Гугъл (Google.bg) днес отново е с оригинално ново лого с изображение на грахови шушулки.
Поводът - 189 години от рождението на Грегор Мендел - австрийски монах и ботаник, наричан "баща на генетиката".
Именно опитите на Мендел с грах слагат началото на откриването на законите за наследствеността.
Грегор Йохан Мендел е роден на 20 юли 1822 г. в семейство на крепостни селяни в Хайнцендорф, в австрийската част на Силезия (днес Хинчице, Чехия).
Баща му, Антон Мендел, е дребен земеделец. При злополука той остава почти инвалид, когато Йохан е на 16 години.
За да може момчето да се издържа и да учи, става августински монах и приема името брат Грегор. Следва известно време във Виена математика и естествени науки, завършва и Теологическия колеж в Брюн (днес Бърно).
В манастирската градина в Бърно Мендел започва серия експерименти по кръстосване на грах, които продължават осем години.
През това време той засява над 30 хил. растения и установява закономерностите на наследяване на редица признаци.
През 1866 г. Мендел публикува труда си в бюлетина "Трансакции" на Брюнското общество за изучаване на естествени науки.
Монахът-биолог изпраща копие от доклада си на видния по онова време учен Карл Негели, който праща отговор на Мендел, но не оценява огромното значение на неговите открития. 30 години след това изводите на Мендел са почти напълно забравени.
Грегор Мендел умира на 6 януари 1884 г. в Бърно.
През 1900 г. трима учени, независимо един от друг - Карл Коренс в Германия, Ерих фон Чермак в Австрия и холандецът Хуго де Фриз - попадат на статиите на Мендел и "преоткриват" неговите закони. Именно тази година се приема за рождена дата на генетиката.
Основното откритие на Мендел е, че всички живи организми съдържат основни компоненти — днес те се наричат гени, чрез които наследствените характеристики се предават от едно поколение на друго.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!