Зъ ължителното йодиране на солта, въведено в САЩ през 1924 година, е направило американците по-умни, като повишило коефициента им на интелигентност с 3,5 точки, установи проучване, цитирано от електронния сайт на сп. "Дискавър".
Тази мярка била предприета от здравните власти, за да се пребори със случаите на ендемичната гуша. Това заболяване се причинява именно заради липса на достатъчни количества йод в човешкия организъм.
Но мярката, освен че се преборила с това заболяване, имала и неочакван страничен ефект - поумняването на населението.
Проучването било осъществено от екипа на Джеймс Фрайър от Националното бюро за
икономически изследвания.
Учените проучили данните на 2 милиона военнослужещи американци, мобилизирани по време на Втората световна война. Те били раждани между 1921 и 1927 година.
Изследователите сравнили информацията за хората, родени преди 1924 година и непосредствено след това, като отчели и коефициента им на интелигентност.
Тогава войниците задължително попълвали такива тестове. По-умните бивали разпределяни в авиацията, а по-посредствените в интелектуално отношение - в пехотата.
Специалистите констатирали, че след въвеждането на задължителното йодиране, мъжете, произлизащи от градове с ниски йодни нива, осъществили рязък скок в интелектуалните си
резултати. Те много по-често били разпределяни в авиацията и показвали коефициент на интелигентност с 15 точки по-висок от останалите.
Днес йодирането на трапезната сол е задължително в много държави по света
(включително и в България). От 1924 година до ден днешен тази мярка е довела до общото покачване на коефициента на интелигентност на американците с 3,5 точки.
Йодът може да се набави по естествен път в организма чрез храната - чрез морските продукти и от растителни продукти, отгледани в крайбрежни райони с високо йодно съдържание на почвите. А бедна на йод е продукцията, отгледана в планините и във вътрешната част на територията.
Йодният дефицит е една от основните причини за лечимото умственото изоставане по света, известно като кретенизъм.
Заболяването е било широко разпространено, преди задължителното йодиране на трапезната сол.
Според данни на Световната здравна организация
и днес 2 милиарда от нашите съвременници са изложени на риск от йоден дефицит.
Йодът играе много важна функция при развитието на интелекта на човека, особено в ембрионалната му фаза, припомня списанието.
Йодираната сол направила американците по-умни
Задължителното йодиране на солта повишило коефициента на интелигентност на американците с 3,5 точки
25 юли 2013, 16:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!