Коментарите: Терористичен удар, страда и туризмът
Сергей Станишев   
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС
Зп първи път от началото на демокрацията и България стана арена на терористичен акт и на терористична дейност и този факт няма как да бъде оценен или неглижиран по никакъв начин, коментира лидерът на БСП Сергей Станишев по повод на взривеният в Бургас автобус с израелци.

По думите му в момента най-важното е държавата да покаже, че е на място.

"Досега не съм видял официално изявлението от страна на правителството, което да внесе успокоение и да покаже, че държавата предприема адекватни действия в такъв трагичен момент. Туристите, които се намират в България, и българските граждани имат нужда от такова уверение", коментира още той.

"Разбирам, че няколко пъти е имало конкретни предупреждения,

сигнали от страна на Израел и може би на други служби и възниква въпросът какво е предприето в последните месеци, за да се засили контрола по границите на нашата страна", каза още той.

По думите му тепърва ще бъде изясняван въпросът дали правителството е предприело адекватни мерки, за да се избегне подобен терористичен акт. Смятам, че Народното събрание като висш орган на държавата трябва

спешно да приеме декларация, с която ясно осъжда терористичния акт,

да изрази своите съболезнования, да поиска обяснение от правителството за дейността до тук и какво ще се предприеме от тук нататък, за да не може подобни трагедии да се повтарят, каза Станишев.

Централното оперативно бюро и Парламентарната група на

ДПС остро осъoдиха атентата в Бургас.

ПГ на ДПС предлага утре да се проведе председателски съвет в парламента и да бъде изработена обща декларация, осъждаща терористичните действия, която да бъде подкрепена с консенсус от всички парламентарни групи.

Това е много голям по своите размери атентат, нещо, което е

безпрецедентно на територията на страна-членка на Европейския съюз,

каза пред Агенция "Фокус" арабистът проф. Владимир Чуков. Според него, трябва да се разсъждава много, в няколко възможни хипотези: първо - да се уточни начинът на извършване на атентата, дали става въпрос за атентат на камикадзе - самоубиец, или за поставяне на взрив в багаж на някой от пътниците.

Инцидентът на летището в Бургас е чист терористичен акт с всички последствия - силен взрив, много убити, още повече ранени, паника в обществото, каза за "Фокус" Иван Бояджиев, експерт по сигурността в Столична община.

Според него убитите ще бъдат много, тъй като при такъв взрив, за съжаление, ранените основно не оцеляват.

Това е много тежък инцидент, който трудно ще бъде разкрит,

тъй като това не може да бъде дело на българи, каза той. Засега той не може да каже какъв е бил еквивалентът на взривното вещество.

"За съжаление, се случва на българска територия и се случи с хора, които ни смятат за едни от най-добри приятели, едва ли не роднини - израелците. Лошото е че още януари месец техните специални служби ни предупредиха, че се очаква терористичен акт за израелски граждани, в синагога, в посолство, в туристическия бизнес като цяло - не уточниха къде", добави Бояджиев.

"Тогава нашите специални служби взеха мерки. Това, което се получава сега, в самолетите, на летището - всичко минава добре, тъй като там са взети сериозни мерки. Но се оказа, че фирмата, която трябва да превози израелски граждани, трите автобуса са на частна фирма и никой от тази частна фирма не се е сетил да поиска от специалните служби проверка", добави той. Ако бяха направили това, щяха да уловят голямото самоделно взривно устройство и да предотвратят този атентат, смята Бояджиев.

"За съжаление, тези частни фирми си гледат повече печалбата,

а всичко друго оставят на страна. Хиляди са случаите на неудачи с частните превозвачески фирми", добави Бояджиев.

Председателят на Българската туристическа камара Цветан Тончев коментира пред БНР, че това е удар и срещу българския туризъм. Той не отрече, че преди време, когато имаше предупреждения за терористична заплаха към израелски туристи у нас, туристическият бранш не е приел сериозно информацията.

"Това не е само срещу туризма, а и срещу България. Тази година очаквам хубав ръст. За съжаление, това няма начин да не се отрази", заяви той.

Главно мюфтийство на Мюсюлманското изповедание в България изказва дълбоки съболезнования към близките на жертвите, загинали при взрива на автобус, съобщиха от мюфтийството.

