Децата, чиито майки на са се излагали достатъчно на слънчева светлина през първите три месеца от бременността, са заплашени от по-голям риск да развият множествена склероза, информира Ройтерс.
Учените отдавна подозират, че развитието на болестта е свързано с ниските нива на витамин Д, който се синтезира при излагане на слънчевите лъчи.
Екип австралийци смятат, че ако майката се крие на сянка през първия триместър, недостатъчното количество витамин Д може да засегне централната нервна система или имунитета на ембриона.
Предположенията им се потвърждават и от други подобни изследвания.
Проучването им се основава на обстоен анализ на медицинските картони на 1542 души с множествена склероза, родени между 1920 и 1950 г.
Учените установили, че родените през ноември и декември са непропорционално много.
Според тях причината се крие в това, че първият триместър от бременността, когато започва да се развива централната нервна система на ембриона, е преминал през зимните месеци.
Тогава бъдещите майки избягват да излизат навън заради студа.
По-малко били болните, родени през май и юни. Първите три месеца от тяхното развитие са били между август и ноември, когато денят е по-дълъг и топъл.
Авторите на изследването от Австралийския национален университет в Канбера твърдят, че е добре да се обмисли приемането на допълнителни количества витамин Д през първия триместър, за да се намалят рисковете от последващо развитие на множествена склероза.
Най-добре е той да идва от естествени продукти - риба, морски дарове, яйца, както и от слънчевите лъчи. Не е нужно бременните да стоят на слънце по цял ден, не е и полезно. До половин час е напълно достатъчен, за да се задоволят нуждите и на майката, и на бебето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!