Филм разбуни арабите и пося смърт
Въоръжен мъж се снима пред горящата сграда на американската мисия в Бенгази   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Движението на талибаните призова афганистанците да се готвят за битка и подкани бунтовниците да отмъщават на американски войници заради филм, станал причина за нападения над американски посолства, при едно от които загина посланикът на САЩ в Либия, предаде Ройтерс.

Филмът Innocence of Muslims (Невинността на мюсюлманите) е преценен като оскърбителен за пророка Мохамед, предаде Ройтерс.

Той е заснет в САЩ от американски евреин и

описва исляма като "рак",

съобщава в. "Уолстрийт джърнъл" (WSJ.com).

Филмът е режисиран и продуциран от 54-годишният жител на Южна Калифорния - Сам Басайл, строителен предприемач.

Басайл обяснява, че филмът е финансиран с 5 млн. долара, получени от стотина евреи като дарение. Той е работил с 60 актьори и екип от 45 души по време на снимките в Калифорния миналата година.

"Това е политически филм, не е религиозен",

заявява Басайл пред ежедневника. (Вж. статията)

Пълнометражната лента е получила подкрепата на противоречивия американски пастор Тери Джоунс, който предизвика полемика с акциите си за изгаряне на екземпляри от Корана през април.

Пасторът ще покаже откъси от филма в църквата си в Генсвил, щата Флорида.

"Това е американска продукция, която няма за цел да атакува мюсюлманите, а да покаже разрушителната идеология на исляма", заяви той.

Говорителка на пастор Джоунс не можа да потвърди пред АФП кой е продуцент на лентата. "Той е за живота на Мохамед. Това е един вид сатира, сатиричен филм," каза тя, отбелязвайки, че филмът е публикуван и на интернет страницата на движението на пастор Джоунс.

Филмът вече предизвика остри протести в арабския свят.

В либийския град Бенгази ислямистки екстремисти убиха посланика на САЩ в Либия и още трима служители на консулския отдел. Малко по-рано в Кайро американското знаме от посолството на САЩ бе смъкнато, разкъсано и подпалено от демонстранти.

В Кайро организацията "Мюсюлмански братя" – най-влиятелната политическа сила в страната, отправи призив "всички национални сили да се присъединят към протести в цялата страна" срещу филма, предаде АФП.

В неделя главният мюфтия на Египет - Али Гомаа, нарочи християните, че стоят зад филма. Той осъди "акциите на египетски копти екстремисти, които са направили филм, атакуващ пророка".

"Атаката на светостта на религията не е свобода на изразяване", добави мюфтията.

Египетската коптска християнска църква също реагира и призова към протести. Тя разпространи декларация, в която се призовава да бъдат осъдени "всички форми на гавра с която и да било религия, както и всички опити да се сее неразбирателство между изповядващите различни религии".

От своя страна египетското правителство

призова към сдържаност.

Движението на талибаните в Афганистан призова афганистанците да се готвят за битка срещу американците и подканиха бунтовниците да отмъщават на американски войници заради заснетия в САЩ филм за пророка Мохамед.

Властите в страната забраниха  достъпа до портала за споделяне на видео "ЮТюб", за да не могат афганистанците да гледат трейлър на филма.

В Афганистан появата на печатни или филмови материали, смятани за обидни спрямо исляма, както и действия като изгарянето на екземпляри на Корана и преди са ставали причина за масови безредици.

"Ислямска република Иран категорично осъжда обидите срещу исляма", заяви днес в Техеран говорителят на иранското външно министерство Рамин Мехманпараст. Според него САЩ носят отговорността за филма, предизвикал гневни реакции в ислямския свят, и са длъжни да го спрат незабавно.

Ватиканът също осъди "несправедливите обиди и провокациите" срещу исляма,

като в същото време окачестви като недопустими всички прояви на насилие, предаде АФП. Говорителят на Ватикана отец Федерико Ломбарди осъди "трагичните резултати", причинени от обидите, съдържащи се във филма.

Арабската лига осъди филма, оценявайки го като "съдържащ обиди срещу пророка Мохамед", според египетската официална информационна агенция Сана.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Криза в Сърбия, утроиха вноса на горива

Криза в Сърбия, утроиха вноса на горива

Свят Преди 27 минути

САЩ осем пъти отлагаха пълния ембарго режим

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

България Преди 2 часа

Масово застрояване върху речни легла и дерета

<p>NASA откри нещо странно на Марс, което може да идва от друга планета</p>

NASA откри странен камък на Марс, който може да идва от друга планета

Свят Преди 3 часа

Необичайният състав на камъка и странната му форма са привлекли вниманието на марсохода Perseverance

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

България Преди 3 часа

Със специализирана техника се извлича тежкотоварният автомобил

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Свят Преди 3 часа

Такаичи предизвика най-сериозния дипломатически конфликт между двете държави от години

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

България Преди 4 часа

Протестните действия ще се провеждат поетапно

Кремъл обвини Полша в русофобия

Кремъл обвини Полша в русофобия

Свят Преди 4 часа

„Русия е обвинявана за всички прояви на хибридна и директна война, които се случват“, заяви Дмитрий Песков

О Джей Симпсън

О Джей Симпсън и дългият 30-годишен иск – $ 58 млн. за семейството на Голдман

Любопитно Преди 4 часа

30 години след убийствата на Рон Голдман и Никъл Браун, изпълнителят на наследството поема многомилионния дълг, въпреки скромното състояние на Симпсън

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Свят Преди 4 часа

В изявление на военните се казва, че двама нападатели са били убити от военнослужещи, но не се предоставят повече подробности

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Свят Преди 4 часа

Руските сили адаптират тактиката си към условията на приближаващата зима, а украинската армия трябва да въведе двойно повече технологични иновации

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

България Преди 4 часа

Тя се обърна към областния управител на София-град Стефан Арсов

Теодора Духовникова преживя кошмарна турбуленция (ВИДЕО)

Теодора Духовникова преживя кошмарна турбуленция (ВИДЕО)

България Преди 4 часа

Сред пътниците на борда бяха още Луиза Григорова-Макариева, Весела Бабинова и други колеги от спектакъла "Поетите"

<p>Кой стои зад саботажа на жп линията в Полша</p>

Двама украинци, работещи за Русия, са заподозрени за взрива в Полша

Свят Преди 4 часа

Туск описа експлозията на железопътната линия, свързваща полската столица Варшава с границата с Украйна, като "безпрецедентен акт на саботаж"

Тим Кук, изпълнителен директор на Apple

Пред Apple стоят исторически важни решения за бъдещето

Технологии Преди 5 часа

Компанията изглежда съзнава това и се подготвя

<p>Темата на Met Gala 2026 ще бъде &bdquo;Изкуството на костюма&ldquo;</p>

Темата на Met Gala 2026 ще бъде „Изкуството на костюма“

Любопитно Преди 5 часа

Водещи спонсори на събитието ще бъдат Джеф Безос и Лорън Санчес

Генерал от НАТО: Германия не е стратегически зряла, нужна е промяна

Генерал от НАТО: Германия не е стратегически зряла, нужна е промяна

Свят Преди 5 часа

Има нужда да се обсъди как възпирането да действа в бъдеще в т.нар. „сива зона“ на хибридни атаки