"Терорът категорично не може да се одобри, независимо какви са причините и целите му. Терорът, който заплашва свята ценност каквато е човешкият живот и унищожава обществената сигурност, е варварски акт, който никоя религия, никое разбиране и никое схващане не може да одобри. Пожелаваме на опечалените семейства търпение, а на ранените скорошно оздравяване", се казва в позицията на Главно мюфтийство.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ВАС спря поскъпването на зоните за паркиране в София

ВАС спря поскъпването на зоните за паркиране в София

България Преди 51 минути

ВАС приема, че възраженията на Столичния общински съвет за недопустимост

Иран назначи заместник на убития Али Лариджани

Иран назначи заместник на убития Али Лариджани

Свят Преди 1 час

Въоръжените сили на страната ще се сражават „до пълна победа“

Какво представляват иранските касетъчни боеприпаси, които пробиват израелската отбрана?

Какво представляват иранските касетъчни боеприпаси, които пробиват израелската отбрана?

Свят Преди 1 час

Касетъчните бомби, които разпръскват множество боеприпаси върху широка площ, са особено опасни за цивилното население, предупреждават анализатори

Какво се знае за смъртоносния сблъсък на летище "ЛаГуардия"

Какво се знае за смъртоносния сблъсък на летище "ЛаГуардия"

Свят Преди 2 часа

Само три минути са изминали между разрешението за кацане на самолета на Air Canada и самия сблъсък

Почина звездата от „Супермен“ и „Лени“ Валери Перин

Почина звездата от „Супермен“ и „Лени“ Валери Перин

Свят Преди 2 часа

Валери Перин натрупа близо 70 роли в киното и телевизията, партнирайки на колоси като Дъстин Хофман, Джийн Хекман и Джак Никълсън

Филипините обявиха национално извънредно положение

Филипините обявиха национално извънредно положение

Свят Преди 2 часа

Филипините са силно зависими от вноса на горива

Гняв под светлините на прожекторите: 10 звезди, чиито изблици шокираха света

Гняв под светлините на прожекторите: 10 звезди, чиито изблици шокираха света

Любопитно Преди 2 часа

Вижте звездите, които се оказаха в центъра на гръмки скандали заради ярост, агресия или неконтролирани емоции

Гюров се срещна с посланиците от ЕС

Гюров се срещна с посланиците от ЕС

България Преди 3 часа

Премиерът ги запозна с работата на служебното правителство

Шокираща елиминация в новия епизод на Hell’s Kitchen

Шокираща елиминация в новия епизод на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Сините и Червените се впускат в напрегнато отборно предизвикателство

Българските Военноморски сили поемат командването на Противоминната група в Черно море

Българските Военноморски сили поемат командването на Противоминната група в Черно море

България Преди 3 часа

Нашата страна участва с базовия миночистач „Прибой“

<p>Кои държави имат стратегически петролни запаси?</p>

Световните държави с резерви от стратегически нефт - кой с колко разполага?

Свят Преди 3 часа

Ормузкият проток е единственият път за излаз към открит океан за производителите на нефт и газ от Залива

Меган Маркъл и принц Хари

Холивудският елит започна масово да избягва Меган и Хари

Любопитно Преди 3 часа

Шефовете на Netflix не са единствените, които се дистанцират от херцозите на Съсекс. Източник съобщава пред Page Six, че съседите на Меган Маркъл и принц Хари в Монтесито, Калифорния, вече са им се наситили

Почина "риалити кралицата" Мел Шилинг

Почина "риалити кралицата" Мел Шилинг

Свят Преди 4 часа

„Тя си отиде мирно днес, заобиколена от любов“, се казва в официалното изявление на съпруга ѝ Гарет

Руски удари в Украйна прекъснаха стратегическа енергийна връзка на Молдова с Европа

Руски удари в Украйна прекъснаха стратегическа енергийна връзка на Молдова с Европа

Свят Преди 4 часа

"Налични са и алтернативни връзки, но ситуацията остава нестабилна", заяви молдовският президент Мая Санду

Майли Сайръс възроди Хана Монтана: Зашемети с визия на 20-годишнината на сериала

Майли Сайръс възроди Хана Монтана: Зашемети с визия на 20-годишнината на сериала

Любопитно Преди 4 часа

Майли Сайръс отбеляза 20-годишнината на „Хана Монтана“ на емоционална премиера в Ел Ей. Звездата почете култовата си роля с ретро визия, събра се с оригиналния актьорски състав и представи специален юбилеен епизод с архивни кадри по Disney+