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 8 часа

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 8 часа

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 8 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Любопитно Преди 8 часа

DARA е поставена на 90-о място сред най-популярните за изминалата седмица изпълнители в над 200 територии по целия свят,