Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун обяви днес, че световната организация е постигнала споразумение с либийското правителство за доставка на хуманитарна помощ в Триполи, предаде АП.
Либийският правителствен говорител Муса Ибрахим заяви снощи, че споразумението включва също установяване на
хуманитарен коридор до град Мисрата,
крепост на бунтовниците в Западна Либия.
Градът е обсаден от силите на Муамар Кадафи от над 50 дни. Бунтовниците удържат позициите си край пристанището - единствената връзка с външния свят. През последните дни верните на Кадафи войски обстрелваха града с ракети и танкови снаряди, според очевидци и лекари от местните болници, които съобщиха за 17 убити вчера. Представители на либийското правителство отричат да използват тежки оръжия срещу Мисрата.
"Споразумението с ООН предвижда осигуряване на безопасен коридор за хората, желаещи да напуснат Мисрата, както и предоставяне на помощ, храна и медикаменти", уточни Ибрахим.
Германското правителство обяви, че обмисля възможността да прехвърли 6 млрд. долара
от замразени сметки на режима на Кадафи в доверителна сметка на ООН,
която да бъде използвана за оказване на хуманитарна помощ в Либия, съобщи списание "Шпигел", като се позова на документ от министъра на икономиката Райнер Брюдерле.
В текста министърът уточнява, че отделните страни, които са замразили средства на либийския режим, нямат законно право да предоставят тези средства пряко на либийците. Затова Брюдерле призовава и ЕС да намери начин всички замразени средства на Кадафи в Европа да бъдат прехвърлени на ООН.
Говорител на германското министерство на икономиката потвърди информацията на "Шпигел".
Миналата седмица Бан Ки-мун се обяви за създаване на фонд в размер на 310 млн. долара за оказване на хуманитарна помощ на населението на Либия.
Възможно е близо 3,6 млн. души да се нуждаят от такава помощ,
предупреди той.
Ден по-рано либийското външно министерство предупреди Съвета за сигурност на ООН, Африканския съюз и ЕС, че въоръжени либийци са готови да отбраняват Мисрата и ще противодействат на всеки опит за приближаване на либийската територия под прикритието на хуманитарна мисия.
Либийският външен министър Ибрахим ал Шериф каза на пресконференция, че всяко чуждо военно присъствие в Либия под прикритието на хуманитарна мисия
ще бъде смятано за обявяване на война.
Междувременно либийските правителствени части подновиха днес офанзивата си срещу Мисрата, предаде Ройтерс, като се позова на очевидци.
Правителствената армия обстрелва с ракети и артилерия жилищни квартали в източната част на града, посочва агенцията.
При боевете за Мисрата, започнали в края на март, досега са загинали над 1000 души и над 3000 са били ранени, съобщи АФП, като се позова на източници от болниците в града.
Близо 80 на сто от убитите са цивилни граждани, заявил директорът на една от болниците, д-р Халед Абу Фалга.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!