САЩ, Франция и Великобритания намекнаха за възможността да бъде предоставена военна помощ за либийските бунтовници, които са зле въоръжени и дезорганизирани.
Не го изключвам, но и не казвам, че ще стане, заяви снощи американският президент Барак Обама пред телевизия Ен Би Си.
В Лондон френският външен министър Ален Жупе заяви, че страната му е готова да обсъди със съюзниците си военна помощ за бунтовниците, като същевременно призна, че това не е предвидено в резолюциите на ООН.
Великобритания не изключва възможността да достави оръжие на либийските бунтовници, но засега не е взела такова решение, заяви по-рано днес британският премиер Дейвид Камерън пред парламента.
Руският външен министър Сергей Лавров подчерта, че Москва изобщо не е съгласна с идеята да се въоръжат местните въстаници.
Белгия, която участва в международната военна намеса в Либия, също изключи възможността от военна помощ за либийските бунтовници, предаде АФП.
Военна помощ за бунтовниците е "етап, който отива твърде далеч", каза пред белгийско радио външният министър Стевен Ванакере. Това би ни коствало подкрепата на арабския свят, изтъкна той.
"Целта (на операцията в Либия) не е да се прилага сила, докато Кадафи напусне властта", заяви белгийският външен министър.
Либийското външно министерство предупреди днес, че намекът на Франция, че западните страни може да предоставят оръжие на либийските бунтовници, нарушава резолюциите на ООН, предаде Ройтерс.
Предоставянето на военна помощ на въоръжените банди противоречи на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и е
подкрепа за тероризма,
защото беше доказано, че въоръжените банди в Бенгази са свързани с "Ал Кайда" и други терористични групи, се казва в изявлението на външното министерство.
Междувременно Ройтерс съобщи, че
либийските бунтовници отстъпват петролни градове
пред настъплението на силите на либийския лидер Муамар Кадафи, които ги обстрелват с ракети и артилерия.
Според бунтовници силите на Кадафи са превзели градовете Рас Лануф и Ес Сидер и се насочват към друг петролен град - Брега.
АФП съобщи, че Брега вече е паднал в ръцете на Кадафи. Агенцията се позовава на бунтовнически източници от Адждабия. Информацията не е потвърдена от независим източник, но журналисти на АФП в Адждабия са чули тътен от артилерийски обстрел от този район.
Кореспондент на Ройтерс видял голям брой бунтовници да се изтеглят от Брега и да отстъпват чак до Адждабия.
Силите на Кадафи са убили 18 цивилни в град Мисрата. Те продължават да обстрелват града с артилерия и да водят отделни схватки с бунтовници, съобщи бунтовнически говорител. Блокадата на силите на Кадафи над пристанището на града обаче е прекратена, което е позволило на два кораба да разтоварят хуманитарна помощ и да евакуира ранени в боевете хора, добави говорителят.
Силите на либийския лидер Муамар Кадафи са минирали някои райони при боевете с бунтовниците, заяви днес правозащитната организация "Хюмам райтс уоч" (HRW.org), цитирана от ДПА.
Противопехотни и противотанкови
мини са били открити
в околностите на източния град Адждабия, който беше под контрола на правителствените войски в продължение на 10 дни, преди да бъде отново превзет от бунтовниците миналата седмица, твърдят от организацията.
Мините били открити, след като в понеделник, при преминаване на камион на електроснабдяването, се взривили две противопехотни мини, поставени под електрически стълбове. Никой не е пострадал при експлозията. По-късно екипи на гражданска защита обезвредили десетки мини в района.
Правозащитната организация призова Либия "незабавно да спре да използва противопехотни мини, които бяха забранени преди години от повечето страни в света". Либия обаче не е подписала международния договор за забрана им от 1997 г.
Британският външен министър Уилям Хейг заяви днес, че
Великобритания е изгонила петима либийски дипломати
в знак на протест срещу действията на либийското правителство и заради опасения за своята национална сигурност, предадоха Ройтерс и АП.
Според служители, цитирани от АП, либийските дипломати са били близки до режима на Муамар Кадафи и са участвали в опити за сплашване на поддръжници на опозицията.
Либийското правителство заплаши, че
ще съди всяка чуждестранна компания, която сключва енергийни сделки с бунтовниците,
съобщи Ройтерс.
"Националната петролна корпорация е дружеството, оторизирано от закона, да сключва сделки с външни страни. Заради стратегическата важност на тези стоки - петрол и газ, на глобално ниво, нито една страна не може да остави управлението им на въоръжените групировки", съобщава правителството в комюнике, цитирано от държавната осведомителна агенция "Джана".
Тамале Мирунди, говорител на угандийския президент Йовери Мусевени, заяви за АП, чеКадафи е добре дошъл в Уганда.
По думите му политиката на Уганда е да дава убежище на тези, които се обърнат с такава молба към нея. Според него тази политика е продиктувана донякъде от това, че много угандийци са избягали от страната по време на диктатурата на Иди Амин.
САЩ, Великобритания и Катар, които участваха вчера в Лондон в среща за Либия, изказаха идеята, че на Кадафи и неговото семейство може да бъде позволено да заминат в изгнание, ако те бързо приемат подобно предложение с цел да се сложи край на кръвопролитията, отбеляза Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!