Трансплантираха у нас дете, докарано с военен самолет от Гърция
Трансплантираха у нас дете, докарано с военен самолет от Гърция   
Източник: Боби Тошев
13-г одишно българско дете в кома бе докарано с военен самолет от Гърция, където живее с родителите си, в болница "Лозенец", където успешно му бе присаден черен дроб, съобщиха от лечебното заведение.

Донор на малкия Таньо Костов, който от седем години живее в столицата на южната ни съседка, е станал неговият баща.

Детето е имало рядка генетична аномалия, за която дотогава родителите му не са знаели, обясни  проф. Любомир Спасов, шеф на Правителствена болница.

Момчето е страдало от болестта на Уилсън, която се изразява в това, че организмът не може да разгражда медта и тя се натрупва с годините.

Между 12- и 15-годишна възраст болните изпадат в тежка чернодробна криза и кома.

Таньо бил приет в болницата в град Ливантес в Гърция още на 18 декември с диагноза "жълтеница", но часове по-късно лекарите установили, че състоянието му е по-сериозно и го препратили към детска болница в Атина, където след седмица престой изпаднал в кома.

Поставена му била диагноза "тежка чернодробна недостатъчност".

В болницата обяснили на родителите, че в Гърция не се извършват трансплантации на черен дроб от жив донор, а подходящ трупен донор в момента не е имало.

Със съдействието на посолството на България в Гърция, на Министерството на външните работи, на Министерството на здравеопазването и Агенцията по трансплантация, детето е било транспортирано с гръцки военен самолет от Атина до София.

Часове след приемането му то е било трансплантирано от проф. Любомир Спасов. Момчето все още е в реанимацията, но вече се възстановява след операцията.

По-рано днес футболистът Христо Стоичков, който е направил дарение за лечението, е подарил на момчето футболна топка, футболни обувки и футболен екип с автограф на Пеле.

През октомври Центърът за защита правата в здравеопазването обяви, че ще сезира прокуратурата и премиера Бойко Борисов за нелегитимност на болница "Лозенец" в извършването на детски чернодробни трансплантации.

Бе поискано и да се освободи директора на болницата д-р Любомир Спасов, докато се разследва вината на длъжностните лица, издали разрешителното на болницата.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&quot;Разводът&quot; на Европа и Америка е неизбежен</p>

Заплахите на Тръмп за Гренландия тласкат Европа към "развод" с Америка

Свят Преди 3 минути

Поставянето под съмнение на НАТО кара част от европейските лидери да виждат "коалицията на желаещите" като основа за нов съюз без САЩ

<p>&quot;Политиката е най-силният наркотик&quot;: Лена Бориславова намекна, че няма да присъства в листите на ПП</p>

"Пари, власт и кариерни амбиции": Лена Бориславова намекна, че няма да присъства в листите на "Продължаваме промяната"

България Преди 59 минути

От своя страна Делян Добрев от ГЕРБ заяви: Асен Василев е перфектен Сталинист

Домът на Джийн Хакман, където той и съпругата му починаха, се продава за над $6 милиона

Домът на Джийн Хакман, където той и съпругата му починаха, се продава за над $6 милиона

Свят Преди 1 час

Шестстайният имот се намира в затворения комплекс The Summit, разположен точно на север от центъра на Санта Фе. Той разполага с голф игрище и художествено ателие

Стрелба в Чехия, застреляха нападателя

Стрелба в Чехия, застреляха нападателя

Свят Преди 1 час

Все още не е ясен мотивът за нападението

След 140 години: Саграда Фамилия е по-близо от всякога до завършване

След 140 години: Саграда Фамилия е по-близо от всякога до завършване

Любопитно Преди 2 часа

Историята на сградата е пример за дългосрочен архитектурен проект, белязан от смени в ръководството, разрушения и възобновяване на дейностите, всичко това при спазване на първоначалните планове на Антони Гауди

Евростат: Годишната инфлация се е забавила в България, еврозоната и ЕС през декември

Евростат: Годишната инфлация се е забавила в България, еврозоната и ЕС през декември

Пари Преди 2 часа

Най-нисък годишен темп на инфлацията се наблюдава в Кипър

Кървава нощ в Банско: Намушкаха мъж след скандал в хотел, задържана е чужденка

Кървава нощ в Банско: Намушкаха мъж след скандал в хотел, задържана е чужденка

България Преди 2 часа

26-годишен турист е ранен след конфликт в зимния курорт, полицията задържа 21-годишна жена

<p>&quot;Европа е слаба&quot;: Шоковите мита на Тръмп ни паникьосват (ОБЗОР)</p>

Шоковите мита на Тръмп оставят Европа в паника

Свят Преди 2 часа

Седмица на глобална дипломация започва в Брюксел, Вашингтон и Давос

След Варна и Добрич: Кои области са на прага на грипна епидемия

След Варна и Добрич: Кои области са на прага на грипна епидемия

България Преди 2 часа

Здравните инспекции отчитат силно разпространение и повишени нива на заболели в няколко района

След санкции и арести: Гръцките фермери се изтеглят от блокадите по границите с България

След санкции и арести: Гръцките фермери се изтеглят от блокадите по границите с България

Свят Преди 3 часа

Пети ден протести на границата няма и тежкотоварните камиони преминават без проблем

<p>Появата на принц Хари, която всички чакаха</p>

Принц Хари се появи публично в Лондон за първи път от месеци

Свят Преди 3 часа

Принц Хари се завръща на обществената сцена в Лондон и привлича всички погледи, там започна процесът срещу издателя на Daily Mail

<p>Шокиращите резултати, след като журналист опита диетата на Тръмп&nbsp;</p>

Шокиращи резултати: Журналист опита диетата на Тръмп за една седмица

Свят Преди 3 часа

Прочутата диета на Тръмп е: закуска – нищо, обяд – нищо, вечеря – McDonald’s, KFC, пица или добре изпечена пържола, с дванадесет коли без захар на ден и похапване на Doritos

<p>Германският министър подкрепя Макрон за активиране на &quot;търговската базука&quot;&nbsp;срещу Тръмп</p>

Германският финансов министър подкрепя Макрон за активиране на "търговската базука" на ЕС срещу Тръмп

Свят Преди 3 часа

Германия и Франция могат да се обединят в отговор на Тръмп

VALL представя песента си "Последната сълза" за кастингите за "Евровизия"

VALL представя песента си "Последната сълза" за кастингите за "Евровизия"

Любопитно Преди 3 часа

VALL представя „Последната сълза“ – ефирна и силна песен за новото начало и вътрешната яснота, създадена с Денис Попстоев, която ще излезе на 19.01 и ще прозвучи за първи път на живо на кастингите за "Евровизия"

НС продължава работата по Изборния кодекс

НС продължава работата по Изборния кодекс

България Преди 3 часа

Според експерти скенерите не са добро решение