Египет, или по-могъща ли е клавиатурата от меча
Източник: netinfo

Старата поговорка гласи, че перото е по-силно от меча. В по-ново време тя би трябвало да звучи така: клавиатурата е по-могъща от куршума.

Това е една от поуките от изключителните събития, които се развиват в момента по улиците в Египет и по-рано този месец в Тунис, където социалните мрежи в интернет като "Фейсбук" и "Туитър" изглежда изиграха централна роля в разпалването на масовите протести срещу задържалите се дълги години режими.

Гневът срещу режима в Кайро се трупаше от години, но според повечето хора именно вирусното разпространение на плановете за протест в страницата във "Фейсбук", събрала 90 хил. членове, се е превърнало в искрата, разпалила най-голямото предизвикателство пред режима на президента Хосни Мубарак, откакто той дойде на власт преди 30 години.

Египетските власти несъмнено възприемат използването на

социалните медии като сериозна заплаха за способността им да потушат бунта.

Първоначално те се опитаха да блокират избирателно страници като "Фейсбук", "Туитър" и шведския сайт "Бамбузър", който предава на живо кадри от мобилни телефони. Не след дълго обаче осъзнаха, че потребителите без особено затруднение откриват начини да заобиколят тези мерки, като влизат в блокираните сайтове през прокси сървъри, или като се насочват към алтернативни страници. Затова в петък властите взеха почти безпрецедентното решение да блокират напълно достъпа до интернет в страната.

Това, че

протестите продължиха да ескалират

и след забраната, показа, че макар "Фейсбук", "Туитър" и другите сайтове да са формирали събитията по улиците в Египет, все още не можем да посочим тези медии като основните катализатори в това историческо въстание.

Тази теза беше подкрепена от Парвез Шарма, експерт по Близкия изток, който пише за "Ню америкън мидиа". Той цитира Негма, своя приятелка от Египет, която говорила с него по телефона в петък, преди да отиде на протеста. "Не си мисли, че това е революция на "Туитър" или "Фейсбук"", казала тя. "Да, те бяха от полза, но повечето египтяни нямат интернет или смартфони. "Лидерите" на движението обаче използваха "Туитър", за да уточняват помежду си подробностите - кои улици са блокирани, къде има сълзотворен газ, къде се намират самите те. Но трябва да знаеш, че вече никой не ползва "Туитър".

Въпреки това Джилиан Йорк, изследовател в центъра "Бъркман" за интернет и общество към Харвардския университет, твърди, че ролята на социалните медии в Египет сега е по-голяма отвсякога и със сигурност засенчва употребата им в Иран през 2009 г. и в Тунис по-рано този месец.

"През последните няколко дни наблюдавах как хората в "Туитър" правят планове да използват канала #Jan25 (25 януари)*. Видях също как в "Гугъл докс" буквално се публикуват подробни планове за протестите. В случая [с Египет] видях много по-сериозна организация по интернет", коментира Йорк.

"В Тунис беше много по-неясно дали социалните медии бяха използвани за физическото организиране на протестите.

Доколкото знам от информаторите си в Тунис, основната част от организацията е ставала на място, офлайн, а социалните медии са били използвани по-скоро като инструмент за изпращане на информация извън страната".

Иранският блогър Омид Мемариан отбелязва, че въпреки че интернет отне на правителствата възможността да контролират информационните потоци, твърденията за Фейсбук революция са измислица на западните журналисти и "алфа потребителите" на "Туитър", тъй като основната движеща сила на протестите не е била достъпът до социалните медии, а продължаващото от години социално неравенство, бедността и отчаянието от политиката.

"В тези страни се развиват много динамични процеси, които допринасят за днешните вълнения и безредици. Преди всичко в тези страни от десетилетия е имало репресии", коментира Мемариан.

-----

*Демонстрантите в Египет използваха канала #Jan25 в "Туитър", за да организират протестите на 25 януари

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Демерджиев: В страната се прилагат както българското законодателство, така и санкциите &bdquo;Магнитски&ldquo;</p>

Иван Демерджиев: В този момент в страната се прилагат както българското законодателство, така и санкциите „Магнитски“

България Преди 9 минути

Вътрешният министър бе изслушан относно информация във връзка с медийни публикации за полети, извършени от Пеевски с частни въздухоплавателни средства

<p>Стоянов: Кой разреши да се ползва системата PNR за пътуванията на Пеевски?</p>

ДПС сезира прокуратурата заради разкритията на Демерджиев

България Преди 36 минути

От партията настояват за проверка на основанията за извършените справки, свързани с полетите на Делян Пеевски

istock

Вдигат линията на бедност до 443 евро от 2027 г.

