Над 70 хил. безработни при извънредното положение, 11 хил. са намерили работа
Деница Сачева   
Източник: БГНЕС

Д о този момент 72 000 са новорегистрираните безработни от началото на извънредното положение, но 11 033 души са намерили работа, съобщи министърът на труда и социалната политика Деница Сачева на брифинг в Министерския съвет.

Инспекцията по труда: Не се отказвайте от правата си

Вчера за втори пореден ден е регистриран спад на регистрираните безработни спрямо предишните дни - 4670, като 3385 са декларирали, че са загубили работа в резултат на кризата. 502 са намерили работа.

Кой има право на обезщетение за безработица заради пандемията от Ковид-19

Само вчера са подадени 1553 заявления за участие в програмата 60/40 част, като те се отнасят за 22 015 служители и работници.

Социалният министър посочи, че данните за безработицата са тревожни, но от друга страна само за седем дни, откакто действа схемата 60/40, има 22 015 души, които няма да загубят своята работа, което, според Сачева, показва, че схемата е работеща и се отнася за тези хора, които наистина имат нужда от нея. Тя е програма за запазване на заетостта и на този етап резултатите са добри, каза социалният министър.

Деница Сачева съобщи, че в момента се подготвят промени в постановлението, като се очаква вицепремиерът Марияна Николова да свика заседание на НСТС в понеделник по темата. Тогава ще бъдат обсъдени и предложенията на синдикатите за нови социални мерки по отношение на обезщетението за безработица и ваучерите за храна, каза министърът. Тя допълни, че на този етап предложенията са без финансова обосновка, трябва да се видят точните числа, за да се прецени целесъобразността им.

По отношение на притесненията за храна и изхранване на нуждаещи се, тя припомни, че в момента има възможност всички общини да кандидатстват, за да получат финансиране от ОПРЧР за патронажна грижа за около 40-45 000 души от населението. Около 22 000 са тези, които ще получат топъл обяд по програмата за топъл обяд с даренията, които направи правителството и кабинета, служители на МТСП и политическото ръководство на министерството, както и с дарения на частни дарители ще бъдат изхранени допълнително 1200 семейства по време на кризата.

За подкрепата за хората на културата министър Сачева каза, че се очаква около 1200 души да бъдат подкрепени, като неслучайно е избран критерий работна заплата, защото това не е социална помощ, а подкрепа за хората, които в момента не могат да работят. Около 2 млн. и 700 хиляди ще струва това, като МТСП ще работи с фонд "Култура" за създаване на документацията и регламента за разпределяне на средствата.

В допълнение по Националния план за действие по заетостта ще се продължи програма "Мелпомена", която е на стойност 2 млн. лева за около 230 работни места в държавните и общински театри, в театралните, музикалните и продуцентските къщи. Работните места като бройки е възможно да станат повече, заради гъвкавото работно време. Програмата се изпълнява заедно с Министерството на културата и със Съюза на артистите, като ще действа през цялата тази година. Това е единствената програма в Националния план за действие по заетостта, за която е увеличен ресурсът.

Министър Банов обяви как ще бъдат подпомогнати артистите

Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК

Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.

Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!

НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП

ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

 

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 32 минути

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 3 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 4 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 4 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 5 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 5 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 5 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 6 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 6 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 6 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

България Преди 7 часа

Илияна Йотова и Андрей Гюров призоваха за надежда, мир и доброта в „размирни времена”

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 8 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента

Снимката е илюстративна

Циклон удари Северния остров на Нова Зеландия, стотици са евакуирани

Свят Преди 8 часа

В редица региони е обявено извънредно положение, като са издадени предупреждения от най-високо „червено“ ниво

Издирват млад мъж от Девня

Издирват млад мъж от Девня

България Преди 8 часа

Той страда от параноидна шизофрения и е в неизвестност от четвъртък вечер

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

След неуспеха на преговорите: Пакистан обеща да поддържа диалога между САЩ и Иран

Свят Преди 9 часа

"Наложително е страните да продължат да спазват ангажимента си за прекратяване на огъня", заяви пакистанският вицепремиер и министър на външните работи Ишак Дар