Президентът да не връчва утре мандата на ДПС поиска днес съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов.

Той призова президента да направи тази седмица последен опит след консултации да състави програмно правителство от експерти и по този начин да запази работещ парламент, както искат хората на улицата.

При успех на консултациите, ние ще поемем отговорността да внесем това правителство в Народното събрание, заяви Костов, представяйки позицията на Синята коалиция.

Лидерът на "тъмносините" разясни, че няма да е нужно съгласието на БСП и ДПС, които са за служебен кабинет и за предсрочен вот.

Програмно правителство е реално да бъде съставено, ако държавният глава убеди ГЕРБ в нуждата от него. Тогава гласовете на управляващите и на "Синята коалиция" ще са достатъчни да се гласува такъв Министерски съвет и да се приемат необходимите закони, за да бъдат защитени потребителите, санкционирани монополите за злоупотреби, избран нов състав на регулаторните и контролни органи с възможност те да бъдат отзовавани, както и за промени в Изборния кодекс, отбеляза Костов.

По Конституция при правителствена криза президентът дава последователно мандат на първата и на втората по численост парламентарни политически сили, а, ако те не успеят да излъчат правителство, държавният глава сам избира на коя партия да даде третия мандат.

Миналата седмица президентът Росен Плевнелиев обяви, че това ще бъде ДПС и във вторник ще бъде връчен мандатът. Председателят на ДПС Лютви Местан също обяви, че те веднага ще го върнат. В такъв случай следва президентът да назначи служебно правителство и да насрочи предсрочни избори. 

Още миналата седмица, след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност при президента, съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров заяви, че ако получат мандат, ще дадат възможност на президента да предложи гражданско правителство с този мандат, без участието на политически фигури.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Легендарната Бони Тайлър е в кома след спешна операция

Легендарната Бони Тайлър е в кома след спешна операция

Свят Преди 9 минути

От екипа ѝ обещаха да публикуват „допълнително изявление, когато това стане възможно“

<p>Еврото поскъпна спрямо долара</p>

Еврото поскъпна спрямо щатския долар

Свят Преди 17 минути

Единната валута се разменя за 1,1747 долара за едно евро или с 0,1 на сто над нивото на затваряне вчера

Турция изненада света с първата си междуконтинентална ракета „Йълдъръмхан“, какво знаем за нея

Турция изненада света с първата си междуконтинентална ракета „Йълдъръмхан“, какво знаем за нея

Свят Преди 49 минути

Турция все още не е започнала серийното производство на ракетата

Костадин Костадинов: За последните 9 години Радев е най-информираният човек в държавата

Костадин Костадинов: За последните 9 години Радев е най-информираният човек в държавата

България Преди 50 минути

От парламентарната трубуана той припомни предложението на Румен Радев за референдума за еврото

Тежка катастрофа край Карнобат: 16-годишен е с опасност за живота, шофьорът - с положителен тест за амфетамин

Тежка катастрофа край Карнобат: 16-годишен е с опасност за живота, шофьорът - с положителен тест за амфетамин

България Преди 1 час

Инцидентът е станал малко след 1:00 ч. през нощта в района на югозападния обход на автомагистрала „Тракия“

Снимката е илюстративна

„Бях много разстроен“: Шокиращото оправдание на хирург, убил пациент, след като изрязал черния дроб вместо далака

Свят Преди 1 час

Лекарят от Флорида, който уби мъж на операционната маса и се опита да скрие грешката, направи скандални признания под клетва. Разберете какво го грози в съда

В забранената зона около АЕЦ "Чернобил" бушува огромен пожар

В забранената зона около АЕЦ "Чернобил" бушува огромен пожар

Свят Преди 1 час

Огънят се разпространява поради сухото време

,

Милиони под запор след спорни консултантски договори в пловдивски университет

България Преди 1 час

Заради неизпълнението на фиктивни контракти Арбитражен съд постановява плащане на неустойки - 1,5 милиона и 1,3 милиона лева

Указът за възлагане на мандат на Румен Радев е обнародван в "Държавен вестник"

Указът за възлагане на мандат на Румен Радев е обнародван в "Държавен вестник"

България Преди 1 час

В четвъртък президентът Илияна Йотова му връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство, той го върна изпълнен

Мъж застреля жена си и дъщеря си в Линц, след което се самоуби

Мъж застреля жена си и дъщеря си в Линц, след което се самоуби

Свят Преди 2 часа

Разпоредена е аутопсия на жертвите, а мотивът за престъплението все още не е изяснен

,

Най-щастливите градове през 2026 г.: Където хората наистина живеят без ежедневен стрес

Любопитно Преди 2 часа

Класацията от 2026 г. показва къде щастието се измерва не с пари, а с ежедневен комфорт

Нова ескалация в Залива: ОАЕ отблъскват ракети и дронове от Иран

Нова ескалация в Залива: ОАЕ отблъскват ракети и дронове от Иран

Свят Преди 2 часа

Към момента няма официална информация за жертви или сериозни материални щети