Михаил Миков: Изборът на Пеевски не е за публиката
Михаил Миков: Изборът на Пеевски не е за публиката   
Източник: БГНЕС
Ти и, които не са доволни от отсъствието си в парламента, търсят пътища за предсрочни избори

Това е обяснението на председателя на 42-то Народно събрание Михаил Миков в интервю за БНТ (bnt.bg/bg/news/view) за продължаващите 53 дни граждански протести с искане на оставка на правителството и нови избори.

Причината за протестите според него е липса на представителство от страна на десницата, която в момента се опитва да се "изсипе" под формата на реформаторски блок. Друга причина, според Миков, е, че избирателите на ГЕРБ се чувстват излъгани, че въпреки че спечелиха изборите не могат да направят правителство.

Но според него "има една друга опасност - дори утре да има предсрочни избори, някой друг, който не е доволен от изборния резултат, да вкара страната в перманентно напрежение, защото резултатът не го удовлетворява".

"Моралът в политиката минава през изборните резултати и непризнаването им също минава през морала.

Утре може да се попита морална ли е била приватизацията. Залагането на един субективен критерий крие рисковете утре един, втори, четвърти да ползва това", заяви Миков.

"Трябва да се анализира и всеки да си дава сметка, че не може да има демокрация, без да има уважение в изборните резултати. Не може в цял свят 100-те дни да са минимум стандарт, в който едно правителство трябва да има шанс накъде тръгва, а само в България да има 10 дни", каза председателят на Народното събрание.

Според Миков в началото на протестите е имало и организирано участие на партия ГЕРБ и на други политически формации, но те постепенно са се изтеглили.

Миков каза, че

знае кой стои зад избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС, но няма да каже, защото "не всичко е за публиката".

Миков признава, че действително има криза в авторитета на институциите в България и безпрецедентно ниско мнозинство в момента приема законите.

Според него авторитетът е започнал да пада, "когато един бивш премиер наричаше депутатите безделници" и сега било много трудно да се върне уважението.

"В момента има липса на авторитети по всички направления. Оттам идва и непризнаването на изборите. Конституционният съд се произнесе, но това пак не доведе до признаването им, вижда се от протестите. Дори утре да има предсрочни избори, някой друг, който не е доволен може пак да вкара страната в същата криза", изтъкна председателят на парламента.

Той настоява

"всеки да си дава сметка, че не може да има демокрация без компромиси и уважение към другата страна".

"Мястото на ГЕРБ е в парламента, смятам, че постепенно са осъзнали, че мястото на най-голямата парламентарна партия е в парламента, а не в медиите," каза той.

Попитан как ще посрещне есента, когато според д-р Тренчев "ще се появят грозните и гладните", Миков отговори: "Готови сме, защото осъзнаваме, че в България има голям дефицит на социалност. Случаят в "Ораново" показа този сблъсък между хляба и живота. България по конституция е забележете социална държава, нещо което никой не забелязва. Учуден съм, че дори при протестиращите от техните искания изпаднаха исканията за повече социалност. Те искат най вече оставка на правителството.

"В Народното събрание човек също си почива, когато я няма тази глъч", каза Михаил Миков в отговор на въпрос къде ще прекара ваканцията си. Той допълни, че всъщност още не е решил къде ще почива, като допусна, че вероятно ще посети избирателния си район - Видин, ще отиде малко на планина, а също ще бъде и в сградата на парламента. В момента депутатите са в 32-дневна ваканция.

Миков потвърди и в стдиото на БНТ, че

ще сезира прокуратурата за работата на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ).

Поводът е одитен доклад за работата на центъра от 1 януари 2012 до 30 юни 2013 г., в който има финансови нарушения, сред които и странни възнаграждения на служителите.

Според днешна публикация в "Стандарт", която Миков не отрече, след като прочел констатациите на одита, той светкавично извикал в кабинета си шефката на НЦИОМ Лидия Йорданова - бесен заради роднински назначения и раздавани бонуси. Шефът на парламента бил склонен да освободи директорката по взаимно съгласие. А НЦИОМ, създаден на 15 декември 1989 г., ще бъде закрит, за да бъде сформирано ново социологическо звено в Народното събрание.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е генерирана с изкуствен интелект

„Свещена война“ под флага на САЩ? Опасната игра с религията, която разгневи дори Папата

Свят Преди 4 минути

Това са дълбоки и сложни води, в които навлиза администрацията, като внушава, че има одобрението на най-висшата власт за войната си в Иран. Усещането за божествена мисия може да замъгли решенията и да даде оправдание за прегрешения на бойното поле.

