Ще съдят Сейф ал Ислам в Либия
Сейф ал Ислам   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Сейф ал Ислам, вторият син убития на 20 октомври бивш либийски лидер Муамар Кадафи, е арестуван в южна Либия, съобщи пред Франс прес либийският министър на правосъдието и човешките права в Преходния национален съвет Мохамед ал Алаги.

Беше задържан призори от членове на въоръжени формирования на Преходния национален съвет близо до град Обари, югозападна Либия.

Според либийски източници операцията по залавянето му била проведена от бойци от град Зинтан, на 140 км от Триполи, в 04.00 часа местно време. Сейф ал Ислам се намирал в един от двата автомобила, които се движели към Нигер. Заедно с него били задържани двама или трима негови телохранители. След това той бил откаран с транспортен самолет в град Зинтан, откъдето скоро ще бъде отведен в Триполи.

Веднага след като кацна в Зинтан, самолетът беше обграден от тълпа местни жители, които се опитаха да се качат на борда, но пътят им беше преграден от пленилите Сейф ал Ислам бойци. За изкарването му от самолета им беше необходим цял час.

На пресконференция в Триполи шефът на "операциите на революционерите от Зинтан" Башир Тулаиб обяви, че хората му заловили Сейф ал Ислам с трима от сътрудниците му в района на Обари, когато се опитвал да избяга в Нигер. На въпрос дали синът на Кадафи ще бъде предаден на Международния наказателен съд, той отговори, че това решение трябва да бъде взето от Преходния национален съвет.

Залавянето на Сейф ал Ислам станало без нито един изстрел, никой от арестуваните не е пострадал, заяви министърът на правосъдието Мохамед ал Алаги.

Един от участвалите в акцията по залавянето, Ахмед Амар разказа пред Ройтерс, че групата им от 15 души в три автомобила действала по сигнал за евентуален високопоставен беглец . Бойците стреляли във въздуха, за да спрат два подозрителни автомобила и поискали пътниците им да се идентифицират. Най-главният от тях се представил като "Абделсалам", но бойците веднага го разпознали като Сейф ал Ислам и го арестували без нито един изстрел.

"Отначало той беше много уплашен, мислеше, че ще го убием", разказва Амар. След кратък разговор Сейф ал Ислам се успокоил и се съгласил да бъде откаран в Зинтан. На борда на самолета той изглеждал спокоен и не бил с белезници.

Телевизия "Свободна Либия" показа кадри със Сейф ал Ислам след арестуването му,

на които той изглежда в добро здраве. Три пръста на дясната му ръка са превързани. По-късно Сейф ал Ислам потвърди пред Ройтерс, че е бил ранен при въздушен удар на НАТО преди месец.

Говорител на преходното правителство на Либия заяви, че Сейф ал Ислам ще бъде съден в страната и няма да бъде предаден на Международния наказателен съд (МНС) в Хага, съобщи Ройтерс.

"Това е последната глава от либийската драма", заяви пред агенцията министърът на информацията Махмуд Шамам. "Ние ще го изправим пред съда в Либия и той ще бъде съден от либийския закон за неговите престъпления", добави министърът.

Министърът на правосъдието също заяви, че синът на Кадафи ще бъде съден в Либия.

"Имаме доверие на либийския съд и има пълни гаранции той да получи честен и безпристрастен процес", каза Ал Алаги. Той съобщи, че е разговарял с прокурора на МНС Луис Морено Окампо и че те ще обсъдят въпроса при посещението на Окампо в Либия идната седмица.

Сейф ал Ислам, подобно на убития си баща, беше обвинен от МНС за ролята му в избиването на демостранти след избухването на бунта срещу режима на Кадафи през през февруари. Но либийците искат да го съдят и за извършени преди това престъпления.

МНС издаде на 27 юни заповед за арест на Сейф ал Ислам, Муамар Кадафи и шефа на разузнаването Абдула ас Сенуси, заподозрени в престъпления срещу човечеството, извършени при опитите да бъде смазан бунтът в Либия. Сенуси продължава да се укрива, но по думите на министъра на информацията "ние ще го преследваме, докато го заловим или убием".

Според източници от нигерските и малийските служби за сигурност от края на октомври той се укрива в Мали.

39-годишният

Сейф ал Ислам, представян за потенциален наследник на баща си Муамар Кадафи,

дълго време даваше вид, че иска да модернизира страната си и да нормализира отношенията със Запада. Но след като през февруари избухна бунтът, той непрекъснато правеше войнствени изявления и се бореше със зъби и нокти за спасяването на режима на своя баща, пише агенция Франс прес.

МНС го обвинява, че е играл ключова роля в прилагането на план, замислен от баща му, за смазване с всички средства на народното въстание.

Конфликтът приключи на 23 октомври, когато Преходният национален съвет обяви пълното освобождаване на страната. Това стана три дни след смъртта на Муамар Катафи, убит при пленяването му в Сирт от бойци на Преходния национален съвет.