Парите ни Преди 1 час

Промяната ще повиши част от социалните плащания и подкрепата за хората с увреждания

Тейлър Суифт и Травис Келси сключили таен брак преди партито с 1000 гости в Ню Йорк

Тейлър Суифт и Травис Келси сключили таен брак преди партито с 1000 гости в Ню Йорк

Любопитно Преди 1 час

Поп иконата Тейлър Суифт и НФЛ звездата Травис Келси вече са законни съпрузи след тайна церемония, разкриват източници на Page Six. Двамата са дарили 26 милиона долара за благотворителност преди грандиозното сватбено парти за 1000 гости в Ню Йорк

<p>Кипър поема разходите за връщането на телата на загиналите българчета&nbsp;</p>

Кипър поема разходите по транспортирането на телата на загиналите в кола българчета

Свят Преди 1 час

Телата на двете момчета, починали след престой в заключен автомобил край Декелия, ще бъдат транспортирани до България за сметка на кипърската държава

Екстремно време и скандали помрачават 250 години САЩ

Екстремно време и скандали помрачават 250 години САЩ

Свят Преди 1 час

Очакват се рекордни фойерверки, мащабни прояви и засилени мерки за сигурност

Осъдиха Крис Браун да плати $13 милиона на икономка, осакатена от озлобеното му куче

Осъдиха Крис Браун да плати $13 милиона на икономка, осакатена от озлобеното му куче

Свят Преди 2 часа

Поп звездата Крис Браун беше осъден от съда в Лос Анджелис да плати близо 13 милиона долара обезщетение на бившата си икономка. Жената беше брутално нахапана и остана осакатена за цял живот от огромната кавказка овчарка на певеца в дома му

<p>Детайлът, който всички забелязаха:&nbsp;Какво крие новият самолет&nbsp;на Тръмп</p>

Какво крие новият Air Force One на Тръмп: Детайлът, който всички забелязаха

Свят Преди 2 часа

Снимка от борда на дарения от Катар самолет разкри интериора, но фалшиви ли са кожените томове зад прессекретаря на Белия дом?

istock

Бюджетът остава на червено: Дефицитът е най-висок за юни от 16 години

Парите ни Преди 2 часа

Към средата на годината минусът достига 2,4 млрд. евро, въпреки че само през юни има лек излишък

<p>&bdquo;Трудна задача&ldquo;: Премиерът заговори за орязване на дефицита и дълговете</p>

Бюджетен дефицит 2027 - правителството обещава намаляване на дълга

България Преди 2 часа

Премиерът Румен Радев заяви, че задачата е трудна, но приоритетна

<p>Терзиев: Нормализира се качеството на въздуха след пожара в София</p>

Васил Терзиев: Нормализира се качеството на въздуха след пожара в София

България Преди 2 часа

Столичната община публикува данни за подобрено качество на въздуха

Нов Батмобил? Бен Афлек се появи с ултралуксозен електрически Cadillac за 400 000 долара

Нов Батмобил? Бен Афлек се появи с ултралуксозен електрически Cadillac за 400 000 долара

Любопитно Преди 2 часа

Холивудският ас Бен Афлек събра погледите в Лос Анджелис, като се появи с чисто нов Cadillac Celestiq на стойност над 400 000 долара. Ръчно сглобената електрическа суперкола е създадена с една цел – да детронира гиганти като Rolls-Royce и Bentley

<p>ГДБОП нахлу във&nbsp;ВиК-Бургас</p>

ГДБОП с акция във ВиК-Бургас - спецпроверка в централата

България Преди 2 часа

Изискани са документи, разследването е свързано с арест в Несебър

Левчета за стотици евро: Спекула с монети плъзна в интернет

Левчета за стотици евро: Спекула с монети плъзна в интернет

Парите ни Преди 2 часа

След въвеждането на еврото стари банкноти и монети се предлагат на цени, многократно над номинала им

Нов обрат в разследването на смъртта на основателя на Mango; искал да лиши децата си от милиардите

Нов обрат в разследването на смъртта на основателя на Mango; искал да лиши децата си от милиардите

Свят Преди 2 часа

Разследването за смъртта на създателя на Mango Исак Андич взе драматичен обрат. Дългогодишната му партньорка разкри пред съда, че милиардерът е планирал ново завещание, което сериозно би орязало наследството на децата му в полза на фондация

Снимката е илюстративна

Намериха живо 18-месечно бебе в моргата часове след като го обявиха за мъртво

Свят Преди 3 часа

Медицински сестри и полицаи забелязали пулс и признаци на живот, но арогантен лекар пренебрегнал предупрежденията им и изпратил 18-месечното момченце в хладилната стая