<p>&quot;Нагъл, груб, арогантен човек&quot;: Сигнали за измамни SMS-и и заплахи за запор от името на адвокатска кантора</p>

"Нагъл, груб, арогантен човек": Стотици сигнали за измамни SMS-и и заплахи за запор от името на адвокатска кантора

България Преди 5 минути

Хора твърдят, че са били притискани за задължения отпреди 20 години, които вече са погасени по давност

Руски удари по Чернигов оставиха хиляди без електричество

Руски удари по Чернигов оставиха хиляди без електричество

Свят Преди 1 час

Повредена е критична енергийна инфраструктура, съобщиха украинските власти

<p>Питър Манделсън и аферата, която разклаща кабинета на Стармър</p>

Британското правителство уволнява най-висшия дипломатически служител след скандал

Свят Преди 1 час

Оли Робинс напуска поста на фона на разследвания за назначения и връзки с Джефри Епстийн

<p>Пет минути след излитането - хеликоптер изгуби връзка и се разби&nbsp;в Индонезия</p>

Хеликоптер се разби в Индонезия, всички осем души на борда загинаха

Свят Преди 2 часа

Катастрофата е станала в труднодостъпен район на Западен Калимантан, причините се изясняват

ЕС ще изплати до 2,7 млрд. евро на Украйна след реформи

ЕС ще изплати до 2,7 млрд. евро на Украйна след реформи

Свят Преди 2 часа

Брюксел ускорява финансовата подкрепа за Киев на фона на продължаващата война и икономическия дефицит

<p>Примирието между Израел и Ливан влезе в сила, но вече има съобщения за нарушения (ОБЗОР)</p>

Примирието между Израел и Ливан влезе в сила, но вече има съобщения за нарушения

Свят Преди 2 часа

10-дневното спиране на огъня, договорено с посредничеството на САЩ след седмици боеве с „Хизбула“, е поставено под въпрос заради обвинения и нови удари по границата

,

Скъпото говеждо: Кои са най-добрите алтернативи за набавяне на протеин?

Любопитно Преди 2 часа

Цените на месото достигат рекордни нива, но това не означава, че трябва да правите компромис с мускулната си маса. Ето кои храни предлагат същото количество белтъчини на по-добра цена.

Стотици пъти по-мощно: Учени откриха тайната комбинация срещу хроничното възпаление

Стотици пъти по-мощно: Учени откриха тайната комбинация срещу хроничното възпаление

Любопитно Преди 2 часа

Ново японско изследване доказва, че смесването на определени подправки и билки има в пъти по-силен ефект върху здравето, отколкото приема им поотделно

Изгубеният град в джунглите на Малайзия: Мит или забравена история?

Изгубеният град в джунглите на Малайзия: Мит или забравена история?

Любопитно Преди 2 часа

Древно селище, по-старо от Ангкор Ват, може би лежи скрито под гъстата растителност на щата Джохор, предизвиквайки дебати сред историци и археолози

.

Сензационно откритие: Намериха точната локация на дома на Шекспир в Лондон

Любопитно Преди 2 часа

Случайно намерен план от 1668 г. в столичен архив разкрива неподозирани подробности за последните години от живота на великия драматург и професионалните му връзки

„Алергични“ сте към офиса си? Може би имате „синдром на болната сграда“

„Алергични“ сте към офиса си? Може би имате „синдром на болната сграда“

Любопитно Преди 2 часа

Мистериозното състояние, което причинява главоболие, умора и гадене, засяга милиони хора, като жените са по-уязвими към вредната среда на работното място.

Слънчев петък, но се задава рязък обрат във времето

Слънчев петък, но се задава рязък обрат във времето

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата до края на седмицата

„Хизбула" призова ливанците да не се завръщат

„Хизбула" призова ливанците да не се завръщат

Свят Преди 10 часа

Свързаният с „Хизбула" Ислямски здравен комитет също посъветва хората да изчакат

Разследват бомбена заплаха срещу брата на папа Лъв XIV

Разследват бомбена заплаха срещу брата на папа Лъв XIV

Свят Преди 11 часа

Полицията е претърсила мястото, но не е открила взривни вещества

Израел удари Ливан, загинали и много ранени

Израел удари Ливан, загинали и много ранени

Свят Преди 11 часа

„Хизбула“ обяви, че ще спазва примирието, ако израелските удари срещу бойците ѝ спрат