Софийска градска прокуратура е отказала да разследва Пеевски
Делян Пеевски   
Източник: Любомир Спиров/БГНЕС

С офийската градска прокуратура (СГП) е отказала да образува досъдебно производство срещу депутата от ДПС Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева по сигнала на "Протестна мрежа" до главния прокурор Сотир Цацаров от миналия февруари.

Това е решила СГП с постановление с автор прокурор Боряна Бецова, съобщи Mediapool.bg.

В края на миналия февруари от сдружението подадоха сигнал до Цацаров срещу банкера Цветан Василев, депутата от ДПС Делян Пеевски, издателя Ирена Кръстева и лидера на ББЦ Николай Бареков. По-късно стана ясно, че сигналът е разделен и се работи усилено по частта срещу Цветан Василев, който вече е обвиняем.

В постановлението на прокурор Боряна Бецова се казва, че всички изложени в сигналите данни и обстоятелства са били детайлно проверени и анализирани в хода на извършената проверка и не са потвърдени с други такива.

В постановлението за прекратяване напълно липсва позоваването на конкретни данни за Делян Пеевски, пише Mediapool.bg.

Според постановлението са проверени разминаването между стандарта на живот на Пеевски и декларираните от него доходи, връзката на депутата с фирми с неясен капитал, както и информацията за наличие на разработки срещу Пеевски. Освен това е проверена и изключително бързата процедура по предоставяне на достъп до класифицирана информация на Пеевски, данни за търговия с влияние от депутата, неясно финансиране на фирми на Ирена Кръстева и неясно финансиране на движението на Николай Бареков.

Данни за престъпления обаче не са открити. Прокуратурата смята, че "Протестна мрежа" прави неаргументирани твърдения за Пеевски. Имат се предвид публикациите в пресата, цитирани в сигнала.

Прокурор Бецова отказва да провери дали е нормално Пеевски да получи допуск до класифицирана информация от ДАНС за четири работни дни. Това се случи през 2013 година при положение, че за други хора проверките продължават месеци. Бецова казва, че това вече е проверявано и няма нужда да се проверява отново. Това се случва на фона на признанието на шефа на ДАНС Владимир Писанчев пред Министерството на правосъдието ДАНС, че процедурата за издаване на допуск за Пеевски е започнала в нарушение на закона.

Прокуратурата не вижда основание и в сигнала за търговия с влияние от страна на Делян Пеевски. През 2014 година пред агенция ”ПИК” той заяви, че във вестниците си е опъвал чадър над престъпни босове по молба на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов. Пред прокуратурата Пеевски потвърждава своето изказване и казва, че наистина е бил помолен от Цветанов да не се пускат материали срещу Киро Японеца и Йоско от Сливен. Прокурор Бецова обаче не смята, че проследяването на подобна информация би довело до разкриването на някакво престъпление.

Прокуратурата твърди още, че е проверила сигнала, че в кв. ”Симеоново” Делян Пеевски си е направил частна улица, като сам си е сложил пътни знаци. От Столична община твърдяха, че те не са слагали тези знаци. Прокуратурата сега твърди, че няма данни те да са сложени и от Пеевски. Те просто са се озовали там по някакъв начин.

"Всички изложени в сигналите данни и обстоятелства (повечето от тях почиващи на медийни публикации и непотвърдени с конкретни факти, а единствено житейски възможни) са били детайлно проверени и анализирани в хода на извършената проверка и не са потвърдени с други такива", пише в постановлението си прокурор Боряна Бецова.

Миналата година Софийската градска прокуратура разследва сигнал за опит за убийство на Делян Пеевски, като бяха задържани трима души. По-късно прокуратурата призна, че липсват всякакви доказателства по случая.

Днес шефът на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и ред ген. Атанас Атанасов заяви, че се съмнява в безпристрастността на СГП по отношение на Пеевски и посъветва "Протестна мрежа" да обжалва пред Апелативната прокуратура, а при нужда да доведе случая до главния прокурор.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украинските военни не дават Донецка област на Русия

Украинските военни не дават Донецка област на Русия

Свят Преди 8 минути

Украински командир: Това би била огромна и ужасна загуба на позиции

Възстановиха достъпа на автомобили до Терминал 2 на летище "Васил Левски"

Възстановиха достъпа на автомобили до Терминал 2 на летище "Васил Левски"

България Преди 20 минути

От началото на август бяха извършени дейности по подмяна на дилатационните фуги на естакадата към терминала

Ужас в Афганистан, поне 79 души изгоряха живи

Ужас в Афганистан, поне 79 души изгоряха живи

Свят Преди 1 час

Автобусът, превозвал афганистански мигранти, депортирани от Иран

Самолет падна заради товар с месо от лос

Самолет падна заради товар с месо от лос

Свят Преди 1 час

Самолетът на Юджийн „Бъзи“ Пелота Jr. е бил с над 53 кг над допустимото тегло и с прикрепени рога на крилото, което довело до катастрофа и смъртта му през септември 2023 г.

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Любопитно Преди 1 час

43-годишният принц на Уелс не е разговарял с по-малкия си брат повече от две години

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

България Преди 1 час

Недопустим опит за политическа намеса спрямо Българската народна банка

Откриха шест отрязани глави в Централно Мексико

Откриха шест отрязани глави в Централно Мексико

Свят Преди 2 часа

На мястото е оставено одеяло със съобщение, подписано от престъпната група „Метачът“

Година след трагедията с яхтата Bayesian: Световен експерт твърди, че жертвите е можело да бъдат спасени

Година след трагедията с яхтата Bayesian: Световен експерт твърди, че жертвите е можело да бъдат спасени

Свят Преди 2 часа

Седем души загинаха, когато „непотопяемият“ 56-метров кораб се преобърна край бреговете на Сицилия по време на необичайна буря през август миналата година

Краят на една епоха - пускат в обращение последните монети с лика на кралица Елизабет II

Краят на една епоха - пускат в обращение последните монети с лика на кралица Елизабет II

Любопитно Преди 2 часа

Новите монети ще започнат да се появяват през следващите седмици

<p>Радев издаде указ за&nbsp;преназначаване на началника на НСО</p>

Президентът Румен Радев издаде указ за назначаването на ген. Емил Тонев за шеф на НСО

България Преди 3 часа

По-рано МС прие решение, с което дава съгласие той да бъде преназначен на длъжността

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Любопитно Преди 3 часа

Нуждаете се от вдъхновение? Ето някои от най-горещите и креативни места за секс

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Свят Преди 3 часа

Самопровъзгласено Кралство Кубала твърди, че е изгубено еврейско племе, дошло да си върне земи, „отнети преди 400 години“, и отказва да признава местните закони

Правителството одобри промени в Закона за медицинските изделия

Правителството одобри промени в Закона за медицинските изделия

България Преди 3 часа

Целта е да се гарантира достъпът на гражданите до качествени, безопасни, ефективни и иновативни лекарствени продукти

Боливия на кръстопът - кой ще застане начело на страната

Боливия на кръстопът - кой ще застане начело на страната

Свят Преди 3 часа

Какво предстои да се случи в Боливия след края на продължилото две десетилетия управление на социалистите

„Български пощи“ стартират информационна кампания за обмяна на левове с евро

„Български пощи“ стартират информационна кампания за обмяна на левове с евро

България Преди 3 часа

Целта е да се запознае населението с начина, по който ще се обменят левове в евро в пощенските станции и да се отговори на въпроси

С нови директори учебната година започват 251 училища у нас

С нови директори учебната година започват 251 училища у нас

България Преди 3 часа

През юли бяха проведени два етапа на конкурси