МВР изгони беглец, замесен в убийство
Центърът за бежанци в Харманли   
Източник: БГНЕС

В ътрешното министерство е разкрило, че един от кандидат-бежанците се е снимал на видеоклип как пребива до смърт човек с метален прът, а след това го застрелва. Друг беглец от арабска държава признал пред нашите власти, че е лежал в затвор в родината си, защото е убил сестра си, която нарушила религиозните закони, съобщава в. "Труд".

Двамата са част от 12-те бежанци, които бяха изгонени от страната като застрашаващи националната сигурност. За да бъдат избегнати подобни случаи,

МВР предлага промяна в процедурата по даване на статут.

Ако кандидат е получил отказ, обжалван и потвърден от съд, той няма да има право да кандидатства отново, а ще трябва да напусне страната. В момента има случаи на хора, които се възползват от протяжната процедура и чакат повторно разглеждане на документите на "външен адрес" - извън лагерите.

МВР планира преустройство на лагера в Харманли в център от затворен тип,

който да може да приюти около 4000-5000 души. В него ще бъдат настанявани тези кандидати за хуманитарен и бежански статут, които трябва да бъдат проучени допълнително или застрашават по някакъв начин сигурността на страната. Там ще бъдат преместени и всички рискови чужденци, които в момента изчакват решение за статута си извън лагерите.

В момента на частни адреси пребивават около 5 хил.кандидати за статут на бежанци. Част от тях ще бъдат вкарани в затворения център в Харманли след промяната в закона.

Целите на МВР са да намали броя на хората, които пуска на наша територия до около 1000 на месец. Агенцията за бежанците ще трябва да се произнася доста по-бързо по преписките и да решава по 150 на ден.

Много граждани от Северна Африка подават молби до Държавната агенция за бежанците (ДАБ) с искане да се оженят у нас, съобщи вчера Димитър Киров, юрисконсулт в агенцията. По интернет те се осведомявали, че България е много хубава, и посочвали, че искат да останат тук, за да се оженят и да си намерят работа.

Зачестили и случаите, в които чужденци, получили отказ за придобиване на статут у нас, подават нови молби. Чакането продължава с години, докато в един момент се установи, че те напълно са интегрирани в обществото.

През нощта между вторник и сряда България върна 46 нелегални имигранти от Ирак

обратно в родната им страна, съобщи Нова телевизия. Причината е, че нито един от тях не отговаря на законовите изисквания за престой, пребиваване или за получаване на статут на бежанец.

Гражданите от Ирак са дали съгласие да бъдат експулсирани. С чартърен полет десетките семейства, млади мъже и жени, които са избягали от домовете си, за да търсят по-добър живот в Европа, отпътуваха обратно към държавата, от която бягат. Експулсирането им е било съгласувано с посолството на Ирак, а полетът е охраняван от представители на гранична полиция и дирекция „Миграция” към МВР.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>След като разгневи Тръмп: Канада спира рекламата с Роналд Рейгън</p>

След като разгневи Тръмп: Канада спира реклама срещу американските мита

Свят Преди 2 часа

Излъчването ѝ ще продължи през почивните дни по време на Световните серии по бейзбол и в понеделник ще бъде преустановено

Русия с поредна среднощна атака срещу Киев, има ранени

Русия с поредна среднощна атака срещу Киев, има ранени

Свят Преди 3 часа

Сирените за въздушна тревога бяха задействани в 03:51 ч. местно (и българско) време

Почина тайландската кралица Сирикит

Почина тайландската кралица Сирикит

Свят Преди 3 часа

Тя си е отишла от този свят на 93-годишна възраст

Проектът "Хармония": Така Русия пази подводния си ядрен флот

Проектът "Хармония": Така Русия пази подводния си ядрен флот

Свят Преди 3 часа

Русия защитава ядрените си оръжия в Арктика с тайната подводна система за наблюдение "Хармония"

Гренландия може да се превърне в най-големия сблъсък в трансатлантическите отношения

Гренландия може да се превърне в най-големия сблъсък в трансатлантическите отношения

Свят Преди 3 часа

Датчаните предупреждават - ако американският президент успее в Гренландия, други ще последват примера му другаде

<p>Не забравяйте - спим час повече!</p>

Внимание: От тази нощ минаваме към зимно часово време - върнете стрелките с час назад!

България Преди 3 часа

Стрелките се връщат назад в 4:00 ч. – не пропускайте!

.

Есента се връща с облаци и валежи в събота

България Преди 3 часа

Максималните температури ще бъдат между 17° и 22°, в София – около 17°

Палестински фракции се споразумяха за правителство в Газа

Палестински фракции се споразумяха за правителство в Газа

Свят Преди 10 часа

Групите се обявиха за "продължаване" на подкрепеното от САЩ примирие

Край на любовните отношения между Стоянов и Сияна-Въшка?

Край на любовните отношения между Стоянов и Сияна-Въшка?

Любопитно Преди 10 часа

Хостесата заяви, че отношенията й си с бившия военен са приключили

Зеленски призова САЩ да разширят санкциите срещу Русия и поиска ракети

Зеленски призова САЩ да разширят санкциите срещу Русия и поиска ракети

Свят Преди 10 часа

Русия за пръв път използва планиращи бомби срещу южната украинска Одеска област

Гизем и Наталия се сбогуваха с екстремното приключение “Игри на волята”

Гизем и Наталия се сбогуваха с екстремното приключение “Игри на волята”

Любопитно Преди 11 часа

Куклената актриса е ексклузивен гост в подкаста “След Игрите”

Литва затвори летища заради балони от Беларус

Литва затвори летища заради балони от Беларус

Свят Преди 11 часа

Министерството на транспорта съобщи, че това е третият случай през октомври

Русия сега анализира новите санкции на САЩ и ЕС

Русия сега анализира новите санкции на САЩ и ЕС

Свят Преди 11 часа

По-рано тази седмица САЩ наложиха директни санкции на двете най-големи руски петролни компании

Фалит в САЩ надига заплаха от нова световна криза

Фалит в САЩ надига заплаха от нова световна криза

Свят Преди 12 часа

Шофьорите в САЩ дължат 1,66 трилиона долара автокредити