Кокинов за сигнала: Да не драматизираме, ще изпълним поставените задачи
Градският прокурор на София Николай Кокинов   
Източник: Боби Тошев, БГНЕС
Щк констатираме това, което е, каза градският прокурор на София Николай Кокинов по БНР по повод проверката, която се извършва по нареждане на главния прокурор по сигнала на Сергей Станишев за нерегламентирано подслушване на политици и общественици.

"Факт е, че започнахме такава проверка.

Не го възприемам като изпитание, всяка работа е вид изпитание.


Да не драматизираме, ще изпълним поставените задачи от главния прокурор и ще изследваме работата на СДОТО.

Ще проверим целия документооборот, ред, начин, има ли отклонение от законовите норми за използване на СРС", каза Кокинов.

Той каза, че Роман Василев е оперативният ръководител на екипа, а общо прокурорите с него са 12. Срокът е до 12 април.

"Започнахме я незабавно още от петък. Лично целият екип отидохме до МВР и се заехме със задачите. Срещаме пълно съдействие на служителите на МВР. Проверката продължава и механизмите функционират нормално", заяви градският прокурор.

"Предпочитаме лично да отидем на място и да видим как се изпълняват законовите регламенти за използване на СРС. Засега не срещаме съпротива или саботаж, всичко е в рамките на нормалното.

Всеки подлежи на държавна проверка.

Ако не получим доброволно информацията, която ни интересува, ще си я вземем силово по законово определения начин.

Разпореждането на главния прокурор ни развързва ръцете и ще изследваме действителността, каквато е точка по точка – ще проверим книжната документация, дневниците, начина на използване.

Незабавно започнахме и незабавно ни дадоха достъп до информацията", каза Кокинов.

Той не пожела да отговори на въпрос дали има някаква връзка с датата 12 април за срок на проверката, когато започва предизборната кампания и Цветан Цветанов би имал имунитет като кандидат-депутат.

"В момента ни е възложена проверка с конкретни задачи и параметри.

Нямаме никакви допълнителни внушения и задачи, а просто си изпълняваме задълженията.

Нямам намерение да коментирам какви действия е предприела прокуратурата по отношение на лица, свързани с политиката. По отношение на г-н Найденов знаете, че са повдигнати съответните обвинения. Не мога да коментирам повече. Не ми е известно колеги да са били притиснати.

Г-н Найденов с каквото разполага, ако желае да го предостави на прокуратурата, да го направи. Да не коментираме излишно", каза Кокинов.

"Опитваме се максимално да се държим далеч от политически пристрастия и залитания. Не подобава на един прокурор да прави политически анализи. Опитваме се да се държим нормално, съобразно законовите предписания.

Имаме нужда от безпристрастни експерти и имаме поглед върху това откъде ще ги вземем. Погрижили сме се вече. Ще ползваме консултация от професионалисти експерти, които са извън от системата на МВР.

Ще подходим максимално обективни, ще потърсим експертна помощ от научните среди.


Когато приключи проверката, в рамките на възможното ще оповестим резултатите от нея.

Не бих искал да ползваме експертна помощ от ДАНС, тъй като това са държавни структури. Ще ползваме помощ от експерти от научните среди.

Ще подходим максимално обективно. Много от информацията, която изследваме, е класифицирана, затова подхождаме максимално предпазливо.

Ще констатираме това, което е. Разбирам отговорността на това, което правим. Ще се опитаме да го направим по най-достойния начин, по този, по който законът ни задължава", каза Николай Кокинов.

На 28 март Сергей Станишев представи информация за доклад, в който се съдържат твърдения и данни за незаконно подслушване под ръководство и указания лично на Цветан Цветанов.

