САЩ заведоха дело срещу Google за монопол
Източник: ЕПА/БГНЕС

А мериканският Департамент по правосъдие заведе мащабно дело срещу Google с обвинение за изграждане на монопол и пречене на конкуренцията. Към делото се присъединяват и главните прокурори на 11 щата, като се твърди, че интернет гигантът нарочно е предприемал действия да защитава позицията си в сегментите на онлайн търсене и интернет реклами, съобщава Wall Street Journal.

Chrome въвежда функция за търсене на отворени табове

Това е първото подобно дело срещу Google на американска територия. В обвинението е споменато и името на Apple, като според ищците тя и Google са работили като "една компания" по сделка за онлайн търсенето. Чрез нея Google си осигурява приоритетна позиция в устройствата на Apple като търсачка, за което плаща между 8 млрд. и 12 млрд. на година.

Какви са новостите в 86-тата версия на Chrome

В иска е споменато още, че интернет гигантът е платил и над 1 млрд. долара миналата година на американски телекоми като дял от търсачката си. Идеята и тук е да се изместят конкурентите.

Очаквано, Google никак не е съгласна с обвиненията. Компанията публикува становище в блога си, в което определя делото като "дълбоко сбъркано".

Браузърите Chrome и Edge ще използват по-малко RAM

Какво трябва да знаем за браузъра Microsoft Edge

"Хората използват Google, защото така избират, а не защото са задължение или не намират алтернативи. Това дело не прави нищо, за да помогне на потребителите. Обратното, то изкуствено ще подкрепя ниско качествени алтернативи, ще вдигне цените на телефоните и ще затрудни хората да получат услугите за търсене, които искат да използват", пише Google в позицията си.

След това компанията влиза в детайли и казва, че Bing и Yahoo също плащат на Apple, за да бъдат търсачките им показвани на топ място в браузъра Safari. Google изтъква още, че търсачката ѝ не е част от Windows, но че Microsoft слага търсачката си Bing като основна за браузъра Edge, който пък е внедрен в операционната система.

Интернет гигантът казва, че производителите на смартфони също са свободни да инсталират допълнителни приложения и много често сред тях има и конкурентни услуги, приложения и магазини за приложения. По повод плащанията, Google казва, че има "промоционални споразумения" с производители и телекоми да предлагат услугите на компанията. "Тези споразумения ни позволяват да разпространяваме Android безплатно и това директно понижава цената, която потребителите плащат за телефоните", коментира още Google.

"Разбираме, че с нашия успех идват и проверките, но ще устояваме позицията си", казва компанията.

Facebook предупреди за растящ риск от хакерски атаки

Какво да очакваме от есенния ъпдейт на Windows 10

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ремонти, сменят трасетата на трамваи в София

Ремонти, сменят трасетата на трамваи в София

България Преди 5 часа

Усилията са насочени както към изграждането на нови трамвайни линии

Зеленски: Трябва ни поне 3 милионна армия срещу Русия

Зеленски: Трябва ни поне 3 милионна армия срещу Русия

Свят Преди 7 часа

Документите за мир в Украйна са близо до финализиране

Украйна иска 700 милиарда долара за армията си

Украйна иска 700 милиарда долара за армията си

Свят Преди 8 часа

Сумата се отнася до разходи за отбрана, които не са предвидени в украинския бюджет

<p>365 дни управление: Как 47-ият президент прекрои САЩ</p>

365 дни управление: Как 47-ият президент прекрои САЩ с укази, мита и депортации

Свят Преди 9 часа

Първата година на "Тръмп 2.0" донесе депортации, мита и залавянето на президента Мадуро

Откриха евро съкровище в стената на къща в Неготино

Откриха евро съкровище в стената на къща в Неготино

Свят Преди 9 часа

Съдия от Апелативния съд в Скопие е заподозрян

Невиждан потоп заля Тунис, има жертви

Невиждан потоп заля Тунис, има жертви

Свят Преди 9 часа

Най-малко четирима души загинаха

Задържаните за обира на инкасо в Ихтиман остават в ареста

Задържаните за обира на инкасо в Ихтиман остават в ареста

България Преди 9 часа

Според държавното обвинение събраните по делото доказателства са достатъчни

Ето какво не е харесвала кралица Елизабет II в себе си

Ето какво не е харесвала кралица Елизабет II в себе си

Любопитно Преди 9 часа

По време на фотосесия за Златния си юбилей Елизабет II шеговито признава пред фотографа, че не харесва ръцете си – малка лична несигурност, която разкрива човешката страна зад кралския образ

ЦИК заличи четири партии от "БСП - Обединена левица"

ЦИК заличи четири партии от "БСП - Обединена левица"

България Преди 10 часа

Решението подлежи на обжалване

Нана Гладуиш е диагностицирана за трети път с рак

Нана Гладуиш е диагностицирана за трети път с рак

България Преди 10 часа

Тя уточни, че диагнозата е поставена навреме и според лекарите всичко е под контрол

Вижте неудобния момент, в който Дейвид Бекъм отказа да отговаря на въпроси за отношенията със сина си

Вижте неудобния момент, в който Дейвид Бекъм отказа да отговаря на въпроси за отношенията със сина си

Любопитно Преди 10 часа

Дейвид Бекъм демонстративно запази мълчание пред медиите в Давос, след като синът му Бруклин публично обвини него и Виктория Бекъм в контролиращо поведение, опити да разрушат брака му с Никола Пелц и години на емоционално напрежение

Декодираха Макрон: Какво написа на Тръмп и какво всъщност имаше предвид

Декодираха Макрон: Какво написа на Тръмп и какво всъщност имаше предвид

Свят Преди 10 часа

Апелът на френския президент разкрива по-дълбок подтекст за състоянието на геополитическия ред

Тайната история на Анна Стронг – забравената шпионка на Джордж Вашингтон

Тайната история на Анна Стронг – забравената шпионка на Джордж Вашингтон

Любопитно Преди 11 часа

Ето нейната история, включително и теорията, че тя е била мистериозният „Агент 355“ – неизвестна жена шпионин, за която се смята, че е помогнала да се промени ходът на Войната за независимост

В Русия: Ходът на Радев е изходът от кризата в България

В Русия: Ходът на Радев е изходът от кризата в България

Свят Преди 11 часа

ТАСС прогнозира коалиционно правителство с премиер Румен Радев