Зп пръв път учените са открили доказателства за грип при
прилепите, като предупреждават за неизвестен досега вирус, чието въздействие върху хората все още не е ясно, съобщи Асошиейтед прес.
Изненадващото откритие на генетични фрагменти от невиждан досега
грипен вирус в няколко гватемалски прилепа е първият подробно документиран случай при този вид.
Засега учените не са успели да го получат в лабораторни
условия и не е ясно дали - или как и колко бързо - той се
разпространява. Рискът за хората също е неясен.
Проучването е извършено от Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ.
Преди около пет години руски вирусолози също твърдяха, че са открили грип при прилепите, но не предоставиха доказателства, припомня АП.
Учените подозират, че някои прилепи са хванали грипа преди векове, а вирусът е мутирал в сегашната си разновидност.
Засега изследователите не са успели да отгледат от сегментите новия вирус в оплодени кокоши яйца или човешки клетки, както се прави с повечето конвенционални щамове. Учените обаче смятат, че въпреки това
вирусът може да представлява потенциален риск за хората
Така например ако този щам влезе в контакт с по-обикновени грипни щамове и обмени гени с тях, той може да мутира в нещо много по-опасно - сценарий като от филма "Зараза".
Изследването бе публикувано вчера в журнала Proceedings of the National Academy of Sciences.
Центърът за контрол и превенция на заболяванията има международна база в Гватемала и именно там учените са събрали над 300 екземпляра от прилепите през 2009 и 2010 г.
Изследването е било съсредоточено главно върху бяса, но учените са проверявали животните и за други вируси и бактерии.
Именно така те се се натъкнали на генетичния материал от вируса в червата на малките летящи бозайници с жълти раменца.
Този вид прилепи се хранят с плодове и насекоми и не хапят хора. Въпреки това е възможно да оставят вируса върху овощните плодове и така
хората, които ги консумират, да влизат в контакт с него
Възможно е хора да са прихващали този грип в миналото, смятат учените. Сега, когато знаят как изглежда той, те го търсят и в други видове прилепи, в други животни и в хора.
Най-малко един експерт от американския център прави уговорката, че трябва да се проведат още изследвания, за да се потвърди, че е открит именно вирус, тъй като в строго технически смисъл учените са попаднали на "сегменти генетичен материал" от грипен вирус.
Това, което трябва да се направи, е да се вземе кръв от повече прилепи, да се заразят умишлено други и да се установи дали щамът се разпространява сред животните.
За първи път откриха грип в прилепи - нова параноя сред хората?
Засега учените не са успели да го получат в лабораторни условия и не е ясно дали - или как и колко бързо - той се разпространява
28 февруари 2012, 11:37
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!