Другите трима братя на Сейф ал Ислам бяха убити по време на конфликта - Сейф ар Араб при бомбардировка на НАТО през април, Хамис в боевете след падането на Триполи в края на август и Муатасим след залавянето му в Сирт на 20 октомври.

Другите деца на бившия лидер намериха убежище в съседни страни: Мохамед, Ханибал и Айша в Алжир заедно със Сафия, вдовицата на лидера, а Саади в Нигер.

Саиф ал Ислам е втори син на Муамар от брака му със Сафия Фаркаш. Завършва инженерни науки в университета Ал-Фатех, специализирал във Виена 2000 година и получил докторска степен от Лондонското училище по икономика и политика.

Участва в международната дипломация на Либия като управлява собствената си фондация Gaddafi International Foundation of Charitable Associations (GIFCA), която водеше преговори и уреждаше изплащането на компенсации за жертвите на извършените от либийските специални служби терористични актове - взривяването на "Боинг 747-121" на американската компания PanAm над Локърби (1988, 270 жертви), взривяването на френския самолет  на компанията UTA (1989, 170 жертви), атентата в берлинската дискотека La Belle (1986, 3 жертви) и пр.


През 2007 г. синът на диктатора се хвалеше, че е бил главният преговарящ за освобождаването на българските медицински сестри, несправедливо обвинени и осъдени от режима на баща му.

Попитан тогава от испанско списание дали случаят с българките не е бил шантаж от страна на Либия, Сейф ал Ислам отговори, че това е така, но и европейците също били шантажирали либийците.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Удареният хотел при израелски удар в Бейрут

Израел удари в сърцето на Бейрут

Свят Преди 2 часа

Израелската армия заяви, че ударът по хотела е бил насочен срещу петима командири на Силите Кудс

Хиляди протестираха по света за правата на жените

Хиляди протестираха по света за правата на жените

Свят Преди 4 часа

На места демонстрациите се превърнаха и в израз на противопоставяне на войната срещу Иран

Израел удари, огън и дим над Техеран

Израел удари, огън и дим над Техеран

Свят Преди 6 часа

Израел: Щабът на Въздушно-космическите сили на иранския терористичен режим е атакуван

Тръмп заплаши новия върховен лидер на Иран

Тръмп заплаши новия върховен лидер на Иран

Свят Преди 6 часа

Тръмп за Иран: Планът им беше да атакуват целия Близък изток

Заснеха как Путин кашля, Русия изтри записа

Заснеха как Путин кашля, Русия изтри записа

Свят Преди 7 часа

Прокремълските военни блогъри дори се запитаха дали това не е умишлена недискретност, саботаж или някакъв вид бунт

Зеленски праща експерти по борба с дронове в Близкия изток

Зеленски праща експерти по борба с дронове в Близкия изток

Свят Преди 7 часа

Киев се надява да получи в замяна ракети за американските си системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът"

Протест в София за правата на жените

Протест в София за правата на жените

България Преди 7 часа

Демонстрацията е охранявана от полицейски екипи

Тежка катастрофа със загинали край Луковит

Тежка катастрофа със загинали край Луковит

България Преди 7 часа

При удара едната кола се е възпламенила

МВнР: Израел пуска изходящи полети

МВнР: Израел пуска изходящи полети

Свят Преди 8 часа

На този етап, израелските власти установяват ограничение за максимум 100 пътници на полет

Евакуацията на македонски граждани от Близкия изток започва днес

Евакуацията на македонски граждани от Близкия изток започва днес

Свят Преди 9 часа

МВнР на РС Македония информира, че е сключило споразумение с авиокомпания

ОАЕ: Иран ни атакува с 1400 ракети и дронове

ОАЕ: Иран ни атакува с 1400 ракети и дронове

Свят Преди 9 часа

ОАЕ обяви, че действа в самозащита

Премиерът Андрей Гюров поздрави жените за 8-и март

Премиерът Андрей Гюров поздрави жените за 8-и март

България Преди 9 часа

Жените са гръбнакът, който държи живота ни изправен и го прави по-съвършен

Български пощи

Стачка на пощите в деня за изплащане на пенсии

България Преди 10 часа

В 7:30 ч, когато започва работното им време, работниците ще излязат пред станциите в знак на протест и няма да обслужват клиенти

Финансовият министър предупреди: Плащанията и изборите са под риск

Финансовият министър предупреди: Плащанията и изборите са под риск

България Преди 12 часа

След като рокадите на служебния кабинет създадоха напрежение между част от политическите сили и правителството, днес приемането на удължителния бюджет също стана повод за размяна на реплики

Това просто движение е показател дали ще живеете по-дълго

Това просто движение е показател дали ще живеете по-дълго

Любопитно Преди 12 часа

Все повече изследвания показват, че силата на захвата ни предлага силен поглед върху цялостното ни благополучие и как остаряваме