"В началото на седмицата получих на служебната си поща шокиращ и скандален материал, в който има твърдения за ужасяваща практика за безогледно и престъпно подслушване, извършвано в МВР под ръководството на Цветан Цветанов", заяви тогава лидерът на БСП Сергей Станишев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
СЗО предупреди за появата на смъртоносен вирус в Етиопия

СЗО предупреди за появата на смъртоносен вирус в Етиопия

Свят Преди 27 минути

Вирусната хеморагична треска "Марбург" е един от най-опасните известни патогени, причиняващ заболяване, което често е смъртоносно

Путин и Нетаняху обсъдиха ситуацията в Близкия изток

Путин и Нетаняху обсъдиха ситуацията в Близкия изток

Свят Преди 56 минути

Споразумението за прекратяване на огъня в Газа влезе в сила на 10 октомври

Путин разговаря по телефона с беларуския си колега

Путин разговаря по телефона с беларуския си колега

Свят Преди 2 часа

Двамата лидери обмениха мнения по редица практически въпроси на двустранното сътрудничество

Учени изтъкаха миниатюрен полимер, способен да тегли кола

Учени изтъкаха миниатюрен полимер, способен да тегли кола

Технологии Преди 2 часа

Учените от Университета на Чжъцзян са преплели гъвкави и твърди полимерни вериги на молекулярно ниво

Украйна порази руска рафинерия,  радарната станция и военен влак

Украйна порази руска рафинерия, радарната станция и военен влак

Свят Преди 3 часа

Рафинерията произвежда бензин А-92/95/98/100, дизел, реактивно гориво, втечнени газове и други нефтопродукти

Бурята „Клаудия“ взе три жертви в Португалия

Бурята „Клаудия“ взе три жертви в Португалия

Свят Преди 3 часа

Наводнения парализираха Великобритания

<p>Какви са плановете за бъдещето на &quot;Лукойл&quot; в Румъния? (ОБЗОР)</p>

Какви са плановете за бъдещето на рафинерията на "Лукойл" в Румъния?

Свят Преди 3 часа

Министърът на енергетиката Богдан Иван заяви, че увеличенията на цените на горивата в Румъния не са оправдани

<p>Кой е фаворитът за следващ върховен комисар на ООН за бежанците?</p>

Шимон Холовня е фаворитът за следващ върховен комисар на ООН за бежанците

Свят Преди 4 часа

Според неотдавнашна оценка на самия Холовня неговите шансове са се подобрили значително, тъй като още страни са обещали подкрепата си за него

Украинските сили са се изтеглили от Нововасилевка в Запорожка област

Украинските сили са се изтеглили от Нововасилевка в Запорожка област

Свят Преди 4 часа

Говорителят на украинската Национална гвардия Руслан Музичук заяви, че най-трудната ситуация на фронта остава в сектора на Покровск

Запорожка АЕЦ: Ситуацията е стабилна след инцидент с електропровод

Запорожка АЕЦ: Ситуацията е стабилна след инцидент с електропровод

Свят Преди 4 часа

Това каза представител на назначеното от Москва ръководство на централата

<p>Сблъсъци на COP30 - активисти щурмуваха конференцията&nbsp;</p>

Сблъсъци на COP30 в Белем - активисти щурмуваха конференцията

Свят Преди 4 часа

С "Шествието за климата" демонстрантите се борят за климатична справедливост и защита на земите на коренното население

Зрителите избират победителя в Big Brother тази вечер

Зрителите избират победителя в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 4 часа

Валентин, Давид, Стоянов и Сияна се борят за голямата награда от 100 000 лв.

Колумбия купува изтребители "Грипен" заради заплахи

Колумбия купува изтребители "Грипен" заради заплахи

Свят Преди 5 часа

Договорът, който е предмет на постигнато принципно споразумение през април със СААБ, е за 17 самолета, уточни президентът Густаво Петро

Тежка катастрофа блокира прохода "Шипка", пострада мотоциклетист

Тежка катастрофа блокира прохода "Шипка", пострада мотоциклетист

България Преди 5 часа

Мотоциклетистът е откаран в болница

<p>Желязков: Това е възможният бюджет</p>

Росен Желязков: Това е възможният бюджет

България Преди 5 часа

Премиерът защити и избора на Румен Спецов за особен управител на дружествата на "Лукойл"

Иран задържа танкер с незаконна пратка в Ормузкия проток

Иран задържа танкер с незаконна пратка в Ормузкия проток

Свят Преди 6 часа

ИРНА публикува изявление на КГИР, в което се посочва, че танкерът е бил отведен в ирански териториални води