Когато си представяме личност с лидерски качества, обикновено си мислим за човек, който е общителен и позитивно настроен.
Ново изследване обаче показва, че този стереотип може да е погрешен и разкрива друга черта на характера, отличаваща потенциалните лидери - склонността към чувство за вина.
Хората, които са по-склонни да чувстват вина, изпитват силни чувства на отговорност към обкръжението си и това кара останалите да ги възприемат като лидери, казва докторантът в Станфорд Беки Шомберг, която е провела изследването.
Изследването прави разлика между склонността към срам и склонността към вина.
Въпреки че за много хора тези чувства означават едно и също - негативни усещания, предизвикани от допусната грешка, психолозите ги отличават по ключов признак.
Разликата между двете е, че когато човек се чувства виновен за конкретно нещо, той се опитва да поправи грешката си, докато засраменият се опитва да се разграничи от действията си.
Изследването е показало още, че когато хората идентифицират някого като потенциален лидер, те не го определят като склонен към вина.
В групови дискусии например склонността към вина се проявява в определено поведение - по-силен стремеж позициите на всички да бъдат изслушани, повече усилия за водене на дискусията и за поемане на инициатива.
Изследваните групи много бързо долавят това поведение, обяснява Шомберг.
Резултатите са изключение от общата тенденция лидерите да са позитивно мислещи хора.
Ключът към разгадаването на противоречието е, че въпреки че чувството за вина може да е неприятно за индивида, то може да бъде от голяма полза за групата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!