„Ню Йорк таймс“: Европа запазва жива надеждата за „Южен поток“
Жан-Клод Юнкер   
Източник: ЕПА/БГНЕС

П редседателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер още не е готов да приеме „нет“ като отговор за проекта „Южен поток“, пише в. „Ню Йорк таймс“ в кореспонденция от Брюксел.

Според Юнкер все още е възможно минаващият през Югоизточна Европа газопровод да бъде изпълнен, въпреки изразеното намерение на руския президент Владимир Путин да се откаже от проекта. 

Изявлението на Юнкер посочва, че

ЕС възнамерява да запази жива поне идеята за проекта „Южен поток“ –

въпреки санкциите на ЕС срещу Русия заради кризата в Украйна и въпреки отдавнашния скептицизъм на европейците към газопровод, който би могъл да увеличи тежката зависимост на региона от руски енергоносители, отбелязва вестникът. 

„Южен поток“ може да бъде построен. Топката обаче е в полето на Русия“, цитира „Ню Йорк таймс“ думите на Юнкер. 

Европейската комисия отдавна се стреми да попречи на Русия да използва газопровода като начин да се позволи на руския газов износител „Газпром“ да запази здравата си хватка над някои европейски енергийни пазари. 

Комисията иска тези пазари да са отворени за повече конкуренция като условие за изграждането на „Южен поток“. 

Вчера Юнкер не каза нищо, което да реши спора по един от основните препъникамъни за Москва:

настояването на европейските власти ако газопроводът бъде построен, и други газови доставчици да могат да го ползват,

пише изданието. Юнкер направи изказването си в Брюксел след среща с премиера на България Бойко Борисов, чиято страна би загубила инвестиции, работни места и газопреносни такси, ако „Южен поток“ бъде отклонен през Турция, каквото намерение обяви в понеделник руският президент Владимир Путин, отбелязва „Ню Йорк таймс“. 

„Не приемам простата, лесна идея, че България може да бъде шантажирана при тези енергийни отношения“, заяви Юнкер. Той видимо имаше предвид плановете на Путин да заобиколи страни като България в полза на Турция, за да накаже ЕС за настояването му газопроводът да бъде достъпен за повече газови доставчици. 

Възможно е Юнкер също така да се е опитвал да подкрепи държавното ръководство на България, бивша страна от Източния блок, която отдавна е възприемана като най-уязвимата за влияние от Москва страна членка на ЕС, смята Кристиан Егенхофер, експерт по енергийните въпроси от брюкселския Център за европейски политически изследвания. 

„Това бе съвсем

ясно послание от Юнкер към Русия, че ЕС няма да бъде разделен и че Путин не трябва дори да си помисля да опитва това“,

каза Егенхофер, цитиран от „Ню Йорк таймс“. Изявлението на Юнкер е знак, че ЕС е готов „да обяви изказването на Путин за блъф и да направи това публично“, добави той. 

Вчера високопоставен представител на САЩ по енергийните въпроси изрази съмнение по плана на Путин да пренасочи „Южен поток“ през Турция. „Времето ще покаже дали това е същинско споразумение“ между Москва и Анкара, заяви Еймъс Хокстийн, специален пратеник на Държавния департамент и координатор по международните енергийни въпроси след среща с европейски колеги в Брюксел. 

Сега всички очи са насочени към друга среща в Брюксел, на 9 декември,

когато енергийните министри от осем страни от ЕС, през които е планирано да минава газопроводът „Южен поток“ – Австрия, България, Гърция, Италия, Румъния, Словения, Унгария и Хърватия – ще разговарят с европейския комисар за енергийния съюз Марош Шефчович. 

Миналата година Европейската комисия каза на тези осем страни, че споразуменията им с Русия за строежа на газопровода не спазват законодателството на ЕС, отчасти защото трасето му не би било достъпно за газови доставчици извън „Газпром“, отбелязва „Ню Йорк таймс“. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
НЛО

Огромен НЛО в САЩ предизвика спорове

Любопитно Преди 1 минута

Скандалният бивш служител на Държавния департамент и активист Луис „Лу“ Елизондо беше домакин на панел, организиран от Фонда за разкриване на НЛО, по време на който публикува предполагаема снимка на летяща чиния с диаметър 300 метра, сребърна, дискообразна

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

България Преди 6 минути

Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка по повод 149 години от избухването на Априлското въстание

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

Любопитно Преди 20 минути

Какво да очакват зрителите от дългоочакваното риалити в ефира на NOVA?

Без очи и мозък - Къде бе измъчвана и убита Виктория Рошчина

Без очи и мозък - Къде бе измъчвана и убита Виктория Рошчина

Свят Преди 25 минути

Един от най-зловещите центрове за задържане на Русия е този в Таганрог

<p>Майкъл Болтън проговори за диагнозата си &ndash; агресивна форма на мозъчен тумор</p>

Майкъл Болтън проговори за диагнозата си – агресивна форма на мозъчен тумор – в емоционално първо интервю

Свят Преди 38 минути

"Намираш в себе си сили и решителност, за които не си подозирал, че притежаваш"

<p>Подготовката за конклава: Монтираха комин на покрива на Сикстинската капела</p>

Подготовката за конклава: Монтираха комин на покрива на Сикстинската капела във Ватикана

Свят Преди 43 минути

След всеки два кръга на гласуване бюлетините на кардиналите се изгарят в специална пещ

Кръв, кръст и корона: Как Борис I обърна съдбата на България

Кръв, кръст и корона: Как Борис I обърна съдбата на България

България Преди 54 минути

52 рода загиват, но една вяра възкръсва: Цената на християнството в България

Щети за близо 4 млн. лева: Разследват умишлен палеж край Ямбол

Щети за близо 4 млн. лева: Разследват умишлен палеж край Ямбол

България Преди 56 минути

Пожарът е избухнал на 29 април в село Ружица

„Празният престол“ в „Темата на NOVA“

„Празният престол“ в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 1 час

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Илон Мъск се сравни с Буда</p>

Илон Мъск се срещна с медиите и се сравни с Буда

Свят Преди 1 час

Някои репортери отбелязаха, че Мъск звучи "по-малко уверено" от преди

Арестуваха турски шофьор на тир за подкуп на полицаи край "Капитан Андреево"

Арестуваха турски шофьор на тир за подкуп на полицаи край "Капитан Андреево"

България Преди 1 час

Срещу него е образувано досъдебно производство

Фийби Гейтс

Дъщерята на Бил Гейтс разкри диагноза на баща си

Любопитно Преди 1 час

„Да доведеш мъж у дома е ужасяващо за него“, казва Фийби Гейтс

<p>САЩ връщат оръжията в играта, Украйна плаща с националното си богатство</p>

Тръмп одобри продажбата на оръжиe за Украйна

Свят Преди 1 час

Преди ден Киев и Вашингтон сключиха сделка за полезните изкопаеми

Защо на кардиналите им е забранено да ядат пиле и равиоли по време на конклава

Защо на кардиналите им е забранено да ядат пиле и равиоли по време на конклава

Свят Преди 1 час

Oт векове има строги правила, за да се предотврати разменянето на скрити послания

САЩ назначиха нов временен посланик в Киев

САЩ назначиха нов временен посланик в Киев

Свят Преди 2 часа

Последният посланик на САЩ в Украйна подаде оставка миналия месец